/

/

Czego potrzebujesz, aby tworzyć wydruki 3D?

Drukowanie 3D

Drukowanie 3D to obecnie bardzo modne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie dowolnych przedmiotów. Co jednak należy posiadać, aby faktycznie możliwe było przygotowanie wszystkiego, co tylko nam się zamarzy?

Oprogramowanie CAD

Pierwszym krokiem do stworzenia wydruku 3D jest oczywiście wykonanie projektu. W tym celu należy zaopatrzyć się w program do projektowania 3D (CAD). Jego najważniejsza cecha to oczywiście łatwa obsługa, która pozwoli szybko go poznać, a także możliwość zapisania pliku w wymaganym formacie. Może to być na przykład format .stl, który stanie się podstawą dalszych działań.

Mianowicie po zaprojektowaniu, konieczne jest przygotowanie wymarzonego przedmiotu do druku poprzez ustawienie parametrów drukowania. W tym celu warto mieć przygotowane konkretne presety dla wybranych materiałów i drukarek. Wystarczy wówczas podzielić obiekt na części (slice), jednocześnie przypisując do niego wybraną metodę drukowania. Powstały plik np. w formacie .gcode można przesłać do drukarki.

Drukarka 3D

Aby mówić o drukowaniu 3D, konieczne jest posiadanie swojej własnej drukarki, pracującej w preferowanym trybie. Istnieją dwa podstawowe tryby pracy: FDM (fused deposition modeling) i STL (stereolitogrphy).

Pierwszy z nich jest często utożsamiany z najlepiej znaną metodą, w której kolejne warstwy materiału są nakładane na siebie warstwa po warstwie. W tym przypadku wykorzystywany jest filament, czyli cienka struna z materiału, który ma preferowane przez nas właściwości. Po ogrzaniu struna przekształcana jest w stan półpłynny, pozwalający na formowanie obiektów. Po nałożeniu warstw szybko zasycha, co powoduje jej utwardzenie w konkretnym kształcie.

Druga metoda, czyli STL, polega na utwardzaniu światłoczułej żywicy, resinu, za pomocą wiązki światła (czasami lasera). Wiązka przenikająca przez żywicę doprowadza do jej  utwardzenia, co z kolei przekłada się na bardzo jednolitą strukturę obiektu, czego nie daje się uzyskać przy metodzie opartej o nakładanie filamentu warstwami.

Właściwie dobrany filament lub resin

Do drukowania 3D niezbędny jest materiał, który pozwoli na formowanie dowolnych kształtów. Jak już zostało wspomniane, w zależności do drukarki i trybu jej pracy, możliwe jest uzyskanie bardzo różnorodnych obiektów. Resin lub filament muszą być dopasowane pod względem właściwości do oczekiwanych właściwości końcowego obiektu, co pozwoli na jego stworzenie właśnie tak, jak chcesz.

Jednocześnie nie mówimy tylko o kolorze, ale również wielu innych właściwościach. Każdy filament i resin wykazuje się między innymi określoną transparentnością (lub jej brakiem), elastycznością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Oferowane w sklepie Botland materiały zostały stworzone na bazie różnych matryc, takich jak PLA, ABS czy TPU, które decydują o ich właściwościach. Wybierając je w zależności od oczekiwań, możemy liczyć na to, że powstały prototyp będzie miał idealny cechy.

Czytaj też: Lean Management – przegląd szkoleń i kursów.

Od redakcji: druk 3D, resin, filament

Co to jest druk 3D?

Druk 3D to proces wytwarzania trójwymiarowych obiektów poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału, zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub metalu, aż do uzyskania pożądanej formy.

W druku 3D model obiektu jest stworzony w programie komputerowym i przekształcony na kod G-Code, który kontroluje drukarkę 3D. Drukarka 3D odczytuje kod i kieruje głowicą drukującą wzdłuż określonej ścieżki, nakładając warstwę po warstwie materiału, aż do uzyskania całego modelu.

Druk 3D ma wiele zastosowań, od prototypowania i produkcji w małych seriach do produkcji biomedycznej, architektury, przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego oraz produkcji sztukatorskiej. Druk 3D jest również używany w edukacji i hobby, umożliwiając ludziom tworzenie swoich własnych projektów i pomysłów.

Drukarka 3D
Drukarka 3D

Czym są resin i filament?

Resin i filament to dwa rodzaje materiałów, które są używane w druku 3D.

Resin (żywica) jest płynnym materiałem, który jest stosowany w drukarkach 3D opartych na technologii druku stereolitograficznego (SLA) lub druku 3D metodą litografii mikrodrukowej (MSLA). W druku 3D z użyciem żywicy, model jest tworzony przez utwardzanie płynnej żywicy za pomocą promieniowania UV lub lasera. Żywica może być stosowana do drukowania bardzo szczegółowych, złożonych i precyzyjnych modeli, ale zazwyczaj jest droższa niż filament.

Filament to jedna z najczęściej stosowanych form materiału w druku 3D. Filament jest wytwarzany z różnych materiałów, takich jak PLA, ABS, PETG, nylon, TPU itp. i wygląda jak przędza. W trakcie druku 3D, filament jest podgrzewany i przetapiany, a następnie nanoszony warstwami, aby utworzyć model. Filament jest stosunkowo tani i łatwy w użyciu, co czyni go dobrym wyborem dla początkujących w druku 3D lub dla drukowania większych modeli, ale może mieć ograniczenia w precyzji i szczegółowości.

Druk 3D – jak zacząć?

Rozpoczęcie przygody z drukiem 3D może być ekscytujące i satysfakcjonujące. Oto kilka kroków, które pomogą Ci rozpocząć:

 1. Zrozumienie technologii druku 3D. Druk 3D to proces wytwarzania obiektów trójwymiarowych poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału. Ważne jest, aby zrozumieć różne technologie druku 3D, takie jak FDM (Fused Deposition Modeling), SLA (Stereolithography) czy SLS (Selective Laser Sintering), aby wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb.
 2. Badanie rynku drukarek 3D. Istnieje wiele dostępnych na rynku drukarek 3D o różnych parametrach i cenach. Przeglądaj recenzje, porównuj specyfikacje i zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania względem drukarki 3D. Czy chcesz drukować w wysokiej rozdzielczości, czy może ważniejsza jest dla Ciebie prędkość drukowania?
 3. Wybór odpowiedniej drukarki 3D. Po zbadaniu rynku i określeniu swoich potrzeb, wybierz drukarkę 3D, która najlepiej pasuje do Twoich wymagań. Zwróć uwagę na parametry takie jak rozdzielczość druku, obszar roboczy, materiały drukarskie obsługiwane przez drukarkę oraz jej niezawodność.
 4. Zdobądź niezbędne oprogramowanie. Drukarka 3D wymaga oprogramowania do tworzenia lub pobierania plików 3D oraz ich przygotowania do druku. Przykładowymi popularnymi narzędziami są Ultimaker Cura, PrusaSlicer czy Simplify3D. Pobierz i zainstaluj odpowiednie oprogramowanie zgodnie z instrukcjami producenta.
 5. Naucz się tworzyć modele 3D. Możesz rozpocząć od pobrania gotowych modeli 3D z internetu, ale prawdziwą satysfakcję daje tworzenie własnych projektów. Naucz się korzystać z programów do modelowania 3D, takich jak Blender, Fusion 360 czy Tinkercad. Istnieje wiele darmowych zasobów i samouczków online, które pomogą Ci rozwijać umiejętności projektowania 3D.
 6. Przygotowanie plików do druku. Po stworzeniu lub pobraniu modelu 3D, musisz go odpowiednio przygotować do druku. To obejmuje skalowanie, orientację, naprawę ewentualnych błędów geometrycznych oraz wygenerowanie pliku drukarskiego, zwykle w formacie STL.
 7. Drukowanie i kalibracja. Po przygotowaniu pliku drukarskiego, otwórz go w oprogramowaniu drukarki 3D i zainicjuj druk. Wybierz odpowiednie ustawienia, takie jak jakość druku, wypełnienie, prędkość druku itp. Upewnij się, że drukarka jest poprawnie skalibrowana, aby zapewnić dokładność i powtarzalność druku. Monitoruj proces drukowania, aby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.
 8. Post-processing. Po zakończeniu druku 3D, model może wymagać pewnych czynności post-processingowych. Może to obejmować usuwanie podpór (jeśli zostały wygenerowane), obróbkę powierzchni, szlifowanie, malowanie lub inne metody wykończenia, aby uzyskać pożądany efekt.
 9. Eksperymentuj i ucz się. Drukowanie 3D to proces, który wymaga eksperymentowania i uczenia się na własnych błędach. Próbuj różnych materiałów drukarskich, dostosowuj ustawienia i eksperymentuj z różnymi projektami. Bądź cierpliwy i daj sobie czas na naukę, aby zdobyć doświadczenie i doskonalić swoje umiejętności.
 10. Dołącz do społeczności druku 3D. Istnieje rozwinięta społeczność osób zajmujących się drukiem 3D, która chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Dołącz do forów internetowych, grup na platformach społecznościowych i udzielaj się w społeczności drukarki 3D. Możesz otrzymać cenne wskazówki, porady oraz inspirację od innych pasjonatów.

Pamiętaj, że drukowanie 3D to proces, który wymaga cierpliwości i praktyki. Nie zrażaj się, jeśli na początku napotkasz trudności. Z czasem zyskasz coraz większą wprawę i będziesz w stanie tworzyć coraz bardziej zaawansowane i interesujące projekty. Powodzenia w rozpoczęciu swojej przygody z drukiem 3D!

2 odpowiedzi na „Czego potrzebujesz, aby tworzyć wydruki 3D?”
 1. Awatar Serwis Osprzętu Elekt.
  Serwis Osprzętu Elekt.

  Ile kosztuje dobra drukarka 3d do zastosowań biurowych? Używana do wykonywania drobnych części/elementów osprzętu, których nie da się już kupić.

 2. Awatar Wiola
  Wiola

  Może ktoś polecić miejsce na tani druk 3D w Warszawie? Nie interesuje mnie pierwsza lepsza drukarnia, potrzebny jest naprawdę tani druk 3D na potrzeby fundacji zajmującej się pomocą dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *