Lean management czyli szczupłe zarządzanie

Lean management – przegląd najpopularniejszych metod i szkoleń

Kiedy w latach 80-tych XX wieku grupa badaczy z MIT zaczęła zastanawiać się, z czego wynika różnica między efektywnością pracy europejskich i amerykańskich zakładów motoryzacyjnych a efektywnością prezentowaną przez japońskich producentów, nikt nie spodziewał się, jak fundamentalne będzie dokonane odkrycie. Okazało się, że siła sukcesu Japończyków tkwi w lean managemencie, a więc „szczupłym zarządzaniu”. Zobacz, na czym polega lean management, jakie są główne jego nurty i gdzie szkolić zespół ze szczupłych metod zarządzania.

Lean management czyli szczupłe zarządzanie

Lean management to termin, który obecnie jest niczym mantra powtarzany przez producentów na całym świecie. U jego podstaw leży zapobieganie marnotrawstwu oraz nastawienie na ciągłe zwiększanie produktywności procesu wytwórczego. Po raz pierwszy techniki z tego obszaru zostały wprowadzone przez fabrykę Toyoty. Dziś metod, które można wykorzystać z myślą o minimalizacji kosztów i maksymalizacji efektywności, jest znacznie więcej, podbiły one nie tylko przemysł motoryzacyjny, ale również lotniczy, elektromaszynowy, elektroniczny i wiele innych.

Metody stosowane w ramach lean management

Lean management niejedno ma imię. Metod, które są stosowane w tym obszarze, jest bardzo dużo. Dzięki temu każda firma może wybrać optymalną dla siebie strategię działania. Najpopularniejsze z nich to:

  • 5S – nakierowana na stworzenie ergonomicznego, uporządkowanego miejsca pracy, bardzo często jest to wstęp do wdrożenia szczupłego zarządzania ze względu na możliwość szerokiego i łatwego zastosowania – to niejako fundament do wdrażania bardziej zaawansowanych metod zarządzania. Przejdź do: szkolenia 5S.
  • Kanban – podstawowe narzędzie dla wdrożenia i utrzymania „systemu ssącego” (z ang. pull), oparte o przejrzyste przekazywanie sygnałów dotyczących procesów, najczęściej w formie tabliczek. Przejdź do: szkolenia Kanban.
  • TPM – strategia nakierowana na niezawodne utrzymanie ruchu i wyeliminowania awarii, które mogłyby doprowadzić do przestojów i spadku efektywności produkcji. Przejdź do: szkolenia TPM.
  • SMED – narzędzie utrzymania ruchu, które pozwala na skrócenie czasu przezbrojeń maszyn i linii produkcyjnych do „jednocyfrowej liczby minut”, pozwalające dużo efektywniej wykorzystywać park maszynowy i przez to osiągać wyższą wydajność produkcji. Przejdź do: szkolenia SMED.
  • Six Sigma – technologia dążąca do optymalizacji procesów, oparta na nieustannym zbieraniu i analizowaniu mierzalnych danych o nich oraz stałym, stopniowym podnoszeniu jakości i efektywności produkcji. Przejdź do: szkolenia Six Sigma.
  • Warto wspomnieć również o filozofii Kaizen (przejdź do: szkolenia Kaizen) nastawionej na ewolucyjne, nieustanne usprawnianie procedur metodą małych kroków – tak, aby zbliżyć się do stanu perfekcyjnej jakości.

Lean Management opanował świat biznesu

Choć większość spośród wymienionych metod ma swoje źródła na Dalekim Wschodzie, dziś z łatwością przekłada się je na zachodnią kulturę pracy. Połączenie tego, co najlepsze we wschodniej i zachodniej filozofii działania, sprawia, że lean management (poznaj wszystkie szkolenia lean management) to dziś najbardziej efektywna strategia prowadzenia produkcji, ale nie tylko produkcji. Sektory usługowe działać mogą o tzw. lean service – powszechnie stosowany w bankowości i usługach finansowych, funduszach inwestycyjnych, firmach ubezpieczeniowych, ale też w hotelach, restauracjach oraz przewozach lotniczych. Kolejna odmiana to lean healthcare stosowana w szeroko pojętej służbie zdrowia czyli szpitalach, przychodniach i ośrodkach spokojnej starości; w logistyce stosuje się lean Logistics, a w branży TSL lean supply chain. W budownictwie szerokie zastosowanie znalazła strategii lean construction, a w dziedzinie informatyki lean IT, ze szczególnym uwzględnieniem wytwarzania oprogramowania w oparciu o zasady lean software development. Więcej o lean management i jego wykorzystaniu można znaleźć w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lean_management

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *