Kategorie
Szkolenia

Lean management – przegląd najpopularniejszych metod i szkoleń

Lean Management, czyli szczupłe zarządzanie podbija już nie tylko firmy produkcyjne, ale też usługi, służbę zdrowia, informatykę i wytwarzanie oprogramowania, branżę podróży, linii lotniczych i hoteli. Dowiedz się jakie są główne metody stosowane w lean management.

Kiedy w latach 80-tych XX wieku grupa badaczy z MIT zaczęła zastanawiać się, z czego wynika różnica między efektywnością pracy europejskich i amerykańskich zakładów motoryzacyjnych a efektywnością prezentowaną przez japońskich producentów, nikt nie spodziewał się, jak fundamentalne będzie dokonane odkrycie. Okazało się, że siła sukcesu Japończyków tkwi w lean managemencie, a więc „szczupłym zarządzaniu”. Zobacz, na czym polega lean management, jakie są główne jego nurty i gdzie szkolić zespół ze szczupłych metod zarządzania.

Lean management czyli szczupłe zarządzanie

Lean management to termin, który obecnie jest niczym mantra powtarzany przez producentów na całym świecie. U jego podstaw leży zapobieganie marnotrawstwu oraz nastawienie na ciągłe zwiększanie produktywności procesu wytwórczego. Po raz pierwszy techniki z tego obszaru zostały wprowadzone przez fabrykę Toyoty. Dziś metod, które można wykorzystać z myślą o minimalizacji kosztów i maksymalizacji efektywności, jest znacznie więcej, podbiły one nie tylko przemysł motoryzacyjny, ale również lotniczy, elektromaszynowy, elektroniczny i wiele innych.

Metody stosowane w ramach lean management

Lean management niejedno ma imię. Metod, które są stosowane w tym obszarze, jest bardzo dużo. Dzięki temu każda firma może wybrać optymalną dla siebie strategię działania. Najpopularniejsze z nich to:

  • 5S – nakierowana na stworzenie ergonomicznego, uporządkowanego miejsca pracy, bardzo często jest to wstęp do wdrożenia szczupłego zarządzania ze względu na możliwość szerokiego i łatwego zastosowania – to niejako fundament do wdrażania bardziej zaawansowanych metod zarządzania. Przejdź do: szkolenia 5S.
  • Kanban – podstawowe narzędzie dla wdrożenia i utrzymania „systemu ssącego” (z ang. pull), oparte o przejrzyste przekazywanie sygnałów dotyczących procesów, najczęściej w formie tabliczek. Przejdź do: szkolenia Kanban.
  • TPM – strategia nakierowana na niezawodne utrzymanie ruchu i wyeliminowania awarii, które mogłyby doprowadzić do przestojów i spadku efektywności produkcji. Przejdź do: szkolenia TPM.
  • SMED – narzędzie utrzymania ruchu, które pozwala na skrócenie czasu przezbrojeń maszyn i linii produkcyjnych do „jednocyfrowej liczby minut”, pozwalające dużo efektywniej wykorzystywać park maszynowy i przez to osiągać wyższą wydajność produkcji. Przejdź do: szkolenia SMED.
  • Six Sigma – technologia dążąca do optymalizacji procesów, oparta na nieustannym zbieraniu i analizowaniu mierzalnych danych o nich oraz stałym, stopniowym podnoszeniu jakości i efektywności produkcji. Przejdź do: szkolenia Six Sigma.
  • Warto wspomnieć również o filozofii Kaizen (przejdź do: szkolenia Kaizen) nastawionej na ewolucyjne, nieustanne usprawnianie procedur metodą małych kroków – tak, aby zbliżyć się do stanu perfekcyjnej jakości.

Lean Management opanował świat biznesu

Choć większość spośród wymienionych metod ma swoje źródła na Dalekim Wschodzie, dziś z łatwością przekłada się je na zachodnią kulturę pracy. Połączenie tego, co najlepsze we wschodniej i zachodniej filozofii działania, sprawia, że lean management (poznaj wszystkie szkolenia lean management) to dziś najbardziej efektywna strategia prowadzenia produkcji, ale nie tylko produkcji. Sektory usługowe działać mogą o tzw. lean service – powszechnie stosowany w bankowości i usługach finansowych, funduszach inwestycyjnych, firmach ubezpieczeniowych, ale też w hotelach, restauracjach oraz przewozach lotniczych. Kolejna odmiana to lean healthcare stosowana w szeroko pojętej służbie zdrowia czyli szpitalach, przychodniach i ośrodkach spokojnej starości; w logistyce stosuje się lean Logistics, a w branży TSL lean supply chain. W budownictwie szerokie zastosowanie znalazła strategii lean construction, a w dziedzinie informatyki lean IT, ze szczególnym uwzględnieniem wytwarzania oprogramowania w oparciu o zasady lean software development.

Gdzie szukać warsztatów, kursów i szkoleń z Lean, 5s, Kanban, SMED, Six Sigma i Kaizen?

Zawsze kiedy szukamy szkoleń, kursów i warsztatów stajemy przed dylematem jak znaleźć te najatrakcyjniejsze, dopasowane do naszych potrzeb oraz w dobrej cenie. Znalezienie szkolenia w dobrej cenie nie jest proste, bo zróżnicowanie cen szkoleń Lean i innych jest bardzo duże. To samo szkolenie lub kurs Lean, albo o bardzo podobnym temacie i zakresie, a nawet czasie trwania, może różnić się ceną o kilkaset procent w zależności od organizatora i firmy szkoleniowej. Jak więc szukać szkoleń z Lean, kursów i warsztatów Kanban, SMED, szkoleń z Six Sigma i Kaizen żeby nie przepłacić?

Z pomocą przychodzą bazy szkoleń. Ich głównym zadaniem jest zebrać jak najwięcej szkoleń o danej tematyce w jednym miejscu. Dzięki temu zyskujemy możliwość zapoznania się np. z kilkudziesięcioma szkoleniami i kursami Lean Management w jednym miejscu. Pozwala to porównać oferty, zarówno pod względem programu szkolenia czy kursu, dowiedzieć się jak najwięcej o organizatorze szkolenia, trenerach prowadzących zajęcia oraz oczywiście sprawdzić ceny szkoleń. Co więcej, rejestracji na szkolenie dokonamy z użyciem bezpłatnego formularza rejestracji udostępnionego w bazie szkoleń.

Autor: Sebastian Nowak

Cześć, jestem redaktorem serwisu Szkolenia News! Z wykształcenia jestem nauczycielem i psychologiem, od lat związany jestem z branżą szkoleniową w internetowym jej wydaniu. Interesuję się zagadnieniami podnoszenia umiejętności osobistych i menedżerskich oraz tematyką lifelong learning, czyli koncepcji zakładającej, że uczyć powinniśmy się przez całe życie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy zmiany postępują tak szybko.

W odpowiedzi na “Lean management – przegląd najpopularniejszych metod i szkoleń”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *