/

/

Coaching: co to jest i jakie ma zalety?

Co to jest coaching?

Motywacja, inspiracja, odkrywanie potencjału, równowaga życiowa — to wszystko może dać Ci coaching, a przynajmniej tak twierdzą przedstawiciele tej niekiedy wyśmiewanej i nie traktowanej poważnie profesji. Kim tak dokładnie jest coach i czy warto mu zaufać? Jak może pomóc firmie i jej pracownikom?

Coaching — trening rozwoju personalnego lub grupowego

Coaching najczęściej jest definiowany jako trening rozwoju indywidualnego. Tak naprawdę jednak to pojęcie można rozumieć znacznie szerzej. Coach nie zawsze pracuje z jedną osobą — coraz częściej jest zatrudniany po to, by pomóc usprawnić pracę zespołu. Może też specjalizować się w konkretnych kwestiach, zarówno tych prywatnych (istnieją coache rodzicielscy, coache relacji międzyludzkich czy coache zdrowotni), jak i związanych z życiem zawodowym (np. coach ścieżki zawodowej, menedżerski, sprzedażowy). Niezależnie jednak od dziedziny, którą się zajmuje, realizuje podobne zadania. Jego głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju — w taki sposób, by klient sam odkrył swój potencjał i nauczył się go wykorzystywać. Coach nigdy nie sprzedaje gotowych recept. Wykorzystując swoją wiedzę (m.in. z zakresu psychologii), wspiera naukę i myślenie, a jednocześnie stanowi zewnętrzne źródło motywacji.

Przeczytaj również: Coaching — moda czy metoda?

Korzyści z pracy z coachem

Coaching stał się tak popularny głównie ze względu na swoją skuteczność. Niestety w branży działają również osoby nakierowane głównie na chęć zysku, które nieco psują jej wizerunek. Dobry coach może jednak pomóc w osiągnięciu wielu korzyści. W przypadku pracy z zespołem w firmie lub organizacji można zaobserwować:

  • poprawę relacji wewnętrznych i komunikacji,
  • wyższą skuteczność współpracy,
  • zwiększenie efektywności,
  • poprawę wyników,
  • redukcję problemów.

Pracownicy często odczuwają również większe zadowolenie z pracy. Odpowiednio poprowadzony coaching grupowy pomaga im również rozpoznać i do maksimum wykorzystać swój potencjał, co przekłada się na satysfakcję oraz lepsze wyniki firmy. Sprawia to, że zawodowi trenerzy coraz częściej są zatrudniani przez nowoczesne, nastawione na sukces organizacje. Warto dać coachingowi szansę zawsze wtedy, gdy czujesz, że w pewnym obszarze drzemie niewykorzystany potencjał.

Coaching wymaga też ciągłego rozwoju. Nic dziwnego, że na rynku funkcjonuje cały szereg szkoleń z coachingu i kursów poświęconych coachingowi, rozwijaniu umiejętności trenerskich przez menedżerów czy też metodyce train-the-trainer, gdzie uczymy się efektywnego uczenia innych.

Jedna odpowiedź do „Coaching: co to jest i jakie ma zalety?”
  1. Awatar Moni
    Moni

    Prawdziwy coaching jest ok, ale teraz jest dużo coachów szamanów 😉 z ich usług raczej nie warto korzystać 😝

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *