/

/

Microsoft Word – twarda spacja

Microsoft Word

Zastanawiasz się czym jest twarda spacja w programie Word? Chcesz wiedzieć jak używać twardej spacji w Word i jak ją wstawić w programie? Sprawdź nasz krótki poradnik czym jest twarda spacja i jak się robi twardą spację w Word.

Spis treści:

 1. Spacja
 2. Co to jest twarda spacja?
 3. Po co używać twardej spacji?
 4. Kiedy robić twardą spację?
 5. Jak zrobić twardą spację w Word? Twarda spacja skrót.
 6. Przykład użycia twardej spacji
 7. Automatyczna twarda spacja
 8. Spacja niełamiąca

Spacja

Zanim odpowiemy na pytanie czym jest twarda spacja warto przypomnieć sobie czym jest spacja.

Spacja, czyli odstęp pomiędzy dwoma wyrazami drukowanego tekstu, najczęściej pisanymi na komputerze czy też maszynie do pisania. Spacja definiowana jest też jako zwiększony odstęp między wyrazami lub literami, stosowany w celu wyróżnienia danej treści.

Co to jest twarda spacja?

Co to jest twarda spacja? Twarda spacja (hard space po angielsku) to termin określający taką spację, która utrzymuje dwa wyrazy razem i nie pozwala rozłączyć ich przy modyfikowaniu treści bądź układu tekstu w programie Microsoft Word. Znak twardej spacji wygląda na ekranie tak samo jak zwykła spacja, łączy jednak dwa wyrazy w nierozerwalną część.

Twarda spacja zwana jest też „spacją nierozdzielającą” lub „lepką spacją”.

Po co używać twardej spacji?

Twardej spacji w Word używa się, by uniknąć pozostawienia spójnika bądź przyimka na końcu wiersza, najczęściej dotyczy to jednoliterowych przyimków i spójników. Zastosowanie twardej spacji sprawia więc, że nasz tekst wygląda zdecydowanie bardziej profesjonalnie i unikamy tzw. niezręczności typograficznej. Twarda spacja jest powszechnie stosowana w profesjonalnych i naukowych tekstach.

Kiedy robić twardą spację?

Zastanawiasz się kiedy robić twardą spację lub kiedy dajemy twardą spację? Przykładowe zwroty, w których warto wymusić łączenie dwóch wyrazów z użyciem twardej spacji to między innymi:

 • o nas
 • rok 2021
 • a także
 • 75 kg

Wiszące spójniki i przyimki – np. a, i, o, u, w, z, które pozostają samotnie na końcach wersów (tzw. sieroty) uznawane są za błąd typograficzny. W edytorach tekstu typu Microsoft Word unika się tego stosując tzw. twardą spację, czyli kombinację klawiszy CTRL+SHIFT+SPACJA.

Jak zrobić twardą spację w Word? Twarda spacja skrót

Wiele osób zadaje pytania: Gdzie jest twarda spacja? Jak zrobić twardą spację?

Jeśli korzystasz z programu Microsoft Word i zastanawiasz się jak zrobić twardą spację lub chcesz wstawić twardą spację: 1) kliknij na końcu pierwszego wyrazu, który chcesz aby był połączony z drugim, 2) wciśnij jednocześnie klawisze Ctrl + Shift + Spacja.

W jaki sposób wstawiać twardą spację? Skrót klawiaturowy obsługujący twardą spację (inaczej spacja nierozdzielająca) to: Ctrl + Shift + Spacja.

Co ciekawe, twardą spację możemy zrobić również w tekście umieszczonym na stronie internetowej. Sprawdź jak to zrobić w artykule Twarda spacja HTML.

Przykład użycia twardej spacji

W poniższym zdaniu słowa „1855 roku” zostały objęte twardą spacją, aby słowo „roku” nie zostało przeniesione do nowej linijki podczas, gdy słowo 1855 wciąż mieściłoby się w poprzednim wierszu.

Twarda spacja Word

Twarda spacja jest swego rodzaju standardem w profesjonalnych publikacjach, a także w tekstach naukowych i akademickich. Dlatego warto nauczyć się używania twardej spacji w programie Word i używania jej zawsze, gdy grozi nam, że na końcu linijki pozostanie samotny przyimek bądź spójnik.

Powtórzmy zatem jeszcze raz. Jak się robi twardą spację w Word? To proste: kliknij na końcu pierwszego wyrazu, który chcesz połączyć z drugim, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze Ctrl + Shift + Spacja! Twoja twarda spacja w Word jest gotowa!

Jeśli nie posługujesz się programem Word warto rozważyć odpowiednie szkolenia i kursy z programów wchodzących w skład pakietu biurowego Microsoft Office. Pozwalają one zdobyć umiejętność posługiwania się między innymi programem Word, Excel (zobacz kursy i szkolenia MS Excel), Power Point i innymi programami wchodzącymi w skład pakietu. Szkolenia tego typu znajdziemy w Warszawie, innych dużych miastach w całej Polsce oraz online!

Automatyczna twarda spacja

Może Cię też zainteresować jak wstawiać twardą spację w Word w sposób automatyczny? Łatwo możemy sobie wyobrazić sytuację, że korekty wymaga już gotowy, wielostronicowy tekst, w którym sieroty mogą pojawiać się nawet setki razy. Ręczna edycja byłaby czasochłonna i frustrująca. Jest jednak prosty sposób na automatyczne wstawienie twardej spacji.

 1. Otwórz okno „Zamień” używając kombinacji klawiszy CTRL+H.
 2. W dolnym lewym rogu okna dialogowego klikamy opcję „Więcej >>”, a następnie zaznaczamy checkbox „Użyj symboli wieloznacznych”.
 3. W polu „Znajdź” wprowadzamy tekst: ([aAwWzZiIoOuU])
 4. Zwróćmy koniecznie uwagę, ale przed i po okrągłym nawiasie wstawić zwykłą spację.
 5. W polu „Znajdź” wpisujemy: \1^s
 6. Ponownie zwróćmy uwagę, aby przed znakiem \ umieścić zwykłą spację.
 7. Następnie klikamy przycisk „Zamień wszystko”, co spowoduje zamianę spacji zwykłych w dokumencie na spacje twarde.

Instrukcja w postaci obrazka:

Automatyczna twarda spacja

Spacja niełamiąca

Zastanawiasz się czym się różni spacja twarda od spacji niełamiącej (zwanej też spacja niełamliwa, spacja nierozdzielająca, spacja nierozdzielna, spacja niepodzielna)?

Zacznijmy od zdefiniowania czym jest spacja niełamiąca. Spacja niełamiąca to znak spacji wyglądający na monitorze komputera tak samo jak spacja zwykła, ale niepozwalający w danym miejscu przełamywać się tekstowi.

Różnica pomiędzy spacją niełamiącą a spacją twardą polega na tym, że spacja niełamliwa jest równie elastyczna jak spacja zwykła. W tekście wyjustowanym (czyli wyrównanym jednocześnie do obu stron/marginesów) rozszerza się tak samo jak spacja zwykła. Dzięki temu jej szerokość dopasuje się do składu tekstu w danym wierszu, gdy spacja twarda zawsze zachowa swoją zdefiniowaną szerokość nominalną.

Spacja niełamiąca możliwa jest do uzyskania w zaawansowanych programach DTP (z angielskiego desktop publishing, a więc „publikowanie zza biurka”), takich jak QuarkXPress, Adobe InDesign, FrameMaker czy Scribus.

Przeczytaj także: Jak wyjustować tekst w programie Word?

2 odpowiedzi na „Microsoft Word – twarda spacja”
 1. Awatar Maryś
  Maryś

  Jejuśku! Ten artykuł jest po prostu genialny. Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję. Wreszcie znalazłam odpowiedź na moje problemy.

  1. Awatar Joanna Nawrot
   Joanna Nawrot

   Dziękujemy bardzo za miłe słowa!