Czy warto zapisać się na kurs operatora CNC?

Operator CNC w trakcie pracy

Sektor przemysłu w Polsce i za granicami naszego kraju stale się rozwija, dlatego kurs operatora CNC daje ciekawe możliwości osobom, które szukają nowej drogi zawodowej. Umiejętność obsługi maszyn sterowanych numerycznie potrzebna jest w wielu zakładach produkcyjnych, a dobrych specjalistów wciąż brakuje. Jakie korzyści zapewnia udział w kursie CNC i na czym polega praca operatora?

Na czym polega praca operatora CNC?

Operator CNC odpowiada za proces powstawania nowych elementów metalowych, plastikowych lub drewnianych przy użyciu specjalnych maszyn – głównie tokarek lub frezarek. Do głównych zadań operatora należy m.in. umieszczanie poszczególnych komponentów w obrabiarce, nadzorowanie pracy urządzeń, kontrola jakości otrzymanych elementów, a często również serwisowanie maszyn.

W branży przemysłu wyróżnia się dwa stanowiska pozwalające znaleźć pracę związaną z obsługą maszyn sterowanych numerycznie. Pierwszym z nich jest operator CNC, natomiast drugim – programista CNC. Mimo że dwa zawody wymagają uczestnictwa w kursie oraz umiejętności pracy z maszynami, praca programisty nieco się różni. Polega na wprowadzeniu odpowiednich parametrów do systemu, które pozwalają sterować działaniem urządzeń CNC. Posiadanie kwalifikacji odpowiadających dwóm zawodom pozwala łatwiej znaleźć pracę i uzyskać większe zarobki.

Jakie umiejętności powinien mieć operator CNC?

Pracę na stanowisku operatora maszyn CNC może rozpocząć każda osoba, które podejmie się nauki nowego zawodu i weźmie udział w specjalnym kursie. Warto jednak wspomnieć, że w codziennej pracy pomocne mogą okazać się umiejętności, takie jak: znajomość pisma technicznego, podstawowa wiedza matematyczna oraz łatwość w wykonywaniu obliczeń, dokładność oraz zdolności manualne. Wszystkie pozostałe procesy związane m.in. z obsługą maszyny, kontrolą procesu obróbki, posługiwaniem się dokumentacją techniczną zdobędziesz na kursie CNC.

Kurs CNC – jakie daje perspektywy zawodowe?

Kurs CNC daje możliwość zdobycia kwalifikacji do wykonywania zawodu operatora potwierdzonych certyfikatem, który jest wydany przez Polski Instytut Certyfikacji (współmierny z certyfikatem TUV SUD). Oznacza to, że jako operator maszyn CNC będziesz mógł podjąć pracę zarówno na terenie Polski, jak i w innych państwach UE, a także należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

We Wrocławiu na kurs CNC możesz zapisać się w Akademii dla Przemysłu. To jeden z przodujących ośrodków szkoleniowych w Polsce, który daje dostęp do nowocześnie wyposażonych sal szkoleniowych i zrzesza doświadczonych instruktorów. Więcej na temat szkoleń organizowanych przez Akademię znajdziesz tutaj: https://akademiadlaprzemyslu.pl/.

Dla kogo jest kurs operatora CNC? Przede wszystkim powinny w nim wziąć udział osoby, które chcą zmienić pracę i zyskać możliwość zdobycia nowego zawodu. W szkoleniu mogą również uczestniczyć osoby, które potrzebują usystematyzować wiedzą niezbędną do pracy z maszynami sterowanymi numerycznie.

Ukończyłem kurs CNC – co dalej?

Każdy kurs CNC kończy się egzaminem, który polega na sprawdzeniu umiejętności zdobytych przez kursanta w czasie trwania programu szkoleniowego. Weryfikacji poddaje się m.in.: odczytywanie rysunku technicznego, umiejętność umieszczania elementów w maszynie, obsługa poszczególnych części urządzenia oraz znajomość budowy obrabiarek.

Po ukończonym kursie operatorzy CNC z certyfikatem mogą rozpocząć proces poszukiwania pracy. Maszyny sterowane numerycznie wykorzystuje się m.in. w branży motoryzacyjnej, produkcyjnych, przemyśle drogowym oraz wojskowym, dlatego przed kandydatami otwierają się nowe możliwości podjęcia dobrze płatnej posady.

Czytaj również: Logistyka: jak zacząć pracę i rozwijać karierę w logistyce?

Od redakcji

Czym są maszyny CNC?

Maszyny CNC (Computer Numerical Control) to urządzenia, które sterowane są za pomocą komputerów do precyzyjnego wytwarzania części i przedmiotów z różnych materiałów. CNC wykorzystuje technologię sterowania numerycznego, która pozwala na automatyczne wykonywanie złożonych operacji obróbkowych na podstawie wcześniej zaprogramowanych instrukcji.

Podstawowym elementem maszyny CNC jest komputer, który pełni rolę sterownika. Za jego pomocą programista może zaprogramować poszczególne operacje, takie jak frezowanie, wiercenie, toczenie, cięcie laserowe, gięcie czy grawerowanie. Sterownik CNC przekształca te instrukcje na sygnały elektryczne, które następnie sterują narzędziami obróbkowymi. Chcąc pracować z maszynami CNC należy ukończyć kurs CNC.

Maszyny CNC są znacznie bardziej precyzyjne i efektywne niż tradycyjne maszyny ręczne. Pozwalają na dokładne powtarzanie operacji, co jest niezwykle przydatne w produkcji seryjnej. Dzięki programowalności można również łatwo zmieniać projekty i dostosowywać maszyny CNC do różnych zadań.

Maszyny CNC znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach, w tym w przemyśle metalowym, drzewnym, plastikowym, motoryzacyjnym, lotniczym i wielu innych. Mogą być stosowane do produkcji różnych elementów, od prostych śrubek i łączników po bardziej skomplikowane części do maszyn, narzędzi, prototypów czy elementów konstrukcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *