/

/

Najmniejsze i największe państwo Europy

Najmniejsze i największe państwo Europy

Zastanawiasz się jakie państwo w Europie jest najmniejsze? Ciekawi Cię również, które z europejskich państw jest największe i jak wypada porównanie najmniejszego państwa w Europie i największego? Przeczytaj nasz artykuł!

Najmniejsze państwo Europy

Odpowiedź na pytanie, jakie jest najmniejsze państwo Europy nie nastręcza żadnych trudności. Zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców najmniejszym państwem w Europie jest Watykan.

Watykan jest tak mały, że najczęściej nazywa się go państwem-miastem. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 0,44 km2 i jest zamieszkiwane przez niespełna 1 000 osób. Na czele najmniejszego Państwa w Europie stoi papież.

Lista pięciu najmniejszych państw Europy wygląda następująco (od najmniejszego):

 1. Watykan – 0,44 km2
 2. Monako – 1,95 km2
 3. San Marino – 61,6 km2
 4. Lichtenstein – 160 km2
 5. Malta – 316 km2

Pełną listę najmniejszych oraz największych państw Europy znajdziemy na https://welearn.pl/najwieksze-i-najmniejsze-panstwa-europy/, gdzie autorzy przygotowali również szczegółowe informacje o powierzchni poszczególnych państw.

Największe państwo Europy

Dużo trudniej jest odpowiedzieć na pytanie, które państwo Europy jest największe. Wynika to z faktu, że część państw leżących w Europie leży nie tylko na kontynencie europejskim, ale też na innych kontynentach. I to znaczna część.

Powszechnie za największe państwo w Europie pod względem powierzchni uważa się Rosję, której powierzchnia wynosi 17 075 400 km2. Jest to jednak powierzchnia obejmująca zarówno europejską, jak i azjatycką część Rosji. Aż 75% powierzchni Rosji stanowi jej azjatycka część.

Lista pięciu największych państw Europy wygląda następująco (od największego):

 1. Rosja – 17 075 400 km2
 2. Kazachstan – 2 724 900 km2
 3. Turcja – 783 580 km2
 4. Francja – 675 417 km2
 5. Ukraina 603 700 km2

De facto każdy z tych krajów posiada część terytorium położonego poza granicami Europy. W przypadku Rosji większość terytorium leży w Azji, podobnie rzecz się ma w przypadku Kazachstanu i Turcji. Francja posiada z kolei terytoria zamorskie, a Ukraina niewielką wyspę Tuzła, która geograficznie położona jest w Azji – stanowi ona jednak niewielki skrawek terytorium Ukrainy. Gdybyśmy jednak sporządzając ranking największych państw Europy chcieli się kierować tylko europejską częścią terytorium, wciąż Rosja pozostałaby bezsprzecznie największym państwem w Europie.

Najmniejsze i największe państwo Europy
Mapa Europy

Podsumowanie

Pytania o najmniejsze i największe państwa europejskie trafiają się w wielu krzyżówkach, quizach i teleturniejach. Podsumujmy zatem! Jakie jest najmniejsze państwo Europy? Za najmniejsze państwo europejskie bezapelacyjnie uznać należy Watykan. Jakie jest największe państwo Europy pod względem powierzchni? Największym państwem Europy pod względem powierzchni uznaje się Rosję.

4 odpowiedzi na „Najmniejsze i największe państwo Europy”
 1. Awatar Watykan
  Watykan

  Watykan może i jest mały, ale gdyby wliczyć do niego Polskę, a to w końcu kolonia Watykany, to okaże się że już nie jest taki mały :DDDD

  1. Awatar Jejku
 2. Awatar Kinga
  Kinga

  Kazachstan jest w Europie??

  1. Awatar Joanna Nawrot
   Joanna Nawrot

   Chociaż wiele osób jest zaskoczonych tych faktem, to Kazachstan jest państwem częściowo leżącym w Europie, a częściowo w Azji. Zachęcamy do zapoznania się z Wikipedią i spojrzenia na mapę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *