Kategorie
Szkolenia

Zarządzanie jakością zgodnie z filozofią Kaizen – szkolenia Kaizen!

Poznaj Kaizen – jedną z najpowszechniej stosowanych filozofii doskonalenia jakości stosowaną przez tysiące firma na całym świecie, zwłaszcza koncerny motoryzacyjne, elektrotechniczne czy lotnicze. Dowiedz się jak zastosowanie Kaizen może pomóc podnieść jakość produktów wytwarzanych przez Twoją firmę.

Oparcie działalności firmy na nieustannym doskonaleniu standardów jakości to trend, który przyjął się w nowoczesnych organizacjach na całym świecie. Jednym z kluczowych systemów, które pozwalają na efektywne zarządzanie jakością, jest Kaizen. Zobacz, na czym polega ta metoda i dlaczego warto oprzeć na niej zarządzanie w produkcji. Jak wdrożyć Kaizen poprzez szkolenia i kursy z Kaizen?

Jakość według Kaizen

Korzenie kaizen sięgają Dalekiego Wschodu, a dokładniej Japonii. Samo słowo kaizen można przetłumaczyć jako zmianę na lepsze lub poprawę. Ta filozofia zarządzania jakością została po raz pierwszy wprowadzona i opisana przez Masaaki Imai w 1986 roku. Początkowo styl zarządzania, oparty na nieustannym, ewolucyjnym usprawnianiu procedur, był stosowany w Japonii. Jednak z uwagi na wysoką efektywność dziś jest jedną z podstaw nowoczesnego lean management na całym świecie.

Na czym polega zarządzanie jakością w duchu Kaizen?

Cele wprowadzenia filozofii Kaizen w firmie to:

  • szeroko rozumiana poprawa jakości – zarówno w obszarze usprawnienia produkcji, jak i poprawy jakości obsługi klienta i efektywności działania organizacji,
  • adaptacja infrastruktury technicznej do aktualnie obowiązujących standardów,
  • stworzenie jasnego systemu zarządzania kadrami, opartego o przejrzysty system oceny i nagradzania,
  • minimalizacja kosztów,
  • zwiększenie ergonomii pracy.

Co ważne, Kaizen stawia na ewolucyjne, a nie rewolucyjne zmiany, w których planowanie i wdrażanie jest zaangażowany cały zespół. Kluczowa jest ciągłość ich wprowadzania – tak, aby stały się stylem funkcjonowania firmy, a nie tymczasowym działaniem. Skuteczność wdrażania tych zmian można poprawić poprzez profesjonalne szkolenia i kursy Kaizen dla pracowników i kadry zarządzającej.

Kaizen a zarządzanie w produkcji

Filozofię Kaizen można wprowadzić w każdej organizacji – pracując ze świadomością, że małe zmiany składają się na sukces i lepszą jakość. Bardzo dobrze sprawdza się ona wówczas, gdy firma chce oprzeć zarządzanie jakością na stabilnym wzroście.

Kaizen bazuje wówczas na:

  • nastawieniu się na długo-, a nie krótkofalowe efekty,
  • stopniowym udoskonalaniu procesów i nieustannym poszukiwaniu lepszych rozwiązań – chodzi o wprowadzanie drobnych, łatwych do zastosowania usprawnień na drodze ewolucji,
  • podmiotowym podejściu do pracowników (każdy głos jest ważny) i stawianiu nacisku na pracę zespołową,
  • poprawianiu efektywności przepływu informacji i materiałów.

Metoda Kaizen jest ściśle powiązana z takimi metodami z obszaru lean managementu jak TQM, Just-in-time, TPM, 5S, SMED czy Six Sigma. Dlatego warto zapoznać się z tymi rozwiązaniami przed wdrożeniem i świadomie podjąć decyzję, które elementy mogą przynieść największą skalę korzyści dla naszej firmy. W poznaniu tego typu filozofii zarządzania pomóc mogą specjalistyczne kursy, warsztaty i szkolenia organizowane stacjonarnie, jak i online. Ofertę tego typu szkoleń znajdziemy głównie w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań czy Katowice.

Jak wdrażać Kaizen? Szkolenia i kursy Kaizen.

Przede wszystkim należy zacząć od szczegółowego i dogłębnego poznania tej filozofii zarządzania i doskonalenia jakości. Niestety, ale bez profesjonalnego przeszkolenia zespołu poprzez szkolenia i kursy prawie żadne wdrożenie Kaizen się nie uda, bo podstawą tej metody zarządzania jest jej zrozumienie, poznanie celów i sposobów w jakie te cele powinno się osiągać. Na szczęście szkolenia Kaizen są rozpowszechnione na rynku i można znaleźć wiele ofert od różnych organizatorów, które będą dostosowane i do potrzeb naszego przedsiębiorstwa i możliwości budżetowych. Warto przy tym pamiętać, aby porównać oferty szkoleń i kursów Kaizen od wielu organizatorów, bo dopiero takie rozeznanie pozwala i nie przepłacić i jednocześnie nie oszczędzić kosztem jakości szkolenia. Warto więc porównywać zarówno program szkolenia, doświadczenie osób prowadzących, jak i elementy czysto techniczne, takie jak miejsce szkolenia czy jakość usług dodatkowych, takich jak wyżywienie itp.

Porównujemy szkolenia Kaizen

W porównaniu ofert szkoleń Kaizen, kursów Kaizen i warsztatów poświęconych Kaizen pomóc mogą onlineowe katalogi szkoleń. Ich zadaniem jest zgromadzić w jednym miejscu, na jednej stronie internetowej jak najwięcej szkoleń, kursów, warsztatów i innych wydarzeń poświęconych danej tematyce, tak żeby ich porównanie było dużo łatwiejsze niż z użyciem tradycyjnej wyszukiwarki internetowej. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na przeszukiwanie setek stron internetowych firm szkoleniowych w poszukiwaniu szkolenia Kaizen.

Autor: Sebastian Nowak

Cześć, jestem redaktorem serwisu Szkolenia News! Z wykształcenia jestem nauczycielem i psychologiem, od lat związany jestem z branżą szkoleniową w internetowym jej wydaniu. Interesuję się zagadnieniami podnoszenia umiejętności osobistych i menedżerskich oraz tematyką lifelong learning, czyli koncepcji zakładającej, że uczyć powinniśmy się przez całe życie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy zmiany postępują tak szybko.

3 odpowiedzi na “Zarządzanie jakością zgodnie z filozofią Kaizen – szkolenia Kaizen!”

Kaizen, Kanban itp. – czasami to wszystko zaczyna się już mieszać 😉 Ale rzeczywiście firmy, które cały czas coś robią, wdrażają nowe technologie czy metody zarządzania gdzieś dochodzą, a te które korzystają z koniunktury wcześniej czy później wypadają z rynku, bo rynek to ciągłe zmiany. Więc rzeczywiście szkolenia i kursy to dobry pomysł żeby nie wypaść z gry.

Dziękujemy bardzo za komentarz. Jak najbardziej jesteśmy zwolennikami ciągłego doskonalenia się!

Trzeba mieć wytrwałość i wiarę we własne siły Twój portal jest tego przykładem. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegos zdolny i osiągnać to za wszelka cenę!.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *