/

/

Ciekawa praca? Sprawdź zawody kreatywne!

Zawody kreatywne i ciekawa praca

Coraz częściej chcemy żeby praca dawała nie tylko dobre zarobki, ale też radość. Dlatego dużo częściej poszukujemy ciekawej, oryginalnej pracy. Jedną z dziedzin, w której można łączyć przyjemne i pożyteczne to wszelkiego typu zawody kreatywne. Łączą one interesujące i nietuzinkowe zajęcie z możliwością całkiem niezłego zarobkowania. Sprawdź zawody kreatywne, w których czeka Cię ciekawa praca!

Zawody kreatywne

Czym są zawody kreatywne? To zawody, w których pomysłowość, zmysł estetyczny i artystyczny stanowią kluczowe kompetencje niezbędne w codziennej pracy. Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie czym jest kreatywność, zwłaszcza że trudno o jedną uniwersalną definicję tego pojęcia. Poprzez kreatywność rozumiemy:

 • proces umysłowy prowadzący do powstawania nowych idei i pomysłów;
 • postawę twórczą, która polega na znajdywaniu nieszablonowych, oryginalnych rozwiązań;
 • zdolność jednostki bądź grupy ludzi do tworzenia czegoś nowego.

Samo słowo kreatywność pochodzi od łacińskiego słowa „creatus”, które tłumaczymy na polski jako „twórczy”. O osobie kreatywnej możemy więc powiedzieć, że jest po prostu twórcza.

Przyszłościowe zawody kreatywne

Przez ostatnich kilkanaście lat zawody kreatywne czy twórcze w pewnym stopniu traciły w Polsce na popularności. Znaczna większość młodych ludzi decydowała się na zawody, które gwarantowały zatrudnienie i możliwe atrakcyjne zarobki, co nie było powszechne w przypadku zawodów kreatywnych. Od kilku lat sytuacja diametralnie się jednak zmienia i wiele kreatywnych zawodów może być receptą nie tylko na ciekawą, nieszablonową i oryginalną pracę, ale też dobrze płatną. Rozwój wielu dziedzin i branż takich jak marketing, e-commerce, komunikacja masowa sprawiły, że zapotrzebowanie na zawody kreatywne jest dzisiaj dużo wyższe, a wraz z nim rosną zarobki oferowane twórcom.

Jakie zawody kreatywne warto rozważyć? Jakie zawody kreatywne można uznać za zawody przyszłości, które będą zyskiwały na popularności i prestiżu w najbliższych latach? Oto nasza subiektywna lista 10 najciekawszych i najatrakcyjniejszych pod względem płacowym zawodów kreatywnych.

Zawody kreatywne: Top 10

 • Grafik komputerowy – zawód grafika komputerowego uchodzi za jeden z najpopularniejszych zawodów kreatywnych od lat. Okazuje się jednak, że wciąż zyskuje on na popularności pomimo niewątpliwego ograniczenia zapotrzebowania na projekty do druku. Internet, multimedia, gry czy projektowanie użytkowe pozwalają nadrobić spadek zainteresowania usługami graficznymi ze strony prasy czy wydawców innych periodyków drukowanych. Podjęcie pracy w zawodzie grafika to wciąż doskonały wybór, gdy interesuje nas ciekawa praca i pozwalająca nieźle zarabiać. Przeciętne zarobki dla doświadczonego grafika to już blisko 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
 • Tatuażysta – jeśli masz duszę artysty oraz lubisz kontakt z ludźmi zawód tatuażysty może okazać się doskonałym wyborem. Praca w tym zawodzie kreatywnym jest niezwykle ciekawa, każdy projekt i klient niepowtarzalni, a co za tym idzie rutyna i nuda nieczęsto goszczą w życiu zawodowym tatuażystów. Dzięki dużej popularności tatuażu jest to też metoda na dobrze płatną pracę kreatywną. Warto rozważyć kurs tatuażu lub praktykę pod okiem doświadczonego tatuatora.
 • Specjalista ds. PR – zadaniem specjalisty ds. PR jest utrzymywanie kontaktów z mediami oraz coraz częściej infuencerami oraz poszukiwanie sposobów na atrakcyjne zaprezentowanie firmy, marki, produktu lub usługi, które mają pod opieką. Praca ta wymaga umiejętności sprawnej komunikacji, nawiązywania kontaktów, dobrej prezencji, umiejętności organizowania eventów promocyjnych itp. W każdym z tych zadań kreatywność, otwartość, chęć znajdywania nieszablonowych rozwiązań są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Osoby, które zdecydują się na pracę w charakterze specjalisty ds. PR będą miały do czynienia ze zmiennymi i różnorodnymi obowiązkami, częstymi kontaktami z wieloma osobami z różnych środowisk i z całą pewnością nie będą się nudzić. Jeśli zdobędą odpowiedni poziom wiedzy mogą liczyć również na atrakcyjne zarobki, które średnio wynoszą 6 000 zł brutto, ale osoby z dużym doświadczeniem w dziedzinie PR zarabiają nawet powyżej 10 000 zł brutto miesięcznie.
 • Filmowiec i montażysta filmów – zapotrzebowanie na materiały multimedialne rośnie w postępie geometrycznym wraz z rozwojem Internetu, social media oraz platform streamingowych. Filmowiec i montażysta filmów może liczyć na zatrudnienie nie tylko w wytwórniach filmów, ale też w agencjach reklamowych, koncernach międzynarodowych, a także jako freelancer przygotowujący produkcje na zamówienie lub na potrzeby mediów społecznościowych. Już krótki kurs filmowania i montażu filmów może nam pomóc w rozpoczęciu naszej przygody zawodowej w tej dziedzinie. Wynagrodzenie? Zróżnicowane, zależne od umiejętności, doświadczenia, branży i posiadanych kontaktów. Najlepsi zarabiają wiele średnich krajowych, a średnie wynagrodzenie bez wątpienia również znacząco przewyższa średnią krajową.
 • Social Media Ninja – w ciągu ostatnich 10 lat liczba użytkowników mediów społecznościowych wzrosła blisko siedmiokrotnie. Dzisiaj z social media korzysta blisko 90% Polaków. Wraz z tą popularnością rośnie zapotrzebowanie na osoby określane jako Social Media Ninja, Social Media Manager itp. Zadaniem takiej osoby jest opracowywanie strategii działań promocyjnych w mediach społecznościowych, a następnie ich wdrażanie i stała optymalizacja. W zawodzie tym mamy do czynienia z koniecznością tworzenia materiałów reklamowych i atrakcyjnych treści, analizą danych, koordynacją pracy agencji reklamowych itp. Na dobrą sprawę to raj dla osób kreatywnych i twórczych oraz nie bojących się ciągłych zmian. Zarobki? Od 4 tys. zł brutto dla początkujących do nawet 15 tys. brutto miesięcznie dla wymiataczy social media.
 • Copywriter – copywriter to kolejny zawód kreatywny zyskujący na popularności w związku z gwałtownym rozwojem Internetu oraz marketingu. W każdej z tych dziedzin niezbędne jest opracowywanie twórczych treści, czy to w postaci sloganów reklamowych czy też artykułów, których zadaniem jest przyciągnąć i zaangażować potencjalnych klientów. Copywriting to zdecydowanie praca dla osób twórczych, doskonale poruszających się w kulturze, nowych trendach i ze sprawnym piórem. Zarobki? Od 3 500 zł w przypadku początkujących copywriterów SEO do nawet 20 tys. zł brutto wynagrodzenia w przypadku pracy jako copywriter w agencji reklamowej.
 • Projektant wnętrz – jest to jeden z zawodów kreatywnych związanych z boomem na nowoczesne, pięknie urządzone nieruchomości. Projektanci wnętrz mogą pracować jako freelancerzy specjalizujący się w projektowaniu wnętrz domów i mieszkań, jak też w profesjonalnych firmach zajmujących się projektowaniem wnętrz biur, sklepów, hoteli, restauracji czy obiektów handlowych. Kreatywność, sumienność, umiejętności techniczne, orientacja w trendach w modzie i designie to obowiązkowe umiejętności w tym zawodzie kreatywnym.
 • Architekt – zawód architekta uchodzi od wielu lat za jeden z najbardziej prestiżowych zawodów kreatywnych. Możliwość przelewania swoich pomysłów na powstające budynki czy całe zespoły architektoniczne i zmieniania w ten sposób życia wielu osób to kwintesencja pragnień osób kreatywnych. Oczywiście jest to zawód, który wymaga nie tylko kreatywności, ale solidnego technicznego wykształcenia i twardych umiejętności. I chociaż podjęcie pracy w zawodzie architekta nie jest łatwe, to warto się starać. Gwiazdy architektury liczą sobie setki tysięcy, a nawet miliony złotych za swoje projekty.
 • Projektant stron internetowych – tworzenie stron internetowych wymaga najczęściej odrobiny wiedzy technicznej (np. znajomości języka HTML oraz CSS), ale również zmysłu estetycznego, poczucia smaku, orientacji w trendach i modach panujących w e-Commerce oraz sieci Internet. Praca ta jest niezwykle ciekawa oraz zmienna, zwłaszcza jeśli pracujemy po stronie agencji czy butiku kreatywnego i naszym zadaniem jest pracować nad wieloma projektami. Zaletą zawodu projektanta stron internetowych jest również możliwość stosunkowo łatwego wejścia do tej branży. Już krótki kurs tworzenia stron internetowych w połączeniu z naturalnymi predyspozycjami oraz zainteresowaniem pozwolą nam wystartować z pracami nad pierwszą stroną internetową. Wynagrodzenie? Średnio od 6 do nawet 12 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
 • Fotograf – fotografia to nie od dziś cieszy się powodzeniem u osób o duszy artysty. Ze względu na wzrost popularności smartfonów nie jest to jednak dzisiaj zawód dla każdego. Jeśli chcemy utrzymywać się z fotografowania ślubów praca ta niewątpliwie będzie ciekawa i satysfakcjonująca, ale duża konkurencja sprawia, że nie jest w niej łatwo o wysokie wynagrodzenie. Wciąż jednak są dziedziny fotografii, które pozwalają na osiągnięcie ponadprzeciętnych zarobków (np. fotografia mody, architektury…) pod warunkiem, że zdołamy wyrobić sobie nazwisko i renomę.

Czy kreatywna praca to coś dla Ciebie?

Kiedy warto wybierać kreatywne zawody? Jakie cechy charakteru powinniśmy posiadać żeby sprawdzić się w kreatywnej dziedzinie i odnieść sukces w kreatywnych zawodach? Oprócz ogólnie pojętej kreatywności warto wspomnieć o nieszablonowym myśleniu, nonkonformizmie, otwartości na nowe idee, zainteresowani kulturą i sztuką oraz pozytywnym usposobieniu. Wszystkie te cechy zdecydowanie pomagają w rozwoju kreatywności oraz nadążaniu za trendami i nowinkami w dziedzinie kultury, sztuki, mody, designu itp.

Chcąc stale odnosić sukcesy pracując w zawodzie kreatywnym warto również poznać sposoby pobudzania twórczego myślenia i kreatywności. Jak pobudzać kreatywność? Chociażby stosując odpowiednie techniki myślenia kreatywnego. Kreatywność to umiejętność, której można się w dużej mierze nauczyć i ją rozwijać. Najczęściej spotykane techniki rozwoju kreatywności oraz narzędzi przydatne w procesie kreatywnym to między innymi burza mózgów, technika odwracania problemu, technika porównań, technika skojarzeń czy synetyka.

Warto zainwestować w rozwój swojej kreatywności, w nagrodę czeka na nas nieszablonowa, oryginalna i po prostu ciekawa praca, jak też całkiem atrakcyjne zarobki zapewniane przez coraz liczniejsze i popularne zawody kreatywne.

2 odpowiedzi na „Ciekawa praca? Sprawdź zawody kreatywne!”
 1. Awatar Anna
  Anna

  Ile się zarabia jako początkujący grafik?

  1. Awatar Joanna Nawrot
   Joanna Nawrot

   Zgodnie z danymi portalu Wynagrodzenia.pl mediana na stanowisku grafika to 4 510 zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *