Jakość według Kaizen

Zarządzanie jakością zgodnie z filozofią Kaizen

Oparcie działalności firmy na nieustannym doskonaleniu standardów jakości to trend, który przyjął się w nowoczesnych organizacjach na całym świecie. Jednym z kluczowych systemów, które pozwalają na efektywne zarządzanie jakością, jest Kaizen. Zobacz, na czym polega ta metoda i dlaczego warto oprzeć na niej zarządzanie w produkcji.

Jakość według Kaizen

Korzenie kaizen sięgają Dalekiego Wschodu, a dokładniej Japonii. Samo słowo kaizen można przetłumaczyć jako zmianę na lepsze lub poprawę. Ta filozofia zarządzania jakością została po raz pierwszy wprowadzona i opisana przez Masaaki Imai w 1986 roku. Początkowo styl zarządzania, oparty na nieustannym, ewolucyjnym usprawnianiu procedur, był stosowany w Japonii. Jednak z uwagi na wysoką efektywność dziś jest jedną z podstaw nowoczesnego lean management na całym świecie.

Na czym polega zarządzanie jakością w duchu Kaizen?

Cele wprowadzenia filozofii Kaizen w firmie to:

 • szeroko rozumiana poprawa jakości – zarówno w obszarze usprawnienia produkcji, jak i poprawy jakości obsługi klienta i efektywności działania organizacji,
 • adaptacja infrastruktury technicznej do aktualnie obowiązujących standardów,
 • stworzenie jasnego systemu zarządzania kadrami, opartego o przejrzysty system oceny i nagradzania,
 • minimalizacja kosztów,
 • zwiększenie ergonomii pracy.

Co ważne, Kaizen stawia na ewolucyjne, a nie rewolucyjne zmiany, w których planowanie i wdrażanie jest zaangażowany cały zespół. Kluczowa jest ciągłość ich wprowadzania – tak, aby stały się stylem funkcjonowania firmy, a nie tymczasowym działaniem.

Kaizen a zarządzanie w produkcji

Filozofię Kaizen można wprowadzić w każdej organizacji – pracując ze świadomością, że małe zmiany składają się na sukces i lepszą jakość. Bardzo dobrze sprawdza się ona wówczas, gdy firma chce oprzeć zarządzanie jakością na stabilnym wzroście.

Kaizen bazuje wówczas na:

 • nastawieniu się na długo-, a nie krótkofalowe efekty,
 • stopniowym udoskonalaniu procesów i nieustannym poszukiwaniu lepszych rozwiązań – chodzi o wprowadzanie drobnych, łatwych do zastosowania usprawnień na drodze ewolucji,
 • podmiotowym podejściu do pracowników (każdy głos jest ważny) i stawianiu nacisku na pracę zespołową,
 • poprawianiu efektywności przepływu informacji i materiałów.

Metoda Kaizen jest ściśle powiązana z takimi metodami z obszaru lean managementu jak TQM, Just-in-time, TPM, 5S, SMED czy Six Sigma. Dlatego warto zapoznać się z tymi rozwiązaniami przed wdrożeniem i świadomie podjąć decyzję, które elementy mogą przynieść największą skalę korzyści dla naszej firmy.

Jak wdrażać Kaizen?

Przede wszystkim należy zacząć od szczegółowego i dogłębnego poznania tej filozofii zarządzania i doskonalenia jakości. Niestety, ale bez profesjonalnego przeszkolenia zespołu poprzez szkolenia i kursy prawie żadne wdrożenie Kaizen się nie uda, bo podstawą tej metody zarządzania jest jej zrozumienie, poznanie celów i sposobów w jakie te cele powinno się osiągać. Na szczęście szkolenia Kaizen są rozpowszechnione na rynku i można znaleźć wiele ofert od różnych organizatorów, które będą dostosowane i do potrzeb naszego przedsiębiorstwa i możliwości budżetowych. Warto przy tym pamiętać, aby porównać oferty od wielu organizatorów, bo dopiero takie rozeznanie pozwala i nie przepłacić i jednocześnie nie oszczędzić kosztem jakości szkolenia. Warto więc porównywać zarówno program szkolenia, doświadczenie osób prowadzących, jak i elementy czysto techniczne, takie jak miejsce szkolenia czy jakość usług dodatkowych, takich jak wyżywienie itp.

2 komentarze

 1. Kaizen, Kanban itp. – czasami to wszystko zaczyna się już mieszać 😉 Ale rzeczywiście firmy, które cały czas coś robią, wdrażają nowe technologie czy metody zarządzania gdzieś dochodzą, a te które korzystają z koniunktury wcześniej czy później wypadają z rynku, bo rynek to ciągłe zmiany. Więc rzeczywiście szkolenia i kursy to dobry pomysł żeby nie wypaść z gry.

 2. Dziękujemy bardzo za komentarz. Jak najbardziej jesteśmy zwolennikami ciągłego doskonalenia się!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *