Zastanawiasz się czym jest twarda spacja w programie Word? Chcesz wiedzieć jak używać twardej spacji w Word i jak ją wstawić w programie? Sprawdź nasz krótki poradnik czym jest twarda spacja i jak się robi twardą spację w Word.

Twarda spacja

Twarda spacja (hard space po angielsku) to termin określający taką spację, która utrzymuje dwa wyrazy razem i nie pozwala rozłączyć ich przy modyfikowaniu treści bądź układu tekstu w programie Microsoft Word. Znak twardej spacji wygląda na ekranie tak samo jak zwykła spacja, łączy jednak dwa wyrazy w nierozerwalną część.

Twarda spacja zwana jest też „spacją nierozdzielającą” lub „lepką spacją”.

Po co używać twardej spacji?

Twardej spacji w Word używa się, by uniknąć pozostawienia spójnika bądź przyimka na końcu wiersza, najczęściej dotyczy to jednoliterowych przyimków i spójników. Zastosowanie twardej spacji sprawia więc, że nasz tekst wygląda zdecydowanie bardziej profesjonalnie i unikamy tzw. niezręczności typograficznej. Twarda spacja jest powszechnie stosowana w profesjonalnych i naukowych tekstach.

W jakich zwrotach warto zastosować twardą spację?

Przykładowe zwroty, w których warto wymusić łączenie dwóch wyrazów z użyciem twardej spacji to między innymi:

  • o nas
  • rok 2021
  • a także
  • 75 kg

Jeśli korzystasz z programu Microsoft Word i zastanawiasz się jak zrobić twardą spację lub chcesz wstawić twardą spację:

  • kliknij na końcu pierwszego wyrazu, który chcesz aby był połączony z drugim
  • wciśnij jednocześnie klawisze Ctrl + Shift + Spacja

Przykład użycia twardej spacji

W poniższym zdaniu słowa „1855 roku” zostały objęte twardą spacją, aby słowo „roku” nie zostało przeniesione do nowej linijki podczas, gdy słowo 1855 wciąż mieściłoby się w poprzednim wierszu.

Twarda spacja Word

Twarda spacja jest swego rodzaju standardem w profesjonalnych publikacjach, a także w tekstach naukowych i akademickich. Dlatego warto nauczyć się używania twardej spacji w programie Word i używania jej zawsze, gdy grozi nam, że na końcu linijki pozostanie samotny przyimek bądź spójnik.

Powtórzmy zatem jeszcze raz. Jak się robi twardą spację w Word? To proste: kliknij na końcu pierwszego wyrazu, który chcesz połączyć z drugim, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze Ctrl + Shift + Spacja! Twoja twarda spacja w Word jest gotowa!

Jeśli nie posługujesz się programem Word warto rozważyć odpowiednie szkolenia i kursy z programów wchodzących w skład pakietu biurowego Microsoft Office. Pozwalają one zdobyć umiejętność posługiwania się między innymi programem Word, Excel (zobacz kursy i szkolenia MS Excel), Power Point i innymi programami wchodzącymi w skład pakietu. Szkolenia tego typu znajdziemy w Warszawie, innych dużych miastach w całej Polsce oraz online!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *