/

/

,

System realizacji produkcji MES – czym jest dane oprogramowanie?

system realizacji produkcji MES

Branża programów wspomagających pracę działalności gospodarczych nie przestaje się rozwijać. Wręcz przeciwnie, wzrost popularności różnorodnych systemów jest stale obserwowany gołym okiem, a nieustanny rozwój prowadzi do wzrostu ich wydajności. Istnieje wiele odmian oprogramowania dla firm jak chociażby ERP, APS czy MES. W poniższym wpisie skupimy się wyłącznie na tym ostatnim. Postaramy się dokładnie opisać, czym jest dany program i dlaczego bardzo chętnie stosuje się go w zakładach produkcyjnych. Wielu przydatnych informacji na ten temat dostarczyła nam firma Quantum Qguar, od lat specjalizująca się w produkcji zaawansowanych systemów realizacji produkcji.

Czym konkretnie jest MES?

MES (Manufacturing Execution System) to oprogramowanie w pełni nadzorujące realizację produkcji. Pozwala ono na monitorowanie działań, odbywających się w danym okresie czasu na terenie zakładu produkcyjnego.

Nie ma co ukrywać, jest to system stworzony wyłącznie z myślą o przedsiębiorstwach przemysłowych i produkcyjnych. Wspomaga komunikację między działami i może być jednym z bardziej zaawansowanych modułów w systemach ERP i SCADA.

Oprogramowanie gwarantuje konkretne uprawnienia pracownikom na odpowiednich stanowiskach. Pozwala obserwować stan wytworzonych produktów, a także ilość potrzebnych do produkcji surowców i komponentów. Ponadto, rejestruje wszystkie procesy liczone od momentu złożenia zamówienia przez klienta, aż po pakowanie i wyjazd do odbiorcy.

Co wiemy dzięki systemom MES?

Oprogramowanie MES dostarcza nam szereg informacji, na podstawie których szybciej możemy znaleźć źródło jakichkolwiek problemów oraz w znaczny sposób ułatwić sobie pracę. Doskonałym tego potwierdzeniem może być lista zasobów i alerty o ich brakach. Oznacza to, że nigdy nie powinno zabraknąć w zakładzie żadnych elementów potrzebnych do produkcji. Co więcej, niemal każdy system mes gwarantuje nam dostęp do informacji odnośnie stanu maszyn na zakładzie.

Samo oprogramowanie nie jest stworzone wyłącznie dla produkcji, ale również dla działów ją otaczających. Chodzi mianowicie o samo planowanie, logistykę czy utrzymanie ruchu. Dostajemy regularne informacje o wykonywanych postępach bądź o obniżeniu efektywności pracy. Można powiedzieć, że takie systemy ukazują nam produkcję asortymentu w poszczególnych krokach od A do Z. Ponadto, następuje automatyczne oszacowanie czasu wykonania zlecenia i wygenerowanie raportów.

Wdrażanie systemu MES

Produkowany przez firmę Quantum Qguar system do realizacji produkcji może być zarówno indywidualnym oprogramowaniem w zakładach produkcyjnych, jak i jednym z modułów dla bardziej obszernych systemów. Nie ma jednoznacznej reguły określającej, która z metod wykorzystywania jest bardziej wydajna.

Wdrażaniem oprogramowania zajmują się wyłącznie wykwalifikowani specjaliści z branży IT i automatyki. Ułożenie i struktura systemu jest dobierana indywidualnie, względem specyfikacji i ilości działów w firmie. Cały interfejs jest wykonany w sposób przejrzysty dla użytkownika. Dodatkowo, dla osób z konkretnych specjalizacji udostępnia się wyłącznie interfejs z przynależącymi do nich obowiązkami. Ma to zdecydowany wpływ na przejrzystość i łatwość oswojenia z systemem.

Od redakcji: system MES w skrócie

Co to jest system MES? System MES (Manufacturing Execution System) to oprogramowanie komputerowe, które służy do zarządzania procesami produkcyjnymi w przemyśle. MES integruje się z systemami automatyki, zarządzania produkcją i planowania, dostarczając informacji na temat realizacji procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym.

Głównym celem systemu MES jest optymalizacja procesów produkcyjnych, poprawa efektywności, monitorowanie i kontrola produkcji oraz zbieranie danych potrzebnych do analizy i raportowania. Działa na styku produkcji i systemu ERP (Enterprise Resource Planning), służącego do ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem.

System MES oferuje szereg funkcji, takich jak:

 1. Monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym. System MES umożliwia śledzenie i monitorowanie postępów produkcji na bieżąco, dostarczając informacji o stanie maszyn, ilości wyprodukowanych jednostek, czasie cyklu itp.
 2. Zarządzanie danymi operacyjnymi. System MES gromadzi i przechowuje dane operacyjne dotyczące produkcji, takie jak parametry maszyn, dane surowców, wyniki testów jakościowych, numery seryjne itp.
 3. Planowanie produkcji. Zadaniem systemów MES jest wspomaganie procesu planowania produkcji poprzez optymalizację harmonogramów, zarządzanie zasobami i materiałami, oraz przewidywanie potrzeb produkcyjnych.
 4. Kontrola jakości. System MES integruje się z systemami kontroli jakości, umożliwiając monitorowanie i raportowanie wyników testów jakościowych w czasie rzeczywistym.
 5. Zarządzanie zleceniami produkcyjnymi. MES zapewnia funkcje zarządzania zleceniami produkcyjnymi, takie jak śledzenie postępu prac, przypisywanie zadań do pracowników, zarządzanie zmianami itp.
 6. Raportowanie i analiza danych. System MES generuje raporty i analizy na podstawie zgromadzonych danych, umożliwiając ocenę efektywności produkcji, identyfikację problemów i podejmowanie działań naprawczych.

Systemy MES są szeroko stosowane w różnych branżach produkcyjnych, takich jak motoryzacja, elektronika, farmacja, spożywcza czy przemysł chemiczny. Pomaga przedsiębiorstwom zwiększyć wydajność, poprawić jakość, obniżyć koszty produkcji i skrócić czas dostawy.

Jedna odpowiedź do „System realizacji produkcji MES – czym jest dane oprogramowanie?”
 1. Awatar Prodi
  Prodi

  🙂 🙂 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *