Kategorie
Artykuły Kursy Szkolenia

Logistyka: jak zacząć pracę i rozwijać karierę w logistyce?

Zastanawiasz się jak podjąć pracę w logistyce oraz czy jest ona opłacalna i trudna? Zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym kariery w logistyce.

We współczesnym świecie logistyka rozwija się bardzo dynamicznie tworząc coraz więcej miejsc pracy. Wiele osób zastanawia się jak podjąć pracę w logistyce oraz czy jest ona opłacalna i trudna. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym kariery w logistyce.

Logistyka

Logistyka to dziedzina zajmująca się planowaniem, realizacją i kontrolą przepływu surowców, materiałów, towarów oraz informacji. Głównym celem logistyki jest usprawnienie łańcucha dostaw oraz szybkie dostarczenie produktów do konsumentów i punktów sprzedaży. Logistyka obejmuje szereg procesów, począwszy od pozyskiwania surowców, poprzez produkcję, magazynowanie, transport, aż do dystrybucji gotowych produktów. Logistyka zajmuje się także optymalizacją kosztów transportu i magazynowania, zapewnieniem odpowiedniej ilości produktów na magazynie, zarządzaniem zapasami, zarządzaniem ryzykiem związanym z przepływem towarów oraz monitorowaniem stanu realizacji zamówień.

W dzisiejszych czasach logistyka odgrywa bardzo ważną rolę w biznesie, a jej rozwój ma kluczowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku. W związku z tym, istnieje wiele szkoleń w dziedzinie logistyki, które pomagają pracownikom i kandydatom na stanowiska związanymi z tą dziedziną w zdobyciu potrzebnych umiejętności. Szkolenia w logistyce obejmują takie zagadnienia jak: planowanie łańcucha dostaw, zarządzanie magazynami, zarządzanie zapasami, organizacja transportu, bezpieczeństwo w transporcie, zarządzanie ryzykiem, optymalizacja kosztów i inne. Można również rozważyć ukończenie studiów z zakresu logistyki.

Co można robić po logistyce?

Po ukończeniu studiów z logistyki, istnieje wiele możliwości kariery zawodowej. Niektóre z opcji to:

 • Praca jako specjalista ds. logistyki. Można znaleźć pracę w różnych firmach, które potrzebują ekspertów w dziedzinie logistyki. Będziesz w nich odpowiedzialny za zarządzanie łańcuchem dostaw, planowanie transportu, magazynowanie i koordynowanie działań między różnymi działami firmy.
 • Praca w sektorze transportowym. Możesz znaleźć pracę w firmach transportowych, które oferują różne rodzaje transportu, takie jak lotniczy, morski, kolejowy lub drogowy. Będziesz odpowiedzialny za planowanie tras, nadzorowanie transportu i zarządzanie przesyłkami.
 • Praca w gospodarce magazynowej. Możesz znaleźć pracę w magazynach, gdzie będziesz odpowiedzialny za organizowanie przestrzeni magazynowej, zarządzanie zapasami oraz dbanie o to, aby towary były dostępne dla klientów w czasie.
 • Praca jako konsultant ds. logistyki. Możesz pracować jako konsultant dla firm, które potrzebują pomocy w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw. Będziesz odpowiedzialny za analizowanie procesów, identyfikowanie obszarów do ulepszenia oraz proponowanie rozwiązań.
 • Praca w administracji publicznej. Możesz znaleźć pracę w agencjach rządowych lub urzędach, gdzie będziesz odpowiedzialny za koordynowanie działań logistycznych związanych z zaopatrzeniem publicznym, transportem i dystrybucją.

To tylko kilka przykładów, istnieje wiele innych możliwości związanych z logistyką. Warto zastanowić się, który obszar interesuje Cię najbardziej i poszukać pracy w branży, która Cię najbardziej interesuje.

Ile kosztuje kurs na logistyka?

Z przeprowadzonego przez nas wyszukiwania wynika, że koszt kursu na logistyka może się różnić w zależności od oferowanego programu szkoleniowego oraz trybu nauczania. Poniżej kilka przykładowych ofert:

 • Eventis.pl oferuje różne szkolenia z zakresu logistyki, np. „Stosowanie procedury uproszczonej w obsłudze celnej”, „Rozliczanie czasu pracy kierowców międzynarodowych” czy „Gospodarka Magazynowa i Zarządzanie Zapasami w praktyce”. Koszt szkoleń wynosi od 690 zł do 1390 zł.
 • ESKK oferuje kurs logistyczny, który składa się m.in. z modułów „Wstęp do logistyki”, „Zarządzanie przepływem materiałów”, „Zarządzanie zapasami” oraz „Zarządzanie magazynem”. Koszt kursu zależy od wybranej opcji, przy czym ceny wynoszą od 79,10 zł do 99,10 zł za pakiet/m-c wersji ECO z e-podręcznikiem, a od 99,10 zł do 133 zł za pakiet/m-c wersji z podręcznikiem drukowanym.
 • ŻAK w swojej ofercie ma jednoroczne kształcenie w zawodzie „Transport i logistyka”. Cena kursu wynosi 171 zł/mies., a liczba godzin wynosi 140. W ramach kursu uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu transportu drogowego, żeglugi śródlądowej, spedycji, magazynowania oraz logistyki.

Warto jednak zaznaczyć, że powyższe oferty stanowią jedynie przykłady, a koszt kursu na logistykę może się różnić w zależności od oferty innych szkół i centrów szkoleniowych.

Jakie szkolenia w logistyce?

W logistyce istnieje wiele też szkoleń, które pomagają pracownikom i menadżerom nabyć lub pogłębić wiedzę z różnych obszarów. Ze względu na to, że dziedzina ta ulega ciągłym zmianom szkolenia i kursy stanowią chleb powszedni pracowników, specjalistów i menedżerów zatrudnionych w logistyce. Poniżej przedstawiam kilka przykładów szkoleń cieszących się popularnością w logistyce:

 • Szkolenia z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw – obejmują tematy takie jak planowanie produkcji, magazynowanie, dystrybucję towarów, koordynację działań z dostawcami i klientami, a także optymalizację procesów logistycznych.
 • Szkolenia z zakresu transportu – skupiają się na zagadnieniach związanych z transportem drogowym, lotniczym, morskim i kolejowym, w tym na przepisach dotyczących przewozów, kosztach, bezpieczeństwie, organizacji pracy kierowców i logistyki transportu międzynarodowego.
 • Szkolenia z obsługi systemów informatycznych – zapoznają uczestników z narzędziami informatycznymi używanymi w logistyce, takimi jak programy do zarządzania magazynem czy systemy do monitorowania łańcucha dostaw.
 • Szkolenia z zarządzania magazynem i zapasami – skupiają się na optymalizacji poziomu zapasów, poprawie efektywności magazynowania, metodyce wyceny i wykorzystywania zapasów, a także na planowaniu i monitorowaniu stanów magazynowych.
 • Szkolenia z obsługi celnej – dotyczą zagadnień związanych z prawidłowym przeprowadzeniem procedury celnej, takich jak dokumenty celne, cła i opłaty celne, przepisy związane z importem i eksportem towarów, a także taryfy celne i preferencje handlowe.
 • Szkolenia z zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem w logistyce – skupiają się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem ładunków, w tym na sposobach pakowania i etykietowaniu towarów, a także na zarządzaniu ryzykiem związanym z zagrożeniami terrorystycznymi czy kradzieżami.
 • Szkolenia z obsługi klienta w logistyce – dotyczą tematów takich jak obsługa klientów, rozwiązywanie problemów związanych z logistyką, reklamacje i zwroty, a także relacje z klientami.

Oczywiście to tylko kilka przykładów szkoleń, ponieważ oferta jest bardzo szeroka i zróżnicowana, a dobór odpowiedniego szkolenia zależy od indywidualnych potrzeb i celów uczestnika.

Ile zarabia logistyk w firmie transportowej?

Zarobki logistyka w firmie transportowej będą zależne od wielu czynników, takich jak doświadczenie, stanowisko, lokalizacja firmy czy rodzaj przewożonych towarów. Według źródeł, średnie wynagrodzenie logistyka w Polsce wynosi około 3500 zł netto miesięcznie, jednakże zarobki te mogą znacznie się różnić w zależności od firmy i stanowiska. Według innych źródeł, około 25% specjalistów logistyki zarabia mniej niż 4480 zł brutto (ponad 3300 zł netto), a 1/4 z nich zarabia ponad 4600 zł netto na rękę. Najwyższe zarobki mogą otrzymać starsi specjaliści w dziedzinie logistyki. Doświadczony specjalista ds. logistyki z kilkuletnim doświadczeniem może otrzymywać około 5600 zł brutto, podczas gdy początkujący pracownik zarabia średnio około 3900 zł brutto. Co drugi doświadczony pracownik logistyki zarabia ponad 6600 zł brutto.

Czy praca w logistyce jest trudna?

Opinie na temat tego, czy praca w logistyce jest trudna, mogą się różnić w zależności od indywidualnych doświadczeń. Niektóre aspekty pracy w logistyce mogą sprawić, że pracę w logistyce można postrzegać jako wymagającą.

Logistyka obejmuje zarządzanie przepływem towarów, materiałów i informacji na różnych etapach łańcucha dostaw, który może być złożony i szybki. Logistycy muszą koordynować działania z dostawcami, przewoźnikami, magazynami i klientami, aby zapewnić, że produkty są dostarczane na czas oraz we właściwej ilości i jakości. Może to wymagać umiejętności rozwiązywania problemów i zwracania uwagi na szczegóły, a także umiejętności pracy pod presją i dostosowywania się do nieoczekiwanych zmian.

Oprócz zadań operacyjnych logistycy mogą być również odpowiedzialni za zarządzanie budżetami, negocjowanie umów i nadzorowanie personelu. Może to dodać kolejną warstwę złożoności do pracy i wymaga silnej świadomości biznesowej.

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż niektóre aspekty logistyki mogą stanowić wyzwanie, praca może być również satysfakcjonująca dla tych, którzy lubią rozwiązywać problemy i pracować w szybkim tempie.

Autor: Sebastian Nowak

Cześć, jestem redaktorem serwisu Szkolenia News! Z wykształcenia jestem nauczycielem i psychologiem, od lat związany jestem z branżą szkoleniową w internetowym jej wydaniu. Interesuję się zagadnieniami podnoszenia umiejętności osobistych i menedżerskich oraz tematyką lifelong learning, czyli koncepcji zakładającej, że uczyć powinniśmy się przez całe życie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy zmiany postępują tak szybko.

W odpowiedzi na “Logistyka: jak zacząć pracę i rozwijać karierę w logistyce?”

Spoko, sam skończyłem taki kurs i pracuję w e-commerce jako specjalista ds. optymalizacji procesów magazynowych i muszę powiedzieć, że był to dobry wybór 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *