/

/

Jakie kursy programowania warto rozważyć?

Programista przy komputerze

Programowanie to jeden z zawodów przyszłości. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie nie słabnie, a jej adepci mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. Wszechobecne kursy programowania pozwalają natomiast pozyskać niezbędne umiejętności do pracy w tym zawodzie. Które z nich są najbardziej godne uwagi?

Kursy Python

Python jest uważany za specjalistów za jeden z najlepszych języków do nauki. Jest bowiem uniwersalny, a pracodawcy poszukują specjalistów z umiejętnością tworzenia oprogramowania w Python. Jego dużym atutem jest też prostota. Dlatego nawet szybki kurs programowania online wystarczy, aby rozpocząć przygodę z jego stosowaniem w praktyce. Kursy programowania Python na pewno będą zyskiwać na popularności wraz z rozwojem technologii AI, ponieważ jest to jeden z głównych języków używanych przy programowaniu sztucznej inteligencji.

Oto kilka popularnych zastosowań języka Python:

 • Analiza danych. Python jest często wykorzystywany w analizie danych ze względu na łatwość obsługi dużych zbiorów danych i bogatą gamę bibliotek do przetwarzania danych, takich jak NumPy, Pandas i SciPy.
 • Machine learning. Python jest jednym z najpopularniejszych języków programowania stosowanych w machine learning. Dzięki narzędziom takim jak TensorFlow, Keras i PyTorch można tworzyć zaawansowane modele uczenia maszynowego.
 • Web development. Python jest używany w tworzeniu aplikacji webowych dzięki frameworkom takim jak Django i Flask, które ułatwiają tworzenie skalowalnych aplikacji internetowych.
 • Automatyzacja i skrypty. Python jest wykorzystywany w tworzeniu skryptów i narzędzi automatyzujących rutynowe zadania, takie jak automatyczne pobieranie plików, wysyłanie wiadomości e-mail czy tworzenie raportów.
 • Tworzenie gier. Python jest także wykorzystywany w tworzeniu gier dzięki bibliotece Pygame, która umożliwia tworzenie gier 2D.
 • Internet of Things. Python jest używany w IoT dzięki bibliotekom takim jak Raspberry Pi, które umożliwiają komunikację z urządzeniami IoT i kontrolę nad nimi.

To tylko kilka z wielu zastosowań języka Python. Dzięki swojej prostocie, elastyczności i bogatej gamie narzędzi Python może być wykorzystany w wielu różnych dziedzinach.

Kursy Java

Interesuje Cię tworzenie aplikacji webowych i mobilnych. Kurs programowania online skupiający się na języku Java może być dla Ciebie idealnym wyborem. Jest to język stosowany przez wielu gigantów technologicznych, dlatego jego znajomość może pomóc w otrzymaniu atrakcyjnej pracy w dużej korporacji. Zarobki programistów Java również należą do wysokich. Kurs programowania online może być zatem Twoją przepustką do nowej, dobrze płatnej kariery.

Jakie są główne obszary zastosowania języka Java?

 • Tworzenie aplikacji desktopowych. Język Java jest często wykorzystywany do tworzenia aplikacji desktopowych, takich jak aplikacje biurowe czy programy graficzne.
 • Tworzenie aplikacji webowych. Java jest wykorzystywany w tworzeniu aplikacji webowych dzięki frameworkom takim jak Spring, Hibernate i Struts. Java Enterprise Edition (Java EE) umożliwia tworzenie zaawansowanych aplikacji biznesowych.
 • Tworzenie aplikacji mobilnych. Java jest stosowany w programowaniu aplikacji mobilnych na platformę Android i powszechnie używany przez programistów zatrudnionych jako Mobile Developer.
 • Tworzenie gier. Java to również doskonały wybór w trakcie przygotowywania gier komputerowych dzięki bibliotekom takim jak LWJGL, Slick i jMonkeyEngine.
 • Automatyzacja i narzędzia programistyczne. Język programowania Java jest często wykorzystywany do tworzenia narzędzi programistycznych i automatyzacji zadań, takich jak Maven, Jenkins czy Selenium.
 • Big data. Java znajduje zastosowanie w big data dzięki frameworkowi Hadoop, który umożliwia przetwarzanie i analizę dużych zbiorów danych.

Kursy JavaScript

JavaScript to jeden z najpopularniejszych języków wykorzystywanych na potrzeby Internetu. Jest dość prosty, dlatego wystarczy kurs programowania online, aby rozpocząć samodzielne tworzenie stron internetowych i nie tylko. Jest odpowiedni dla osób, które chcą pracować nad tym, jak prezentują się i działają strony www. Kursy programowania JavaScript to też świetny sposób na szybkie znalezienie pracy, ponieważ programiści tego języka są bardzo poszukiwani.

Gdzie najczęściej stosowany jest JavaScript?

 • Tworzenie dynamicznych stron internetowych. JavaScript doskonały język do tworzenia interaktywnych elementów na stronie internetowej, takich jak formularze, przyciski, menu, slider czy animacje.
 • Tworzenie aplikacji internetowych. JavaScript jest używany w tworzeniu zaawansowanych aplikacji internetowych, takich jak edytory tekstowe, komunikatory internetowe, gry i narzędzia do zarządzania projektami.
 • Programowanie po stronie klienta (frontend). Język JavaScript jest wykorzystywany do programowania rozwiązań działających po stronie klienta, czyli na urządzeniu użytkownika. Jest stosowany do tworzenia interaktywnych elementów, walidacji formularzy, przesyłania danych do serwera i wyświetlania informacji.
 • Programowanie po stronie serwera (backend). JavaScript może być również stosowany do programowania po stronie serwera. Najczęściej jest wykorzystywany w frameworkach takich jak Node.js, Express.js i Meteor, które pozwalają na tworzenie skalowalnych aplikacji internetowych.
 • Aplikacje mobilne. JavaScript to również język programowania stosowany w tworzeniu aplikacji mobilnych na platformy takie jak React Native, Ionic czy Apache Cordova.
 • Internet of Things. JavaScript stwarza również szerokie możliwości zastosowania w IoT dzięki bibliotekom takim jak Johnny-Five, które umożliwiają komunikację z urządzeniami IoT i kontrolę nad nimi.

Kursy programowania

Wiele osób nie posiadających wykształcenia kierunkowego, a zastanawiających się nad przebranżowieniem i wejściem do branży IT zastanawia się czy można się nauczyć programowania w trakcie kursu. Tak, jest możliwe nauczenie się programowania poprzez kursy programowania stacjonarne lub online. Kursy te są stworzone z myślą o osobach, które chcą poznać podstawy programowania lub rozwinąć swoje umiejętności w tej dziedzinie.

Kursy programowania stacjonarne najczęściej odbywają się w formie zajęć na uczelniach lub w szkołach programowania. Ich długość może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych wykładowców, którzy omawiają różne zagadnienia związane z programowaniem, a uczestnicy mają możliwość zdobywania praktycznych umiejętności poprzez wykonywanie ćwiczeń i projektów.

Kursy programowania online to szkolenia, które odbywają się za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu są one dostępne dla osób z całego świata i można nimi uczestniczyć z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Kursy te oferują różne poziomy zaawansowania – od podstawowych do zaawansowanych – oraz różne języki programowania. Są również dostępne na różnych platformach, takich jak Coursera, edX, Udacity, Codecademy czy FreeCodeCamp. Listę polskich kursów poświęconych programowaniu znajdziemy na stronie https://eventis.pl/kursy/programowanie.

Podczas wybierania kursu programowania należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim warto wybrać kurs dopasowany do swojego poziomu zaawansowania – kurs dla początkujących, średniozaawansowany czy zaawansowany. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór języka programowania – warto wybrać taki język, który odpowiada naszym zainteresowaniom i przyszłym celom. Ważne jest również sprawdzenie czy kurs oferuje praktyczne ćwiczenia i projekty, które pozwolą nam zdobyć doświadczenie w programowaniu.

Innymi ważnymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę, są koszty kursu, opinie i recenzje uczestników, oraz kwalifikacje i doświadczenie instruktorów.

Jedna odpowiedź do „Jakie kursy programowania warto rozważyć?”
 1. Awatar Robciu
  Robciu

  A kto lepiej zarabia, programista Python czy programista Java?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *