Kategorie
Artykuły

System realizacji produkcji MES – czym jest dane oprogramowanie?

Poszukujesz możliwości usprawnienia działania twojej firmy? Dowiedz się czym jest system MES i dlaczego tak chętnie stosuje się go w zakładach produkcyjnych!

Branża programów wspomagających pracę działalności gospodarczych nie przestaje się rozwijać. Wręcz przeciwnie, wzrost popularności różnorodnych systemów jest stale obserwowany gołym okiem, a nieustanny rozwój prowadzi do wzrostu ich wydajności. Istnieje wiele odmian oprogramowania dla firm jak chociażby ERP, APS czy MES. W poniższym wpisie skupimy się wyłącznie na tym ostatnim. Postaramy się dokładnie opisać, czym jest dany program i dlaczego bardzo chętnie stosuje się go w zakładach produkcyjnych. Wielu przydatnych informacji na ten temat dostarczyła nam firma Quantum Qguar, od lat specjalizująca się w produkcji zaawansowanych systemów realizacji produkcji.

Czym konkretnie jest MES?

MES (Manufacturing Execution System) to oprogramowanie w pełni nadzorujące realizację produkcji. Pozwala ono na monitorowanie działań, odbywających się w danym okresie czasu na terenie zakładu produkcyjnego.

Nie ma co ukrywać, jest to system stworzony wyłącznie z myślą o przedsiębiorstwach przemysłowych i produkcyjnych. Wspomaga komunikację między działami i może być jednym z bardziej zaawansowanych modułów w systemach ERP i SCADA.

Oprogramowanie gwarantuje konkretne uprawnienia pracownikom na odpowiednich stanowiskach. Pozwala obserwować stan wytworzonych produktów, a także ilość potrzebnych do produkcji surowców i komponentów. Ponadto, rejestruje wszystkie procesy liczone od momentu złożenia zamówienia przez klienta, aż po pakowanie i wyjazd do odbiorcy.

Co wiemy dzięki systemom MES?

Oprogramowanie MES dostarcza nam szereg informacji, na podstawie których szybciej możemy znaleźć źródło jakichkolwiek problemów oraz w znaczny sposób ułatwić sobie pracę. Doskonałym tego potwierdzeniem może być lista zasobów i alerty o ich brakach. Oznacza to, że nigdy nie powinno zabraknąć w zakładzie żadnych elementów potrzebnych do produkcji. Co więcej, niemal każdy system mes gwarantuje nam dostęp do informacji odnośnie stanu maszyn na zakładzie.

Samo oprogramowanie nie jest stworzone wyłącznie dla produkcji, ale również dla działów ją otaczających. Chodzi mianowicie o samo planowanie, logistykę czy utrzymanie ruchu. Dostajemy regularne informacje o wykonywanych postępach bądź o obniżeniu efektywności pracy. Można powiedzieć, że takie systemy ukazują nam produkcję asortymentu w poszczególnych krokach od A do Z. Ponadto, następuje automatyczne oszacowanie czasu wykonania zlecenia i wygenerowanie raportów.

Wdrażanie systemu MES

Produkowany przez firmę Quantum Qguar system do realizacji produkcji może być zarówno indywidualnym oprogramowaniem w zakładach produkcyjnych, jak i jednym z modułów dla bardziej obszernych systemów. Nie ma jednoznacznej reguły określającej, która z metod wykorzystywania jest bardziej wydajna.

Wdrażaniem oprogramowania zajmują się wyłącznie wykwalifikowani specjaliści z branży IT i automatyki. Ułożenie i struktura systemu jest dobierana indywidualnie, względem specyfikacji i ilości działów w firmie. Cały interfejs jest wykonany w sposób przejrzysty dla użytkownika. Dodatkowo, dla osób z konkretnych specjalizacji udostępnia się wyłącznie interfejs z przynależącymi do nich obowiązkami. Ma to zdecydowany wpływ na przejrzystość i łatwość oswojenia z systemem.

W odpowiedzi na “System realizacji produkcji MES – czym jest dane oprogramowanie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *