Kategorie
Artykuły

Czego potrzebujesz, aby tworzyć wydruki 3D?

Druk 3D z roku na rok staje się coraz bardziej popularny dzięki swojej prostocie i uniwersalności. Sprawdź czego potrzebujesz żeby zacząć z drukiem 3D.

Drukowanie 3D to obecnie bardzo modne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie dowolnych przedmiotów. Co jednak należy posiadać, aby faktycznie możliwe było przygotowanie wszystkiego, co tylko nam się zamarzy?

Oprogramowanie CAD

Pierwszym krokiem do stworzenia wydruku 3D jest oczywiście wykonanie projektu. W tym celu należy zaopatrzyć się w program do projektowania 3D (CAD). Jego najważniejsza cecha to oczywiście łatwa obsługa, która pozwoli szybko go poznać, a także możliwość zapisania pliku w wymaganym formacie. Może to być na przykład format .stl, który stanie się podstawą dalszych działań.

Mianowicie po zaprojektowaniu, konieczne jest przygotowanie wymarzonego przedmiotu do druku poprzez ustawienie parametrów drukowania. W tym celu warto mieć przygotowane konkretne presety dla wybranych materiałów i drukarek. Wystarczy wówczas podzielić obiekt na części (slice), jednocześnie przypisując do niego wybraną metodę drukowania. Powstały plik np. w formacie .gcode można przesłać do drukarki.

Drukarka

Aby mówić o drukowaniu 3D, konieczne jest posiadanie swojej własnej drukarki, pracującej w preferowanym trybie. Istnieją dwa podstawowe tryby pracy: FDM (fused deposition modeling) i STL (stereolitogrphy).

Pierwszy z nich jest często utożsamiany z najlepiej znaną metodą, w której kolejne warstwy materiału są nakładane na siebie warstwa po warstwie. W tym przypadku wykorzystywany jest filament, czyli cienka struna z materiału, który ma preferowane przez nas właściwości. Po ogrzaniu struna przekształcana jest w stan półpłynny, pozwalający na formowanie obiektów. Po nałożeniu warstw szybko zasycha, co powoduje jej utwardzenie w konkretnym kształcie.

Druga metoda, czyli STL, polega na utwardzaniu światłoczułej żywicy, resinu, za pomocą wiązki światła (czasami lasera). Wiązka przenikająca przez żywicę doprowadza do jej  utwardzenia, co z kolei przekłada się na bardzo jednolitą strukturę obiektu, czego nie daje się uzyskać przy metodzie opartej o nakładanie filamentu warstwami.

Właściwie dobrany filament lub resin

Do drukowania 3D niezbędny jest materiał, który pozwoli na formowanie dowolnych kształtów. Jak już zostało wspomniane, w zależności do drukarki i trybu jej pracy, możliwe jest uzyskanie bardzo różnorodnych obiektów. Resin lub filament muszą być dopasowane pod względem właściwości do oczekiwanych właściwości końcowego obiektu, co pozwoli na jego stworzenie właśnie tak, jak chcesz.

Jednocześnie nie mówimy tylko o kolorze, ale również wielu innych właściwościach. Każdy filament i resin wykazuje się między innymi określoną transparentnością (lub jej brakiem), elastycznością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Oferowane w sklepie Botland materiały zostały stworzone na bazie różnych matryc, takich jak PLA, ABS czy TPU, które decydują o ich właściwościach. Wybierając je w zależności od oczekiwań, możemy liczyć na to, że powstały prototyp będzie miał idealny cechy.

Czytaj też: Lean Management – przegląd szkoleń i kursów.

Co to jest druk 3D? Druk 3D to proces wytwarzania trójwymiarowych obiektów poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału, zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub metalu, aż do uzyskania pożądanej formy.

W druku 3D model obiektu jest stworzony w programie komputerowym i przekształcony na kod G-Code, który kontroluje drukarkę 3D. Drukarka 3D odczytuje kod i kieruje głowicą drukującą wzdłuż określonej ścieżki, nakładając warstwę po warstwie materiału, aż do uzyskania całego modelu.

Druk 3D ma wiele zastosowań, od prototypowania i produkcji w małych seriach do produkcji biomedycznej, architektury, przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego oraz produkcji sztukatorskiej. Druk 3D jest również używany w edukacji i hobby, umożliwiając ludziom tworzenie swoich własnych projektów i pomysłów.

Czym są resin i filament? Resin i filament to dwa rodzaje materiałów, które są używane w druku 3D.

Resin (żywica) jest płynnym materiałem, który jest stosowany w drukarkach 3D opartych na technologii druku stereolitograficznego (SLA) lub druku 3D metodą litografii mikrodrukowej (MSLA). W druku 3D z użyciem żywicy, model jest tworzony przez utwardzanie płynnej żywicy za pomocą promieniowania UV lub lasera. Żywica może być stosowana do drukowania bardzo szczegółowych, złożonych i precyzyjnych modeli, ale zazwyczaj jest droższa niż filament.

Filament to jedna z najczęściej stosowanych form materiału w druku 3D. Filament jest wytwarzany z różnych materiałów, takich jak PLA, ABS, PETG, nylon, TPU itp. i wygląda jak przędza. W trakcie druku 3D, filament jest podgrzewany i przetapiany, a następnie nanoszony warstwami, aby utworzyć model. Filament jest stosunkowo tani i łatwy w użyciu, co czyni go dobrym wyborem dla początkujących w druku 3D lub dla drukowania większych modeli, ale może mieć ograniczenia w precyzji i szczegółowości.

W odpowiedzi na “Czego potrzebujesz, aby tworzyć wydruki 3D?”

Ile kosztuje dobra drukarka 3d do zastosowań biurowych? Używana do wykonywania drobnych części/elementów osprzętu, których nie da się już kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *