/

/

Szkolenie dla szkoleniowca? Czym jest Train the Trainer?

Szkolenia Train the Trainer

Znaczenie rynku szkoleniowego w Polsce stale rośnie, pracodawcy coraz chętniej inwestują bowiem w rozwój pracowników. To z kolei oznacza zapotrzebowanie na dobrych trenerów. Dlatego też zainteresowaniem cieszy się metoda Train the Trainer polegająca na przygotowaniu szkoleniowców i dydaktyków do efektywnej pracy. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju programów!

Na czym polega Train the Trainer?

Istota Train the Trainer zawarta jest w nazwie metody – chodzi o szkolenie szkoleniowców (trenerów, nauczycieli). Jego celem jest przygotowanie ich do możliwie efektywnej pracy w zakresie przekazywania swojej wiedzy innym, kładąc przy tym nacisk na efektywność i profesjonalizm. Train the Trainer zakłada czerpanie wzorców od bardziej doświadczonych dydaktyków. Bazuje na przygotowaniu merytorycznym, psychologicznym i interpersonalnym, które, przynajmniej w teorii, jest w stanie z każdego uczynić dobrego trenera.

Oferty szkoleń train the trainer
Baza szkoleń Train the Trainer w portalu Eventis

Podstawowe kompetencje dobrego trenera

Jaki powinien być dobry trener? Odpowiedź na to pytanie pozwala poznać podstawowe zagadnienia tworzące szkolenia Train the Trainer. Ważne są przede wszystkim:

  • umiejętności interpersonalne – dobra komunikacja, umiejętności diagnozowania potrzeb szkoleniowych, nawiązywania kontaktów czy wzbudzania zainteresowania;
  • znajomość zjawisk grupowych, tzn. procesu grupowego, tworzenia się i osadzania ról grupowych;
  • wiedza metodologiczna dotycząca organizacji i prowadzenia warsztatów w sposób, który umożliwia uczestnikom rozwój umiejętności.

Train the Trainer – czy to ma sens?

Szkolenia Train the Trainer odbywają się w celu wykształcenia u uczestników kompetencji do pracy jako szkoleniowiec czy trener. Czy jednak wszystkie z nich da się wyszkolić? Niektórzy mają wrodzone predyspozycje dydaktyczne, ale nie oznacza to, że inni nie mogą ich w sobie wyrobić, przynajmniej w pewnym stopniu. Z drugiej jednak strony, według różnorodnych źródeł dobry szkoleniowiec czy trener powinien łączyć wiedzę z intelektem, a także dojrzałością i inteligencją emocjonalną. Potrzebna jest odwaga do wystąpień publicznych i świadomość swoich mocnych oraz słabych stron. Niewątpliwie należy mieć też pasję do nauczania, ponieważ praca szkoleniowca potrafi być bardzo wymagająca. Dlatego zapewne nie każdy po szkoleniu Train the Trainer od razu stanie się wyśmienitym dydaktykiem. Elementy tej metody są jednak niezwykle pomocne dla każdego, kto chce efektywnie uczyć innych.

Jedna odpowiedź do „Szkolenie dla szkoleniowca? Czym jest Train the Trainer?”
  1. […] Życzymy udanych szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych. Ich atrakcyjność, sposób poprowadzenia oraz dopasowania do uczestników najczęściej okazuje się decydować o efektach szkolenia. Jeśli czujesz, że nie masz kompetencji z zakresu prowadzenia szkoleń i instruktażu warto zainteresować się szkoleniami dla trenerów, czyli tzw. Train the Trainer. Więcej o tej metodzie przeczytasz na: https://szkolenia-news.pl/szkolenie-dla-szkoleniowca-czym-jest-train-the-trainer/. […]