Chcesz wiedzieć czym jest justowanie tekstu i jakie możliwości wyjustowania tekstu daje program Word? Sprawdź jak wyjustować tekst (na przykład poprzez skrót CTRL+E) w najpopularniejszym edytorze tekstowym na świecie, czyli w Microsoft Word. Wszystko co warto wiedzieć: jak wyjustować tekst w Wordzie, co to jest justowanie tekstu i jak zrobić wyjustowanie tekstu w Word?

Co to jest justowanie tekstu?

Justowanie tekstu, często nazywane też: wyjustowanie tekstu, justowanie składu, wyjustowanie, wyrównywanie tekstu – to nic innego jak formowanie fragmentu tekstu poprzez wyrównanie położenia wierszy (zarówno w pionie, jak i poziomie), aby nadać mu jednolity i estetyczny wygląd.

Potocznie mówiąc o wyjustowaniu tekstu często mamy na myśli wyrównanie tekstu do obu marginesów, co w edytorze Word możemy osiągnąć zaznaczając tekst i klikając skrót klawiaturowy CTRL+E.

W naszym artykule pokażemy jednak nie tylko jak wyrównać tekst do obu marginesów (CTRL+E), ale też jakie są inne rodzaje justowania tekstu: do prawego marginesu, do lewego marginesu, do środka. Pokażemy też gdzie szukać poleceń związanych z justowaniem tekstu w programie Microsoft Word – zarówno justowania w wersji podstawowej, jak i zaawansowanej (justowanie w poziomie, justowanie w pionie).

Jakie są rodzaje wyjustowania tekstu?

Zastanawiasz się co znaczy słowo wyjustować? Wyjustować to nic innego jak wyrównać – możemy wyjustować do prawej, do lewej, do środka, lub jednocześnie do prawej i lewej strony.

Program Word pozwala na różnorodne justowanie tekstu. Podstawowe polecenia do justowania tekstu znajdziemy na wstążce poleceń w sekcji Akapit. Jakie są podstawowe sposoby wyrównania tekstu w Word?

Justowanie tekstu w programie Microsoft Word
Justowanie tekstu w programie Microsoft Word

Wyrównanie akapitu do lewej

Wyrównaj do lewej – najczęściej spotykany sposób justowania tekstu, w którym chcemy, aby tekst był wyrównany do lewego marginesu. Wyrównanie to jest stosowane do podstawowego tekstu i ułatwia czytanie. Jak włączyć wyrównanie tekstu do lewego marginesu?

 1. Zaznacz tekst, który chcesz wyrównać.
 2. Kliknij ikonę uruchamiająca justowanie do lewej justowanie do lewej lub użyj skrótu klawiaturowego uruchamiającego justowanie do lewej, tj.: CTRL+L

Wyrównanie akapitu do prawej

Wyrównaj do prawej – umożliwia wyrównanie tekstu do prawego marginesu, stosowane jest główne do niewielkich sekcji tekstu, które chcemy mocno wyróżnić odmiennym wyrównaniem. Jak włączyć wyrównanie tekstu do prawego marginesu?

 1. Zaznacz tekst, który chcesz wyrównać.
 2. Kliknij ikonę uruchamiająca justowanie do prawej justowanie do prawej lub użyj skrótu klawiaturowego uruchamiającego justowanie do lewej, tj.: CTRL+P

Wyrównanie akapitu do środka

Wyrównaj do środka – umożliwia wyrównanie tekstu do środka strony, stosowane jest do niewielkich sekcji tekstu, np. prezentowania cytatów czy wycinków treści. Jak włączyć wyrównanie tekstu do środka?

 1. Zaznacz tekst, który chcesz wyrównać.
 2. Kliknij ikonę uruchamiająca justowanie do środka justowanie do środka lub użyj skrótu klawiaturowego uruchamiającego justowanie do lewej, tj.: CTRL+E

Wyrównanie akapitu do obu marginesów, czyli potocznie wyjustowanie tekstu

Wyrównaj do obu marginesów (potocznie wyjustuj) – umożliwia równomierne rozłożenie tekstu pomiędzy obydwoma marginesami. Tekst wyjustowany do oby marginesów wydaje się bardziej przejrzysty i dopracowany. Jak włączyć wyrównanie tekstu do obu marginesów?

 1. Zaznacz tekst, który chcesz wyrównać.
 2. kliknij ikonę uruchamiająca justowanie do obu marginesów (wyjustowanie) justowanie do obu marginasów lub użyj skrótu klawiaturowego uruchamiającego justowanie do lewej, tj.: CTRL+J

Zaawansowane ustawienia justowania tekstu

Tekst w edytorze Word można justować nie tylko do prawej, lewej, środka i do obu marginesów. Możemy również stosować wcięcia (na przykład gdy chcemy wyróżnić pierwszy wiersz naszego tekstu) oraz odstępny w pionie (na przykład gdy chcemy, aby tekst poprzedzał od góry margines, albo aby margines pojawiał się po tekście, czyli od dołu.

W celu zarządzania zaawansowanymi opcjami wyjustowania tekstu powinniśmy otworzyć okno Akapit, co możemy zrobić klikając strzałkę pod napisem Akapit dostępnej na wstążce poleceń Narzędzia główne.

Jak otworzyć okno Akapit w Word?
Otwieranie okna Akapit

Po kliknięciu strzałki otworzy nam się okno zaawansowanego zarządzania justowaniem tekstu:

Okno Aapit, czyli zaawansowane opcje justowania tekstu w Word
Okno Akapit w Word, czyli zaawansowane opcje justowania tekstu

Skróty klawiaturowe umożliwiające justowanie tekstu

Najszybszym sposobem justowania tekstu jest zaznaczanie tekstu, a następnie użycie skrótu klawiaturowego. Dlatego przypomnijmy skróty klawiaturowe umożliwiające wyjustowanie tekstu w Word.

 • CTRL+P – wyrównanie tekstu do prawej strony
 • CTRL+L – wyrównanie tekstu do lewej strony
 • CTRL+E – wyrównanie tekstu do środka
 • CTRL+J – wyjustowanie tekstu (justowanie akapitu), czyli wyrównanie do obu stron

Dostępne są też skróty klawiaturowe do zaawansowanego justowania tekstu:

 • Ctrl+M – wcięcie akapitu
 • Ctrl+Shift+M – usuwanie wcięcia akapitu
 • Ctrl+T – tworzenie wysunięcia
 • Ctrl+Shift+T – usuwanie wysunięcia
 • Ctrl+Q – usuwanie formatowania akapitu
 • Ctrl+1 – zastosowanie pojedynczego odstępu do akapitu
 • Ctrl+2 – zastosowanie podwójnego odstępu do akapitu
 • Ctrl+5 – zastosowanie interlinii 1,5 do akapitu
 • CTRL+0 (zero) – dodawanie lub usuwanie spacji przed akapitem
 • Ctrl+Alt+K – uruchamianie Autoformatowania
 • Ctrl + Shift + N – stosowanie stylu Normalny
 • Ctrl+Alt+1 – stosowanie stylu Nagłówek1
 • Ctrl+Alt+2 – stosowanie stylu Nagłówek2
 • Ctrl+Alt+3 – stosowanie stylu Nagłówek3
 • Ctrl+Shift+S – korzystanie z okienka zadań Stosowanie stylów
 • Ctrl+Alt+Shift+S – wyświetlanie okienka zadań Style

Warto opanować skróty klawiaturowe służące do formatowania akapitów (tekstu), gdyż znacznie przyśpiesza to pracę nad formatowaniem dokumentu, a nasze dokumenty zyskają atrakcyjny, profesjonalny wygląd.

Jak wyjustować tekst w PowerPoint?

Program PowerPoint korzysta z podobnych, niemalże jednakowych zasad justowania tekstu. Inaczej zbudowane jest jedynie okno zaawansowanego justowania tekstu, które jest uproszczone względem edytora tekstowego Word, co wynika z innych zastosowań programu PowerPoint.

Wyjustowanie tekstu w PowerPoint nie powinno zatem nastręczać trudności nikomu, kto poznał zasady wyjustowania tekstu w Word.

Okno Akapit w Power Point, czyli zaawansowane opcje justowania tekstu
Okno Akapit w PowerPoint, czyli zaawansowane opcje justowania tekstu w powerPoint

Jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności korzystania z programu Word mogą Cię zainteresować szkolenia z Microsoft Office, a także nasz artykuł Twarda spacja w Word!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.