Logistyka: jak zacząć pracę i rozwijać karierę w logistyce?

Logistyka - widok na port.

We współczesnym świecie logistyka rozwija się bardzo dynamicznie tworząc coraz więcej miejsc pracy. Wiele osób zastanawia się jak podjąć pracę w logistyce oraz czy jest ona opłacalna i trudna. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym kariery w logistyce.

Logistyka

Logistyka to dziedzina zajmująca się planowaniem, realizacją i kontrolą przepływu surowców, materiałów, towarów oraz informacji. Głównym celem logistyki jest usprawnienie łańcucha dostaw oraz szybkie dostarczenie produktów do konsumentów i punktów sprzedaży. Logistyka obejmuje szereg procesów, począwszy od pozyskiwania surowców, poprzez produkcję, magazynowanie, transport, aż do dystrybucji gotowych produktów. Logistyka zajmuje się także optymalizacją kosztów transportu i magazynowania, zapewnieniem odpowiedniej ilości produktów na magazynie, zarządzaniem zapasami, zarządzaniem ryzykiem związanym z przepływem towarów oraz monitorowaniem stanu realizacji zamówień.

W dzisiejszych czasach logistyka odgrywa bardzo ważną rolę w biznesie, a jej rozwój ma kluczowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku. W związku z tym, istnieje wiele szkoleń w dziedzinie logistyki, które pomagają pracownikom i kandydatom na stanowiska związanymi z tą dziedziną w zdobyciu potrzebnych umiejętności. Szkolenia w logistyce obejmują takie zagadnienia jak: planowanie łańcucha dostaw, zarządzanie magazynami, zarządzanie zapasami, organizacja transportu, bezpieczeństwo w transporcie, zarządzanie ryzykiem, optymalizacja kosztów i inne. Można również rozważyć ukończenie studiów z zakresu logistyki.

Co można robić po logistyce?

Po ukończeniu studiów z logistyki, istnieje wiele możliwości kariery zawodowej. Niektóre z opcji to:

 • Praca jako specjalista ds. logistyki. Można znaleźć pracę w różnych firmach, które potrzebują ekspertów w dziedzinie logistyki. Będziesz w nich odpowiedzialny za zarządzanie łańcuchem dostaw, planowanie transportu, magazynowanie i koordynowanie działań między różnymi działami firmy.
 • Praca w sektorze transportowym. Możesz znaleźć pracę w firmach transportowych, które oferują różne rodzaje transportu, takie jak lotniczy, morski, kolejowy lub drogowy. Będziesz odpowiedzialny za planowanie tras, nadzorowanie transportu i zarządzanie przesyłkami.
 • Praca w gospodarce magazynowej. Możesz znaleźć pracę w magazynach, gdzie będziesz odpowiedzialny za organizowanie przestrzeni magazynowej, zarządzanie zapasami oraz dbanie o to, aby towary były dostępne dla klientów w czasie.
 • Praca jako konsultant ds. logistyki. Możesz pracować jako konsultant dla firm, które potrzebują pomocy w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw. Będziesz odpowiedzialny za analizowanie procesów, identyfikowanie obszarów do ulepszenia oraz proponowanie rozwiązań.
 • Praca w administracji publicznej. Możesz znaleźć pracę w agencjach rządowych lub urzędach, gdzie będziesz odpowiedzialny za koordynowanie działań logistycznych związanych z zaopatrzeniem publicznym, transportem i dystrybucją.

To tylko kilka przykładów, istnieje wiele innych możliwości związanych z logistyką. Warto zastanowić się, który obszar interesuje Cię najbardziej i poszukać pracy w branży, która Cię najbardziej interesuje.

Ile kosztuje kurs na logistyka?

Z przeprowadzonego przez nas wyszukiwania wynika, że koszt kursu na logistyka może się różnić w zależności od oferowanego programu szkoleniowego oraz trybu nauczania. Poniżej kilka przykładowych ofert:

 • Eventis.pl oferuje różne szkolenia z zakresu logistyki, np. „Stosowanie procedury uproszczonej w obsłudze celnej”, „Rozliczanie czasu pracy kierowców międzynarodowych” czy „Gospodarka Magazynowa i Zarządzanie Zapasami w praktyce”. Koszt szkoleń wynosi od 690 zł do 1390 zł.
 • ESKK oferuje kurs logistyczny, który składa się m.in. z modułów „Wstęp do logistyki”, „Zarządzanie przepływem materiałów”, „Zarządzanie zapasami” oraz „Zarządzanie magazynem”. Koszt kursu zależy od wybranej opcji, przy czym ceny wynoszą od 79,10 zł do 99,10 zł za pakiet/m-c wersji ECO z e-podręcznikiem, a od 99,10 zł do 133 zł za pakiet/m-c wersji z podręcznikiem drukowanym.
 • ŻAK w swojej ofercie ma jednoroczne kształcenie w zawodzie „Transport i logistyka”. Cena kursu wynosi 171 zł/mies., a liczba godzin wynosi 140. W ramach kursu uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu transportu drogowego, żeglugi śródlądowej, spedycji, magazynowania oraz logistyki.

Warto jednak zaznaczyć, że powyższe oferty stanowią jedynie przykłady, a koszt kursu na logistykę może się różnić w zależności od oferty innych szkół i centrów szkoleniowych.

Jakie szkolenia w logistyce?

W logistyce istnieje wiele też szkoleń, które pomagają pracownikom i menadżerom nabyć lub pogłębić wiedzę z różnych obszarów. Ze względu na to, że dziedzina ta ulega ciągłym zmianom szkolenia i kursy stanowią chleb powszedni pracowników, specjalistów i menedżerów zatrudnionych w logistyce. Poniżej przedstawiam kilka przykładów szkoleń cieszących się popularnością w logistyce:

 • Szkolenia z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw – obejmują tematy takie jak planowanie produkcji, magazynowanie, dystrybucję towarów, koordynację działań z dostawcami i klientami, a także optymalizację procesów logistycznych.
 • Szkolenia z zakresu transportu – skupiają się na zagadnieniach związanych z transportem drogowym, lotniczym, morskim i kolejowym, w tym na przepisach dotyczących przewozów, kosztach, bezpieczeństwie, organizacji pracy kierowców i logistyki transportu międzynarodowego.
 • Szkolenia z obsługi systemów informatycznych – zapoznają uczestników z narzędziami informatycznymi używanymi w logistyce, takimi jak programy do zarządzania magazynem czy systemy do monitorowania łańcucha dostaw.
 • Szkolenia z zarządzania magazynem i zapasami – skupiają się na optymalizacji poziomu zapasów, poprawie efektywności magazynowania, metodyce wyceny i wykorzystywania zapasów, a także na planowaniu i monitorowaniu stanów magazynowych.
 • Szkolenia z obsługi celnej – dotyczą zagadnień związanych z prawidłowym przeprowadzeniem procedury celnej, takich jak dokumenty celne, cła i opłaty celne, przepisy związane z importem i eksportem towarów, a także taryfy celne i preferencje handlowe.
 • Szkolenia z zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem w logistyce – skupiają się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem ładunków, w tym na sposobach pakowania i etykietowaniu towarów, a także na zarządzaniu ryzykiem związanym z zagrożeniami terrorystycznymi czy kradzieżami.
 • Szkolenia z obsługi klienta w logistyce – dotyczą tematów takich jak obsługa klientów, rozwiązywanie problemów związanych z logistyką, reklamacje i zwroty, a także relacje z klientami.

Oczywiście to tylko kilka przykładów szkoleń, ponieważ oferta jest bardzo szeroka i zróżnicowana, a dobór odpowiedniego szkolenia zależy od indywidualnych potrzeb i celów uczestnika.

Ile zarabia logistyk w firmie transportowej?

Zarobki logistyka w firmie transportowej będą zależne od wielu czynników, takich jak doświadczenie, stanowisko, lokalizacja firmy czy rodzaj przewożonych towarów. Według źródeł, średnie wynagrodzenie logistyka w Polsce wynosi około 3500 zł netto miesięcznie, jednakże zarobki te mogą znacznie się różnić w zależności od firmy i stanowiska. Według innych źródeł, około 25% specjalistów logistyki zarabia mniej niż 4480 zł brutto (ponad 3300 zł netto), a 1/4 z nich zarabia ponad 4600 zł netto na rękę. Najwyższe zarobki mogą otrzymać starsi specjaliści w dziedzinie logistyki. Doświadczony specjalista ds. logistyki z kilkuletnim doświadczeniem może otrzymywać około 5600 zł brutto, podczas gdy początkujący pracownik zarabia średnio około 3900 zł brutto. Co drugi doświadczony pracownik logistyki zarabia ponad 6600 zł brutto. Ważne jest również, że firma transportowa to miejsce pracy dynamiczne i podlegające zmianom, co oznacza wiele możliwości rozwoju i uczenia się.

Czy praca w logistyce jest trudna?

Opinie na temat tego, czy praca w logistyce jest trudna, mogą się różnić w zależności od indywidualnych doświadczeń. Niektóre aspekty pracy w logistyce mogą sprawić, że pracę w logistyce można postrzegać jako wymagającą.

Logistyka obejmuje zarządzanie przepływem towarów, materiałów i informacji na różnych etapach łańcucha dostaw, który może być złożony i szybki. Logistycy muszą koordynować działania z dostawcami, przewoźnikami, magazynami i klientami, aby zapewnić, że produkty są dostarczane na czas oraz we właściwej ilości i jakości. Może to wymagać umiejętności rozwiązywania problemów i zwracania uwagi na szczegóły, a także umiejętności pracy pod presją i dostosowywania się do nieoczekiwanych zmian.

Oprócz zadań operacyjnych logistycy mogą być również odpowiedzialni za zarządzanie budżetami, negocjowanie umów i nadzorowanie personelu. Może to dodać kolejną warstwę złożoności do pracy i wymaga silnej świadomości biznesowej.

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż niektóre aspekty logistyki mogą stanowić wyzwanie, praca może być również satysfakcjonująca dla tych, którzy lubią rozwiązywać problemy i pracować w szybkim tempie.

3 odpowiedzi na „Logistyka: jak zacząć pracę i rozwijać karierę w logistyce?”
 1. Awatar Logistyk
  Logistyk

  Spoko, sam skończyłem taki kurs i pracuję w e-commerce jako specjalista ds. optymalizacji procesów magazynowych i muszę powiedzieć, że był to dobry wybór 🙂

  1. Awatar ALEXIS
   ALEXIS

   Cześć
   Jaki to był konkretnie kurs? Możesz polecić jakąś placówkę/szkołę?
   Z góry dzięki

   1. Awatar Logistyk
    Logistyk

    Możesz zapisać się na to spotkanie https://eventis.pl/webinar/kim-jest-spedytor-dyspozytor-planista-i-logistyk-czyli-jak-nie-zderzyc-sie-ze-sciana-na-poczatku-kariery-w-branzy-tsl-91174-id89071

    Tak opowiadają jak wygląda praca w logistyce, jaki kurs trzeba skończyć, ile to kosztuje, jaka praca po takim kursie itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *