Kategorie
Artykuły

ATAD 2 – zmiany w podatkach

Dowiedz się czym jest ATAD 2 i jakie zmiany w podatkach wprowadza? Sprawdź czy ATAD2 wpłynie na działanie twojej firmy!

1 stycznia 2021 r. weszły w życie zmiany uchwalone 28 maja 2020 r. dotyczące wdrożenia postanowień dyrektywy ATAD 2 w zakresie rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych. Są one związane m.in. z podatkiem CIT. Mają na celu przede wszystkim przeciwdziałanie optymalizacji podatkowej przy użyciu struktur hybrydowych. Dowiedz się więcej na temat nowych przepisów i sprawdź, czy Cię dotyczą!

Czym jest ATAD 2?

Europejska Dyrektywa ATAD 2 ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom wykorzystującym odmienne traktowanie podatkowe danego podmiotu lub płatności przez różne jurysdykcje. To kontynuacja rozwiązań dotyczących kwalifikacji struktur hybrydowych zawartych w Dyrektywie ATAD, która jednocześnie rozszerza je na rozbieżności dotyczące państw trzecich. W praktyce wdrożenie nowych przepisów oznacza aktywne przeciwdziałanie powstawaniu wszelkich rozbieżności hybrydowych, czyli sytuacji, w których dochodzi do odliczenia bez opodatkowania lub podwójnego odliczenia. ATAD 2 porusza również kwestie rozbieżności wynikających z odmiennej kwalifikacji stałego zakładu oraz podwójnej rezydencji podatkowej. Obejmuje w zasadzie ten sam zakres co Dyrektywa ATAD, jednak precyzuje pewne kwestie, co skutkuje zaostrzeniem przepisów.

Wprowadzenie ATAD 2 – co to oznacza dla przedsiębiorstw?

Nowe przepisy w założeniu mają utrudnić optymalizację podatkową i unikanie opodatkowania w kraju, w którym realizowany jest dochód. Mogą się wiązać z koniecznością wyłączenia z kosztów podatkowych płatności dokonywanych na rzecz podmiotów powiązanych. Zaliczenie płatności do kosztów podatkowych ogólnie rzecz biorąc, będzie nieco trudniejsze. Podatnicy, chcąc wykorzystać płatności w mechanizmie instrumentów hybrydowych lub podmiotów hybrydowych, będą musieli przeprowadzić ich analizę. Wszelkie ograniczenia związane z wdrożeniem ATAD 2 będą dotyczyć głównie grup kapitałowych.

Za nieprzestrzeganie przepisów grożą surowe sankcje, dlatego warto dobrze się z nimi zapoznać i uczulić pracowników na stosowanie nowych zasad. Warto postawić na profesjonalne szkolenia, które w przystępny sposób przekażą całą niezbędną wiedzę.

Autor: Sebastian Nowak

Cześć, jestem redaktorem serwisu Szkolenia News! Z wykształcenia jestem nauczycielem i psychologiem, od lat związany jestem z branżą szkoleniową w internetowym jej wydaniu. Interesuję się zagadnieniami podnoszenia umiejętności osobistych i menedżerskich oraz tematyką lifelong learning, czyli koncepcji zakładającej, że uczyć powinniśmy się przez całe życie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy zmiany postępują tak szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *