/

/

Najpopularniejsze portale społecznościowe

Portale społecznościowe

Chcesz wiedzieć czym są media społecznościowe i jakie są aktualnie najpopularniejsze portale społecznościowe? Przedstawiamy ranking 10 najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie.

Media społecznościowe

Co to są media społecznościowe? Media społecznościowe to takie media, które pozwalają na wymianę informacji i komunikowanie się między ich użytkownikami. Cechą charakterystyczną mediów społecznościowych jest fakt, że to właśnie ich użytkownicy tworzą treści w nich dostępne, na przykład udostępniając zdjęcia i filmy, pisząc krótkie wzmianki, notki czy artykuły blogowe.

Media społecznościowe to domena Internetu, w którym dostępny jest cały szereg serwisów i portali społecznościowych oraz aplikacji możliwych do zainstalowania czy to na smartfonie czy komputerze, a następie założenie profilu i dzielenie się rozmaitymi treściami. Cechy charakterystyczne mediów społecznościowych to między innymi:

 • możliwość tworzenia treści, jak i ich odbierania – jako użytkownicy możemy zarówno zapoznawać się z treściami udostępnionymi przez innych użytkowników, jak i samodzielnie udostępniać stworzone przez nas treści, np. zrobione zdjęcie czy nagrany film,
 • interaktywność – znacząca większość portali społecznościowych oraz aplikacji społecznościowych umożliwia komentowanie treści, reagowanie na nie poprzez polubienia itp.
 • szybkość działania – media społecznościowe nigdy nie śpią, dostępne są 24h na dobę, a komunikacja odbywa się na żywo. Treść po dodaniu jej przez użytkownika jest niemalże natychmiast dostępna dla innych użytkowników.
 • Brak redakcji – poza treściami zabronionymi prawem lub regulaminem danego portalu lub aplikacji społecznościowej to użytkownicy decydują jakie treści znajdą się w mediach społecznościowych. Nie mają one klasycznej redakcji, jak w portalach internetowych czy gazetach, gdzie zespół redakcyjny decyduje jakie treści są publikowane.

Więcej o mediach społecznościowych dowiesz się z artykułu: Co to są media społecznościowe?

Jakie są najpopularniejsze portale społecznościowe?

Zanim wymienimy 10 najpopularniejszych portali społecznościowych warto zdawać sobie sprawę, że media społecznościowe dostępne są z reguły jako strona internetowa (czyli właśnie portal lub serwis), ale równocześnie jako aplikacja, którą można instalować czy na komputerze, czy na telefonie, a nawet telewizorze czy zegarku. Przygotowując listę najpopularniejszych portali braliśmy pod uwagę łączną liczbę ich użytkowników bez względu na to jak łączą się z danym medium społecznościowym.

10 najpopularniejszych portali społecznościowych

 1. Facebook – numerem jeden zarówno na świecie, jak i w Polsce jest serwis społecznościowy Facebook należący do koncernu Meta. Wedle ostatnich danych z portalu korzysta ponad 2,5 miliarda użytkowników na całym świecie. Serwis ten umożliwia dzielenie się zdjęciami, tekstami, filmami, a także tworzenie grup oraz wydarzeń.
 2. YouTube – drugim najpopularniejszym portalem społecznościowym jest YouTube, czyli portal zawierający treści video używany przez blisko 2 miliardy użytkowników. YouTube pozwala zamieszczać i oglądać filmy od bardzo krótkich do pełnometrażowych produkcji, zawiera ogromną liczbę teledysków, filmików edukacyjnych i innych materiałów wideo. Użytkownicy mogą komentować filmy, zostawiać przy nich lajki oraz subskrybować ulubione kanały.
 3. WhatsApp – kolejne medium społecznościowe na liście to komunikator internetowy umożliwiający kontaktowanie się ze znajomymi i rodziną. Komunikator ten używany jest zarówno do tradycyjnych dyskusji, jak też rozmów wideo, dzielenia się treściami takimi jak linki, zdjęcia czy filmy video. WhatsApp używany jest przez ponad 1 miliard 600 milionów użytkowników.
 4. FB Messenger – czwarte miejsce na liście popularnych aplikacji społecznościowych zajmuje FB Messenger dostępny zarówno w postaci aplikacji, jak też strony internetowej. Blisko 1 miliard 300 milionów użytkowników utrzymuje kontakty za pośrednictwem tego rozwiązania od firmy Meta.
 5. Wechat – piąte miejsce na świecie pod względem popularności zajmuje kolejny komunikator, tym razem o nazwie WeChat. Nie jest on szczególnie popularny w Polsce, ale w Azji dzierży palmę pierwszeństwa na liście komunikatorów społecznościowych z liczbą 1 miliard 150 milionów użytkowników.
 6. Instagram – jest to najbardziej znany serwis i aplikacja społecznościowe do dzielenia się zdjęciami, chociaż od pewnego czasu coraz szybciej zmierza w kierunku materiałów video. Blisko miliard użytkowników na całym świecie spędza w tym serwisie wiele godzin dziennie przeglądając udostępnione zdjęcia oraz stories.
 7. TikTok – to kolejny serwis społecznościowy do dzielenia się krótkimi osobistymi filmikami, który bardzo szybko goni Instagram pod względem popularności. Aktualnie posiada on ponad 900 milionów użytkowników i rośnie jak na drożdżach, co każe sądzić, że już niedługo może wskoczyć na miejsce szóste na naszej liście.
 8. Twitter – czyli portal do prowadzenia micro-blogów, a więc krótkich treści składających się z maksymalnie 160 znaków. W Polsce cieszy się bardzo dużą popularnością między innymi wśród polityków oraz użytkowników biznesowych.
 9. Pinterest – to serwis społecznościowy pozwalający tworzyć kolekcje ulubionych obrazków i zdjęć niezwykle popularny w branży modowej, projektantów wnętrz oraz innych, w których zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów.
 10. LinkedIn – naszą listę kończy największy portal społecznościowy dla profesjonalistów i pracowników, którzy zainteresowani są utrzymywaniem kontaktów zawodowych. Platforma społecznościowa LinkedIn nie ma sobie równych w świecie biznesu i dzierży palmę pierwszeństwa pod względem popularności w tej kategorii.

Chcesz nauczyć się prowadzić działania marketingowe w mediach społecznościowych? Sprawdź listę popularnych szkoleń marketingowych! A jeśli interesują Cię portale HR, zapraszamy do sprawdzenia jakie są popularne portale HR w Polsce i na świecie!

Jedna odpowiedź do „Najpopularniejsze portale społecznościowe”
 1. Awatar Kris
  Kris

  w ogóle nie ogarniam popularności tik toka ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *