Kurs SMM: co to jest kurs SMM?

Kurs SMM: Social media marketing

SMM to skrót od Social Media Marketing, a więc marketingu realizowanego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Skrótem SMM często określane są też kursy Social Media Manager, a więc dla kierowników ds. social media. Dowiedz się czego uczy kurs SMM i kto powinien rozważyć udział w tego typu kursie.

Czym jest Social Media Marketing?

Co to jest Social Media Marketing? Social media Marketing to inaczej marketing prowadzony poprzez media społecznościowe, takie jakie Facebook, Instagram, TikTok, YouTube czy LinkedIn lub Twitter. Social Media Marketing umożliwia dotarcie z przekazem reklamowym do określonej grupy odbiorców poprzez działania typowo reklamowe oraz działania natywne na danej platformie społecznościowej, a więc na przykład prowadzenie profilu, grupy dyskusyjnej itp.

Social media zdobyły bardzo dużą popularność, a co za tym idzie są też okazją dla firm i marek na zaprezentowanie swoich produktów i usług. Wbrew potocznej opinii Social Media Marketing nie musi polegać jedynie na generowaniu ruchu (czyli odsyłaniu użytkowników) na własną stronę internetową, gdyż z powodzeniem może być wykorzystywany do budowania rozpoznawalności marki, komunikowania się z konsumentami, a nawet sprzedaży bezpośrednio na platformie społecznościowej bez konieczności odwiedzania strony internetowej reklamodawcy.

Zagadnienie SMM można poznawać w trakcie kursu SMM online lub szkolenia SMM stacjonarnego, które znajdziemy w największych miastach w Polsce. Szkolenia Social Media Marketing, podobnie jak inne szkolenia marketingowe, znajdziemy przede wszystkim w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Szczecin, Łódź czy Lublin. Jeśli jednak mieszkamy poza dużymi ośrodkami miejskimi możemy poznawać SMM w trakcie kursu SMM online, których jest coraz więcej i stanowią one dzisiaj około połowy wszystkich kursów i szkoleń poświęconych marketingowi w mediach społecznościowych.

Najczęściej stosowane skróty dostyczące social media marketingu

Najczęściej stosowane skróty dla terminu „social media marketing” to:

 1. SMM – Social Media Marketing
 2. SMO – Social Media Optimization (optymalizacja mediów społecznościowych)
 3. SMK – Social Media Komunikacja (stosowane w języku polskim)
 4. SoMe – Social Media (skrót od angielskiego terminu)
 5. SMMT – Social Media Marketing Team (zespół ds. marketingu w mediach społecznościowych)
 6. SMC – Social Media Campaign (kampania w mediach społecznościowych)

Warto zauważyć, że SMM i SMO są najczęściej stosowanymi skrótami dla ogólnego pojęcia „social media marketing”, podczas gdy pozostałe skróty mogą odnosić się do konkretnych aspektów lub działań związanych z marketingiem w mediach społecznościowych.

Social Media Manager

Kim jest Social Media Manager? Social Media Manager to osoba w firmie, której zadaniem jest przygotować strategię obecności w mediach społecznościowych, a następnie prowadzić działania promocyjne i reklamowe poprzez platformy społecznościowe oraz monitorować pozycję firmy, marki oraz marek konkurencyjnych w mediach społecznościowych.

Social Media Manager to inaczej Menedżer ds. mediów społecznościowych, chociaż nazwa stanowiska może być różna w zależności od organizacji. Równie często stanowisko Social Media Manager spotykamy pod nazwami takimi jak Specjalista da. mediów społecznościowych, Kierownik ds. mediów społecznościowych itp.

To właśnie Social Media Manager jest jednym z głównych odbiorców kursu SMM, a więc kursu, który od A do Z omawia zagadnienie wykorzystania mediów społecznościowych do prowadzenia działań marketingowych. Oczywiście w kursie SMM udział wziąć mogą nie tylko Social Media Managerowie, ale też szefowie departamentów marketingu oraz właściciele mniejszych firm, którzy chcą poznać możliwości jakie stwarzają media społecznościowe. Udział w kursie SMM pozwala nie tylko zyskać wiedzę niezbędną do samodzielnego prowadzenia marketingu w social media, ale też sprawnie zarządzać współpracą z zewnętrzną agencją zajmującą się działaniami social media na zlecenie firmy. Kurs SMM pozwala poznać zasady mierzenia skuteczności działań w social media, najważniejsze mierniki i sposoby analizowania działań, więc może być doskonałym sposobem na poprawienie nadzoru nad działaniami zewnętrznego partnera.

Kurs SMM

Co to jest kurs SMM? Kurs SMM, czyli kurs Social Media Marketingu, to kurs mający za zadanie kompleksowo, od A do Z, zapoznać uczestników z zasadami prowadzenia działań marketingowych w mediach społecznościowych. Oferty kursów SMM, jak też innych szkoleń social media, kursów z marketingu internetowego znajdziemy na https://eventis.pl/szkolenia/social-media, czyli w największej w polskim Internecie bazie szkoleń i kursów poświęconych social media marketing. Baza umożliwia wyszukanie szkoleń i kursów, sprawdzenie dostępnych terminów, zapoznanie się z programem zajęć, sylwetkami prowadzących oraz oczywiście z cenami kursów i szkoleń social media. Każdy kurs posiada też oznaczenie czy organizator wystawia certyfikat uczestnictwa.

Kursy i szkolenia social media

Program kursu SMM obejmuje między innymi takie zagadnienia jak:

 • co to są media społecznościowe,
 • najpopularniejsze portale społecznościowe w Polsce i na świecie,
 • charakterystyka najważniejszych mediów społecznościowych i możliwości ich wykorzystania do prowadzenia działań marketingowych (m.in.: Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, Twitter, LinkedIn, Snapchat…)
 • reklama płatna w mediach społecznościowych a natywne możliwości obecności na danej platformie,
 • jak przygotować strategię obecności w mediach społecznościowych,
 • narzędzia i sposoby pomiaru efektywności działań z zakresu SMM,
 • formy reklamy dostępne w poszczególnych mediach społecznościowych,
 • analizowanie grup docelowych i ich dobór za pomocą narzędzi reklamowych dostępnych na platformach społecznościowych,
 • jak zarządzać współpracą z dostawcami zewnętrznych usług z zakresu SMM.

Kurs SMM dedykowany jest zarówno osobom początkującym, jak i wszystkim osobom, które chcą usystematyzować swoją wiedzę z zakresu social media marketingu i przejść od prowadzenia działań ad hoc do umiejętności opracowania strategii SMM i jej planowanego realizowania.

Kursy SMM – rodzaje

Kurs SMM znajdziemy zarówno w postaci tradycyjnego kursu realizowanego w sali szkoleniowej, jak i kursu SMM online. Kursy SMM stacjonarne to domena głównie dużych miast, a prym wiodą Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Gdańsk i Katowice. Kursy SMM online realizowane są natomiast w dwóch znacznie różniących się formułach:

 • Kurs SMM online na żywo – program kursu zakłada konkretne daty zajęć, a uczestnicy biorą udział w zajęciach prowadzonych na żywo poprzez platformę do wideospotkań, np. Zoom lub Microsoft Teams, a jego największą zaletą jest możliwość zadawania pytań, uczestniczenia w ćwiczeniach grupowych, dzielenia się wiedzą, nawiązywania kontaktów i uzyskania indywidualnych porad ze strony trenera prowadzącego kurs.
 • Kurs SMM online multimedialny – wykupując tego typu kurs dostajemy dostęp do materiałów umieszczonych online, mają one jednak postać nagrań wideo, prezentacji, tekstów do zapoznania itp. Uczestnik samodzielnie decyduje, kiedy i w jakim tempie realizuje program kursu, a istotnym mankamentem takiego kursu SMM jest brak kontaktu z innymi uczestnikami i prowadzącym

Zapisując się na kurs SMM warto również zwrócić uwagę czy jest to kurs certyfikowany, a więc taki, który kończy się egzaminem, którego pozytywne zaliczenie uprawnia do uzyskania certyfikatu specjalisty ds. social media. Kursy SMM z certyfikatem są z reguły nieznacznie droższe od kursów bez egzaminu, ale certyfikat ukończenia kursu może być przydatny w trakcie poszukiwania pracy na stanowisku Social Media Manager.

Certyfikowany kurs SMM

Posiadanie certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu z zakresu SMM (Social Media Marketing) może mieć kilka znaczeń i korzyści:

 1. Posiadanie certyfikatu świadczy, że ukończyłeś kurs SMM i przeszedłeś przez określony program szkoleniowy. To potwierdzenie może być ważne dla pracodawców i klientów, którzy chcą mieć pewność, że masz solidne podstawy i umiejętności w obszarze marketingu w mediach społecznościowych.
 2. Certyfikat może dodawać wiarygodności Twojemu profesjonalnemu profilowi. Dla pracodawców i klientów może to oznaczać, że jesteś zaangażowany w rozwijanie swojej wiedzy i kwalifikacji, co może zwiększyć zaufanie do Twojej osoby i umiejętności w dziedzinie SMM.
 3. Posiadanie certyfikatu SMM może dać Ci przewagę konkurencyjną na rynku pracy. W branży marketingu, zwłaszcza w obszarze mediów społecznościowych, istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności w tym obszarze. Posiadanie certyfikatu może wyróżnić Cię spośród innych kandydatów i zwiększyć Twoje szanse na zdobycie pracy lub awans.
 4. Certyfikowany kurs SMM może zapewnić Ci aktualną wiedzę na temat najnowszych trendów, strategii i narzędzi w dziedzinie marketingu w mediach społecznościowych. Kursy często są prowadzone przez specjalistów z branży, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą praktyczną, co pozwala na rozwój umiejętności zgodnie z najnowszymi standardami i najlepszymi praktykami.

Warto jednak pamiętać, że samo posiadanie certyfikatu nie jest gwarancją sukcesu. Ważne jest również praktyczne doświadczenie i umiejętność skutecznego stosowania wiedzy w praktyce. Certyfikat może jednak stanowić dodatkowy atut i potwierdzenie Twoich kompetencji w dziedzinie SMM.

Długość kursów i szkoleń SMM

Czas trwania kursów SMM i szkoleń z social media marketingu może się różnić w zależności od konkretnego programu, dostawcy szkolenia i poziomu zaawansowania. Ogólnie rzecz biorąc, kursy SMM mogą mieć różne długości, od krótkich intensywnych szkoleń trwających kilka dni do dłuższych programów edukacyjnych trwających kilka miesięcy. Oto kilka przykładów czasu trwania kursów SMM:

 1. Krótkie szkolenia i warsztaty. Mogą trwać od jednego dnia do kilku dni, koncentrując się na podstawowych zagadnieniach SMM lub konkretnych aspektach, takich jak strategie content marketingu w mediach społecznościowych, narzędzia analityczne czy reklama na platformach społecznościowych.
 2. Kursy online. Kursy internetowe SMM mogą mieć różny czas trwania, zazwyczaj waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Możesz uczyć się w swoim własnym tempie, korzystając z modułów szkoleniowych, lekcji wideo i zadań praktycznych.
 3. Programy certyfikacyjne. Zaawansowane programy certyfikacyjne, które oferują pełniejsze zrozumienie i umiejętności w zakresie SMM, mogą trwać kilka miesięcy. Te programy często zawierają kompleksowe moduły, w tym teorię, case study, projekty praktyczne i egzaminy końcowe.

Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z programem i czasem trwania kursu lub szkolenia, którego zamierzasz się podjąć, aby dopasować go do swoich potrzeb, dostępności czasowej i poziomu zaawansowania, jakiego oczekujesz.

Podsumowanie

Co to jest SMM? SMM to Social Media Marketing, a więc wszelkie działania marketingowe, reklamowe i promocyjne prowadzone przy użyciu social mediów. Co to jest kurs SMM? Kurs SMM to kurs skierowany do osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy o planowaniu i realizowaniu działań marketingowych w mediach społecznościowych. Kim jest Social Media Manager? To osoba odpowiedzialna za przygotowanie strategii SMM oraz jej realizację.

3 odpowiedzi na „Kurs SMM: co to jest kurs SMM?”
 1. Awatar Aska
  Aska

  Cześć, czy ktoś może robił taki kurs social media manager? jak później było z szukaniem pracy, czy dla pracodawców certyfikat ukończenia kursu miał jakieś znacznie?

  1. Awatar miro
   miro

   Zdecydowanie certyfikat pomaga. generalnie nie licz że dostaniesz od razu zatrudnienie jako menedżer, ale specjalista jak najbardziej. Teraz jest takie ssanie na rynku że bez problemu znajdziesz pracę po takim kursie.

   1. Awatar Aska
    Aska

    Możesz napisać jaki kurs robiłeś?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *