/

/

Szkolenie FIDIC

Szkolenia FIDIC

Coraz większą popularnością cieszą się tzw. Warunki Kontraktowe FIDIC, zgodnie z którymi realizowanych jest coraz więcej kontraktów na roboty budowlane. W Polsce wciąż jednak brakuje specjalistów znających zasady konstruowania i realizacji kontraktów zgodnie z zasadami FIDIC, stąd też rosnąca popularność szkoleń FIDIC. W dzisiejszym artykule omawiamy czym są warunki kontraktowe FIDIC oraz czym kierować się przy wyborze szkolenia z FIDIC.

Czym są warunki kontraktowe FIDIC?

Sama nazwa FIDIC to skrótowiec od Fédération Internationale Des Ingénieurs-Conseils, czyli Międzynarodowej Organizacji Inżynierów Konsultantów. Jest to międzynarodowa organizacja zrzeszająca inżynierów z siedzibą w Genewie. Za główny cel FIDIC stawia sobie popularyzację wysokich standardów działalności na rynku inżynierskim, technologicznym i właśnie kontraktów związanych z realizacją inwestycji budowlanych.

FIDIC stała się znana właśnie dzięki opublikowaniu systemu standardów jakimi w codziennej działalności powinni kierować się inwestor, wykonawca oraz inżynier kontraktu. Upowszechniły się one pod nazwą Warunki Kontraktowe FIDIC. Publikowane są już od lat 50-tych, a dzisiaj są w dużym stopniu powszechnym standardem stosowanym na świecie, w tym zwłaszcza w przypadku bardzo dużych kontraktów infrastrukturalnych finansowanych przez np. Bank Światowy czy Unię Europejską. Instytucjom tym zależy i na transparentności procesów inwestycyjnych, i na takim ich ułożeniu, aby ich realizacja wiązała się z możliwie niskim ryzykiem, sprawnym przebiegiem i podobnymi zasadami prowadzenia bez względu na miejsce realizacji inwestycji.

W oczywisty sposób Warunki Kontraktowe FIDIC stają się coraz popularniejsze w Polsce, co ma związek zarówno z bardzo dużą liczbą kontraktów budowlanych finansowanych przez Unię Europejską, ale również coraz częstszymi głosami, że również inwestycje realizowane w ramach zamówień publicznych i finansowane przez krajowe instytucje, samorządy czy agendy rządowe skorzystałyby na zastosowaniu ich w codziennym użyciu.

Kursy i szkolenia FIDIC

Na czym polega zawieranie kontraktów zgodnie z FIDIC?

Wymogi określone przez FIDIC są stale aktualizowane, tak aby odpowiadały rzeczywistości rynkowej. Aktualnie w użyciu jest kilka typów Wzorców Kontraktowych, które są dopasowane do różnych modeli spotykanych w trakcie realizacji kontraktów. Najważniejsze to:

 • „czerwona książka” – ogólne Warunki Kontaktu na roboty budowlane czy prace inżynieryjno-budowlane, gdy Zamawiający/Inwestor dostarcza projekt, a Wykonawca zajmuje się jego wykonaniem,
 • „żółta książka” – zawiera wzorce kontraktowe w przypadku, gdy Zamawiający dostarcza wytyczne, a następnie Wykonawca jest odpowiedzialny za przygotowanie projektu oraz realizację inwestycji, są to tzw. Warunki Kontraktowe dla Urządzeń oraz Projektowania i Budowy – dla Urządzeń Elektrycznych i Mechanicznych oraz Robot Inżynieryjnych i Budowlanych Projektowanych przez Wykonawcę,
 • „srebrna książka” – opisuje Warunki Kontraktu EPC, czyli przy realizacji robót „pod klucz”, w których Wykonawca odpowiedzialny jest zarówno za przygotowanie projektu, jak też realizację inwestycji,
 • „zielona książka” – tu znajduje się krótka forma Umowy, stosowana w przypadku inwestycji o ograniczonej wielkości i czasie realizacji.

Każdy ze zbiorów jest zestawem zasad regulujących prawa i obowiązki między Zamawiającym a Wykonawcą, a także Inżynierem Kontraktu.

Szkolenia z FIDIC

Ze względu na złożoność procesów inwestycyjnych i znaczące ryzyko towarzyszące tego typu kontraktów Warunki Kontraktowe FIDIC będą stale się upowszechniać. Warto zainwestować o ich wdrożenie już dzisiaj, ponieważ pozwala to ubiegać się o duże kontrakty budowlane realizowane z funduszy unijnych, ale też minimalizuje ryzyko w projekcie, określa w czytelny sposób prawa i obowiązki stron itp.

Zaznajomienie się z zasadami FIDIC możliwe jest dzięki licznym szkoleniom z FIDIC realizowanym w formule otwartej. Oznacza to, że w szkoleniu udział wziąć mogą przedstawiciele różnych firm, co pozwala obniżyć koszt usługi szkoleniowej w porównaniu do szkolenia dedykowanego. Szkolenie otwarte z FIDIC pozwala też nawiązać cenne kontakty branżowe, poznać punkt widzenia innych specjalistów ds. realizacji kontraktów budowlanych i uczyć się poprzez wymianę doświadczeń.

Znajdź szkolenia FIDIC przez Internet

Szkolenie z FIDIC można znaleźć m.in. poprzez tzw. bazy szkoleń. Bazę szkoleń FIDIC znajdziemy na stronie https://eventis.pl/szkolenia/fidic, gdzie nie tylko znajdziemy terminy najbliższych szkoleń, ale mamy też możliwość zapoznania się z programem szkolenia, sylwetkami prowadzących, cenami i zgłoszenia swojego udziału online, poprzez wypełnienie uniwersalnego formularza rejestracji. Zebranie ofert kursów i szkoleń wielu organizatorów w jednym miejscu ułatwia znalezienie odpowiedniej oferty, zarówno pod względem merytorycznym, jak i cenowym.

W bazie znajdziemy nie tylko szkolenia, ale też praktyczne warsztaty FIDIC, kursy, seminaria, co stwarza możliwość wybrania metody dydaktycznej najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb oraz upodobań. Jeśli lubimy warsztatowe zajęcia, ćwiczenia, analizę przypadków warto wybrać warsztaty i szkolenia. Jeśli wolimy poznawać temat FIDIC w zaciszu domu zdecydujmy się na kursy FIDIC online.

2 odpowiedzi na „Szkolenie FIDIC”
 1. Awatar Andi
  Andi

  Bardzo fajny artykuł. Koniecznie muszę zainteresować się takimi szkoleniami!

 2. Awatar Anna
  Anna

  Czy możecie polecić jakieś firmy organizujące szkolenia FIDIC? Może macie jakieś doświadczenia, kto robi to dobrze?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *