Podatek od nieprzetworzonego plastiku

Platsik

W dzisiejszych czasach plastik jest wszechobecny. Mimo licznych prób jego zastąpienia, prawdopodobnie ludzkość czeka długa droga, zanim jego produkcja i wykorzystanie drastycznie zmaleją. Tymczasem wiele krajów, również w UE, boryka się z problemem zbyt dużej ilości plastikowych odpadów, które nie są ponownie przetwarzane. W związku z tym już od 1 stycznia 2021 roku w całej Unii obowiązuje podatek od nieprzetworzonego plastiku, który ma być zachętą do wypracowywania lepszych systemów segregacji i recyklingu śmieci.

Na czym polega podatek od nieprzetworzonego plastiku?

Statystyki podają, że ponad 70% zużytych plastikowych opakowań w Unii Europejskiej nie trafia do recyklingu. Zwykle są spalane lub składowane są na wysypiskach śmieci, co stanowi ogromną szkodę dla środowiska. Unia Europejska, dążąc do poprawy tego wskaźnika, zaproponowała tzw. podatek od nieprzetworzonego plastiku. Celem jest przede wszystkim ograniczenie produkcji nowych opakowań z tworzyw. Z jego wprowadzeniem zgadzają się organizacje proekologiczne, domagając się jednocześnie bardziej zaawansowanych zmian w prawie, które pozwolą wyeliminować stosowanie plastiku jednorazowego użytku, czyli np. foliowych torebek, a także butelek czy kubków na napoje. W ramach podatku państwa członkowskie UE będą musiały wnosić opłaty związane z ilością niepoddanego recyklingowi plastiku.

Podatek od nieprzetworzonego plastiku –ile wyniesie stawka?

Jak wspomniano na początku, podatek od nieprzetworzonego plastiku obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku. Taką decyzję podjęła Rada UE 21 lipca 2020 roku. Składki krajowe będą obliczane przez Komisję Europejską w oparciu o sprawozdania, które muszą być sporządzane zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych oraz decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2019/665 z dnia 17 kwietnia 2019 r.

Stawka podatku wynosi 80 eurocentów (0,80 euro) za każdy kilogram nieprzetworzonego tworzywa. Według wielu ekologów to za mało, jednak taka stawka ma się przełożyć na dodatkowe wpływy do budżetu UE sięgające aż 3 mld euro. Dobitnie pokazuje to skalę problemu z recyklingiem tworzyw. Polska prawdopodobnie będzie musiała zapłacić ok. 400 mln euro. Obowiązek ten leży w gestii państwa, ale w praktyce podatkiem zostaną obciążeni producenci i konsumenci. Szacuje się, że cena przeciętnej butelki plastikowej wzrośnie o ok. 8 groszy.

Czytaj też: Kompendium wiedzy o podatku CIT.

Jedna odpowiedź do „Podatek od nieprzetworzonego plastiku”
  1. Awatar Karol
    Karol

    nawet nie wiedziałem że jest coś takiego, ale jak widać podatek może być od wszystkiego 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *