Zarządzanie kodem źródłowym: IDE czy edytor kodu?

IDE

Każdy programista zarządza kodem źródłowym, a im większe zadania i projekty realizuje, tym trudniejsze staje się prawidłowe kontrolowanie zmian w kodzie oraz zorganizowanie środowiska programistycznego, które sprzyja wysokiej efektywności. Sprawdź czym jest IDE i czym różni się od edytora kodu źródłowego.

IDE (z ang. Integrated Development Environment) oraz edytory kodu źródłowego to narzędzia, które pomagają programistom w tworzeniu kodu źródłowego. Jednakże istnieją między nimi pewne różnice. Oto najważniejsze z nich:

 • Zakres funkcjonalności – IDE oferują znacznie więcej funkcjonalności niż edytory kodu źródłowego. IDE zazwyczaj zawierają zestaw narzędzi, które ułatwiają proces tworzenia aplikacji, takie jak debugger, kreator formularzy, profiler, narzędzia do testowania i wiele innych. Edytory kodu zwykle oferują podstawowe funkcje, takie jak kolorowanie składni, formatowanie kodu i podpowiedzi.
 • Złożoność – IDE są bardziej skomplikowane niż edytory kodu źródłowego, a ich nauka może wymagać więcej czasu. IDE często mają bardziej rozbudowane interfejsy użytkownika i bardziej zaawansowane funkcje, takie jak integracja z systemami kontrolowania wersji.
 • Rozmiar – IDE są zazwyczaj większe niż edytory kodu źródłowego, co może wpływać na czas uruchamiania i ogólną wydajność.
 • Specjalizacja – IDE są zazwyczaj specjalizowane w pracy z konkretnym językiem programowania lub platformą, taką jak Java lub .NET. Edytory kodu źródłowego są bardziej uniwersalne i mogą być używane do pracy z wieloma językami programowania.
 • Cena – większość edytorów kodu źródłowego jest dostępna za darmo, podczas gdy niektóre IDE są płatne lub wymagają subskrypcji.

W skrócie, IDE są bardziej kompleksowymi narzędziami, które oferują więcej funkcjonalności, ale są też bardziej złożone i zazwyczaj są bardziej skoncentrowane na pracy z jednym językiem programowania lub platformą. Edytory kodu źródłowego są bardziej uniwersalne, łatwiejsze w obsłudze i zwykle są dostępne za darmo.

Czym dokładnie jest IDE?

Co to znaczy IDE? IDE to skrótowiec od Integrated Development Environment, czyli zintegrowane środowisko programistyczne. IDE to oprogramowanie, które umożliwia programistom pisanie, edycję, testowanie i debugowanie kodu w jednym miejscu, zwykle w jednym oknie aplikacji.

IDE zawiera wiele narzędzi, w tym edytor kodu, debugger, kompilator, system kontroli wersji, narzędzia do zarządzania projektem oraz wskazówki i sugestie dla programistów w czasie rzeczywistym. IDE jest często specjalizowane dla danego języka programowania, na przykład IntelliJ IDEA jest IDE dla języków Java, Python i innych.

IDE ułatwia pracę programistom, ponieważ umożliwia im pracę w jednym miejscu zamiast korzystania z wielu różnych narzędzi i aplikacji. Dzięki IDE programiści mogą szybciej tworzyć i testować kod, co pozwala na skrócenie czasu dostarczenia gotowego produktu.

W jaki sposób usprawnić zarządzanie kodem źródłowym?

Programista może usprawnić zarządzanie kodem źródłowym poprzez zastosowanie kilku dobrych praktyk:

 • Korzystanie z systemu kontroli wersji – takiego jak Git, który umożliwia śledzenie zmian w kodzie, zarządzanie różnymi wersjami projektu oraz łączenie zmian wprowadzonych przez różnych programistów.
 • Używanie jednoznacznych nazw plików i folderów – dobrze nazwane pliki i foldery ułatwiają nawigowanie po projekcie i szybkie znalezienie odpowiedniego kodu.
 • Tworzenie modularnego kodu – dzielenie kodu na mniejsze, samodzielne moduły ułatwia zarządzanie i testowanie projektu, a także umożliwia łatwiejsze wprowadzanie zmian.
 • Dokumentowanie kodu – dodawanie komentarzy do kodu i dokumentowanie jego funkcjonalności ułatwiają zrozumienie kodu przez innych programistów oraz przyszłych użytkowników projektu.
 • Testowanie kodu – regularne testowanie kodu źródłowego pozwala wykryć błędy i problemy wcześniej, co z kolei umożliwia szybsze naprawienie ich.
 • Korzystanie z narzędzi do automatyzacji – takich jak np. Continuous Integration/Continuous Deployment (CI/CD), które automatyzują procesy budowania, testowania i wdrażania aplikacji, co ułatwia zarządzanie kodem źródłowym i przyspiesza proces deweloperski.

Jakie są najbardziej znane narzędzia IDE oraz edytory kodu źródłowego?

Istnieje wiele narzędzi IDE i edytorów kodu źródłowego, a najbardziej znane z nich to:

 • Visual Studio Code: darmowy edytor kodu źródłowego rozwijany przez Microsoft.
 • IntelliJ IDEA: IDE dla języków Java, Kotlin, Groovy, Scala i innych, opracowany przez JetBrains.
 • Eclipse: bezpłatny i otwarty IDE dla wielu języków programowania, takich jak Java, C++, Python, Ruby i inne.
 • NetBeans: darmowe IDE dla języków Java, PHP, C++, HTML, JavaScript i innych.
 • Atom: darmowy edytor kodu źródłowego opracowany przez GitHub.
 • Sublime Text: komercyjny edytor kodu źródłowego, który ma wiele funkcji ułatwiających pisanie kodu.
 • Vim: bezpłatny edytor tekstu, który jest bardzo popularny wśród programistów i inżynierów systemów.
 • Emacs: bezpłatny edytor tekstu, który jest rozwijany od ponad 40 lat i jest bardzo konfigurowalny.
 • PyCharm: IDE dla języka Python, opracowany przez JetBrains.
 • Xcode: IDE dla systemów operacyjnych macOS i iOS, rozwijany przez Apple.

Więcej znajdziesz w artykule Jakie są najlepsze narzędzia do zarządzania kodem źródłowym?

Te narzędzia IDE i edytory kodu źródłowego oferują wiele funkcji, takich jak automatyczne uzupełnianie kodu, formatowanie kodu, debugowanie, refaktoryzację, kontrolę wersji i wiele innych, co ułatwia programowanie i zwiększa wydajność.

Jedna odpowiedź do „Zarządzanie kodem źródłowym: IDE czy edytor kodu?”
 1. Awatar Devi
  Devi

  Spoko art, dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *