Kategorie
Artykuły Kursy

Czy warto zapisać się na kurs operatora CNC?

Dowiedz się na czym polega praca operatora CNC, jakie umiejętności trzeba posiadać oraz dlaczego warto rozważyć wzięcie udziału w kursie na operatora CNC.

Sektor przemysłu w Polsce i za granicami naszego kraju stale się rozwija, dlatego kurs operatora CNC daje ciekawe możliwości osobom, które szukają nowej drogi zawodowej. Umiejętność obsługi maszyn sterowanych numerycznie potrzebna jest w wielu zakładach produkcyjnych, a dobrych specjalistów wciąż brakuje. Jakie korzyści zapewnia udział w kursie CNC i na czym polega praca operatora?

Na czym polega praca operatora CNC?

Operator CNC odpowiada za proces powstawania nowych elementów metalowych, plastikowych lub drewnianych przy użyciu specjalnych maszyn – głównie tokarek lub frezarek. Do głównych zadań operatora należy m.in. umieszczanie poszczególnych komponentów w obrabiarce, nadzorowanie pracy urządzeń, kontrola jakości otrzymanych elementów, a często również serwisowanie maszyn.

W branży przemysłu wyróżnia się dwa stanowiska pozwalające znaleźć pracę związaną z obsługą maszyn sterowanych numerycznie. Pierwszym z nich jest operator CNC, natomiast drugim – programista CNC. Mimo że dwa zawody wymagają uczestnictwa w kursie oraz umiejętności pracy z maszynami, praca programisty nieco się różni. Polega na wprowadzeniu odpowiednich parametrów do systemu, które pozwalają sterować działaniem urządzeń CNC. Posiadanie kwalifikacji odpowiadających dwóm zawodom pozwala łatwiej znaleźć pracę i uzyskać większe zarobki.

Jakie umiejętności powinien mieć operator CNC?

Pracę na stanowisku operatora maszyn CNC może rozpocząć każda osoba, które podejmie się nauki nowego zawodu i weźmie udział w specjalnym kursie. Warto jednak wspomnieć, że w codziennej pracy pomocne mogą okazać się umiejętności, takie jak: znajomość pisma technicznego, podstawowa wiedza matematyczna oraz łatwość w wykonywaniu obliczeń, dokładność oraz zdolności manualne. Wszystkie pozostałe procesy związane m.in. z obsługą maszyny, kontrolą procesu obróbki, posługiwaniem się dokumentacją techniczną zdobędziesz na kursie CNC.

Kurs CNC – jakie daje perspektywy zawodowe?

Kurs CNC daje możliwość zdobycia kwalifikacji do wykonywania zawodu operatora potwierdzonych certyfikatem, który jest wydany przez Polski Instytut Certyfikacji (współmierny z certyfikatem TUV SUD). Oznacza to, że jako operator maszyn CNC będziesz mógł podjąć pracę zarówno na terenie Polski, jak i w innych państwach UE, a także należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

We Wrocławiu na kurs CNC możesz zapisać się w Akademii dla Przemysłu. To jeden z przodujących ośrodków szkoleniowych w Polsce, który daje dostęp do nowocześnie wyposażonych sal szkoleniowych i zrzesza doświadczonych instruktorów. Więcej na temat szkoleń organizowanych przez Akademię znajdziesz tutaj: https://akademiadlaprzemyslu.pl/.

Dla kogo jest kurs operatora CNC? Przede wszystkim powinny w nim wziąć udział osoby, które chcą zmienić pracę i zyskać możliwość zdobycia nowego zawodu. W szkoleniu mogą również uczestniczyć osoby, które potrzebują usystematyzować wiedzą niezbędną do pracy z maszynami sterowanymi numerycznie.

Ukończyłem kurs CNC – co dalej?

Każdy kurs CNC kończy się egzaminem, który polega na sprawdzeniu umiejętności zdobytych przez kursanta w czasie trwania programu szkoleniowego. Weryfikacji poddaje się m.in.: odczytywanie rysunku technicznego, umiejętność umieszczania elementów w maszynie, obsługa poszczególnych części urządzenia oraz znajomość budowy obrabiarek.

Po ukończonym kursie operatorzy CNC z certyfikatem mogą rozpocząć proces poszukiwania pracy. Maszyny sterowane numerycznie wykorzystuje się m.in. w branży motoryzacyjnej, produkcyjnych, przemyśle drogowym oraz wojskowym, dlatego przed kandydatami otwierają się nowe możliwości podjęcia dobrze płatnej posady.

Czytaj również: Logistyka: jak zacząć pracę i rozwijać karierę w logistyce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *