/

/

CIT dla spółek komandytowych – zmiany w 2021 roku

Podatek CIT

Podatek CIT dla spółek komandytowych nie jest nowym pomysłem. Jego wprowadzenie ostatecznie zostało jednak przypieczętowane pod koniec 2020 roku. Przedsiębiorcy z pewnością mają powody do obaw. Dowiedz się więcej o zmianie zasad opodatkowania spółek komandytowych oraz sprawdź, ilu podmiotów dotyczy.

Czym jest spółka komandytowa?

Spółka komandytowa to dość charakterystyczna forma prowadzenia działalności. Zalicza się wraz ze spółką jawną, partnerską oraz komandytowo-akcyjną do grupy spółek osobowych. Zasady jej działania reguluje kodeks spółek handlowych z 1 stycznia 2001 roku (z późn. zm.). Wyróżniającą ją cechą jest występowanie dwóch typów partnerów o zróżnicowanej pozycji prawnej:

  • komplementariuszy – wspólników aktywnych, zajmujących się sprawami spółki i jej reprezentowaniem, a także ponoszącymi odpowiedzialność za jej zobowiązania całym swoim majątkiem;
  • komandytariuszy – wspólników pasywnych, których odpowiedzialność za zobowiązania spółki obejmuje tylko określoną w umowie kwotę (tzw. sumę komandytową).

Warto podkreślić, że wspólnikami w spółce komandytowej mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznała zdolność prawną. Ponadto ten sam podmiot nie może być jednocześnie komplementariuszem i komandytariuszem.

Spółkę komandytową charakteryzuje również to, że nie ma osobowości prawnej – jest za to podmiotem prawa. W związku z tym może we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, jednak nie odpowiada za wygenerowane długi – te spadają na wspólników.

Spółka komandytowa – popularny sposób na prowadzenie firmy

Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że spółka komandytowa sprawdza się najlepiej jako forma prowadzenia firmy, w której jest przynajmniej jeden „cichy wspólnik” odpowiadający przede wszystkim za wniesienie kapitału. Najczęściej jest stosowana w branży przetwórczej, budownictwie, transporcie i logistyce oraz w gastronomii. Jest to dość popularny sposób prowadzenia biznesu. Statystyki wskazują, że spółek komandytowych w Polsce przybywa znacznie szybciej niż np. spółek jawnych czy spółek z o.o. Jest to drugi najpopularniejszy typ spółki w naszym kraju. Pod koniec 2019 roku działało ponad 40 tys. spółek komandytowych, podczas gdy zaledwie 3 lata wcześniej było ich tylko ok. 25 tys. Nadchodzące zmiany w podatkach najprawdopodobniej sprawią jednak, że te liczby przestaną rosnąć w tak szybkim tempie.

Podatek CIT dla spółek komandytowych – od kiedy? Co to zmieni?

Do tej pory spółki komandytowe były zwolnione z podatku od osób prawnych (CIT). Jeśli więc wspólnicy byli osobami fizycznymi, rozliczali się na zasadach ogólnych (PIT). Był to jeden z powodów, dla których wielu przedsiębiorców decydowało się na tę formę działalności. Niestety to już przeszłość. Pod koniec 2019 roku rząd zatwierdził projekt Ministerstwa Finansów dotyczący objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT. W założeniu miał on ograniczać możliwość tzw. optymalizacji podatkowej i wyprowadzania zysków do obcych państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

CIT dla spółek komandytowych to jedna z większych zmian podatkowych ostatnich lat. Pewną wątpliwość może budzić wprowadzanie jej w życie w tak trudnym dla przedsiębiorców czasie, jakim jest wciąż trwająca pandemia koronawirusa. Pociechą dla dobrze prosperujących firm będzie jedynie podniesienie limitu przychodów upoważniającego do skorzystania z niższej stawki opodatkowania (9% zamiast 19%) – wzrośnie on z równowartości 1,2 mln euro do 2 mln euro.

Co zmienią nowe podatki dla spółek komandytowych? Niektóre firmy tego typu zapewne zostaną rozwiązane, przebranżowią się lub przejdą na inne modele działania. Możliwe jednak, że zmiana formy działalności będzie traktowana jako próba ominięcia opodatkowania. Zmiany wchodzą w życie już 1 stycznia 2021 roku, ale spółki komandytowe będą mogły zdecydować, czy chcą zacząć płacić CIT dopiero od 1 maja 2021 roku.

Zobacz też nasze kompendium wiedzy o podatku CIT.

Kursy i szkolenia z podatku CIT

Zmiany podatkowe to codzienność polskich firm. Niestety ich liczba oraz czas wprowadzania zawsze stanowią wyzwanie dla służb podatkowych przedsiębiorstw małych, średnich i dużych. Szukając wsparcia w zapoznaniu się z wprowadzanymi zmianami i ich praktycznym znaczeniu dla prowadzonej działalności pomóc mogą profesjonalne szkolenia z podatku CIT. Kalendarz kursów i szkoleń CIT znajdziemy w bazie szkoleń na https://eventis.pl/szkolenia/podatek-cit, gdzie znajdziemy ofertę szkoleniową kilkudziesięciu wiodących firm szkoleniowych z całej Polski. W bazie znajdziemy szkolenia CIT organizowane online, przez Internet, jak też tradycyjne szkolenia stacjonarne. Szkolenia stacjonarne znajdziemy przede wszystkim w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice, Rzeszów, Lublin czy Gdańsk.

Dlaczego warto korzystać z bazy szkoleń szukając szkoleń i kursów z podatku CIT?

Baza szkoleń znacznie skraca czas potrzebny na zapoznanie się z ofertą rynkową w obszarze szkoleń podatkowych z CIT. Zamiast przeglądać dziesiątki stron internetowych firm szkoleniowych możemy poznać ich ofertę w jednym miejscu i łatwo porównać ceny, program szkoleń i wszystkie inne, ważne dla nas informacje.

Baza szkoleń pozwala więc nie tylko oszczędzić czas i pieniądze, ale przede wszystkim wybrać szkolenie, z którego będziemy naprawdę zadowoleni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *