/

/

Wyjustowanie tekstu: jak wyjustować tekst w Word?

Microsoft Word

Chcesz wiedzieć czym jest justowanie tekstu i jakie możliwości wyjustowania tekstu daje program Word? Sprawdź jak wyjustować tekst (na przykład poprzez skrót CTRL+E) w najpopularniejszym edytorze tekstowym na świecie, czyli w Microsoft Word. Wszystko co warto wiedzieć: jak wyjustować tekst w Wordzie, co to jest justowanie tekstu i jak zrobić wyjustowanie tekstu w Word?

Co to jest justowanie tekstu?

Justowanie tekstu, często nazywane też: wyjustowanie tekstu, justowanie składu, wyjustowanie, wyrównywanie tekstu – to nic innego jak formowanie fragmentu tekstu poprzez wyrównanie położenia wierszy (zarówno w pionie, jak i poziomie), aby nadać mu jednolity i estetyczny wygląd.

Potocznie mówiąc o wyjustowaniu tekstu często mamy na myśli wyrównanie tekstu do obu marginesów, co w edytorze Word możemy osiągnąć zaznaczając tekst i klikając skrót klawiaturowy CTRL+E.

W naszym artykule pokażemy jednak nie tylko jak wyrównać tekst do obu marginesów (CTRL+E), ale też jakie są inne rodzaje justowania tekstu: do prawego marginesu, do lewego marginesu, do środka. Pokażemy też gdzie szukać poleceń związanych z justowaniem tekstu w programie Microsoft Word – zarówno justowania w wersji podstawowej, jak i zaawansowanej (justowanie w poziomie, justowanie w pionie).

Jakie są rodzaje wyjustowania tekstu?

Zastanawiasz się co znaczy słowo wyjustować? Wyjustować to nic innego jak wyrównać – możemy wyjustować do prawej, do lewej, do środka, lub jednocześnie do prawej i lewej strony.

Program Word pozwala na różnorodne justowanie tekstu. Podstawowe polecenia do justowania tekstu znajdziemy na wstążce poleceń w sekcji Akapit. Jakie są podstawowe sposoby wyrównania tekstu w Word?

Justowanie tekstu w programie Microsoft Word
Justowanie tekstu w programie Microsoft Word

Wyrównanie akapitu do lewej

Wyrównaj do lewej – najczęściej spotykany sposób justowania tekstu, w którym chcemy, aby tekst był wyrównany do lewego marginesu. Wyrównanie to jest stosowane do podstawowego tekstu i ułatwia czytanie. Jak włączyć wyrównanie tekstu do lewego marginesu?

 1. Zaznacz tekst, który chcesz wyrównać.
 2. Kliknij ikonę uruchamiająca justowanie do lewej justowanie do lewej lub użyj skrótu klawiaturowego uruchamiającego justowanie do lewej, tj.: CTRL+L

Wyrównanie akapitu do prawej

Wyrównaj do prawej – umożliwia wyrównanie tekstu do prawego marginesu, stosowane jest główne do niewielkich sekcji tekstu, które chcemy mocno wyróżnić odmiennym wyrównaniem. Jak włączyć wyrównanie tekstu do prawego marginesu?

 1. Zaznacz tekst, który chcesz wyrównać.
 2. Kliknij ikonę uruchamiająca justowanie do prawej justowanie do prawej lub użyj skrótu klawiaturowego uruchamiającego justowanie do lewej, tj.: CTRL+P

Wyrównanie akapitu do środka

Wyrównaj do środka – umożliwia wyrównanie tekstu do środka strony, stosowane jest do niewielkich sekcji tekstu, np. prezentowania cytatów czy wycinków treści. Jak włączyć wyrównanie tekstu do środka?

 1. Zaznacz tekst, który chcesz wyrównać.
 2. Kliknij ikonę uruchamiająca justowanie do środka justowanie do środka lub użyj skrótu klawiaturowego uruchamiającego justowanie do lewej, tj.: CTRL+E

Wyrównanie akapitu do obu marginesów, czyli potocznie wyjustowanie tekstu

Wyrównaj do obu marginesów (potocznie wyjustuj) – umożliwia równomierne rozłożenie tekstu pomiędzy obydwoma marginesami. Tekst wyjustowany do oby marginesów wydaje się bardziej przejrzysty i dopracowany. Jak włączyć wyrównanie tekstu do obu marginesów?

 1. Zaznacz tekst, który chcesz wyrównać.
 2. kliknij ikonę uruchamiająca justowanie do obu marginesów (wyjustowanie) justowanie do obu marginasów lub użyj skrótu klawiaturowego uruchamiającego justowanie do lewej, tj.: CTRL+J

Zaawansowane ustawienia justowania tekstu

Tekst w edytorze Word można justować nie tylko do prawej, lewej, środka i do obu marginesów. Możemy również stosować wcięcia (na przykład gdy chcemy wyróżnić pierwszy wiersz naszego tekstu) oraz odstępny w pionie (na przykład gdy chcemy, aby tekst poprzedzał od góry margines, albo aby margines pojawiał się po tekście, czyli od dołu.

Czytaj na kolejnej stronie:

 • jak zarządzać zaawansowanymi ustawieniami justowania?
 • jak justować przy użyciu skrótów klawiaturowych?
 • jak justować tekst w programie PowerPoint?

Strony: 1 2

3 odpowiedzi na „Wyjustowanie tekstu: jak wyjustować tekst w Word?”
 1. Awatar Word Geek
  Word Geek

  Super artykuł, dziękuję, dziękuję, dziękuję!

 2. Awatar Kiki
  Kiki

  dzięki, bardzo fajny artykuł, na temat, zrozumiale i sensownie :))))

 3. Awatar Rita
  Rita

  Korzystam z Word online i kiedy zaznaczam tekst, a potem klikam na przycisk Wyjustuj, nic się nie zmienia – tekst nadal jest wyrównany do lewej. Wie ktoś, dlaczego tak się dzieje i jak to naprawić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *