/

/

Co to jest SQL?

SQL

Znajomość języków programowania jest coraz częstszym wymogiem dla pracowników. Owych języków jest wiele, dlatego są niezbędne przy realizacji rozmaitych zadań, nie tylko tych z zakresu IT. Jednym z ciekawszych i bardziej nietypowych jest SQL służący do pracy z bazami danych. Dowiedz się więcej o jego charakterystyce i wykorzystaniu.

Co to jest SQL?

SQL (Structured Query Language) to język zapytań wykorzystywany w niemalże każdej relacyjnej bazie danych. Za pomocą języka SQL można wykonywać operacje na bazie danych takie jak pobieranie informacji, wstawianie danych do tabel w bazie danych, edycja rekordów, czy po prostu tworzenie struktury bazy danych.

SQL – zaawansowane operacje na bazach danych

Rozwiązania oparte na bazach danych są obecnie wszechobecne. Opiera się o nie każda strona www i aplikacja, zarządza nimi niemal każda firma. Dlatego też wszelkie profesje i umiejętności związane z ich analizowaniem czy przetwarzaniem są niezwykle przydatne. Podobnie jest z umiejętnościami związanymi z programowaniem i znajomością jego różnych języków. To dziedzina, która również wykracza poza sferę IT i jest coraz częściej wykorzystywana w pracy innych działów. Programowanie i bazy danych łączą się w języku SQL, który służy do zarządzania dużymi ilościami informacji oraz formułowania zapytań ułatwiających do nich dostęp. To dość nietypowy rodzaj programowania, który według wielu ma więcej wspólnego z popularnym programem Excel niż z innymi językami używanymi np. do tworzenia aplikacji czy stron internetowych.

Ciekawostką jest, że SQL został opracowany już w latach 70. XX wieku. Obecnie jest też trzecim najpopularniejszym językiem programowania (po JavaScript i HTML/CSS).

Do czego przydaje się SQL?

Nauka języka SQL może być bardzo istotnym krokiem w Twoim rozwoju zawodowym. Dlaczego? Ponieważ otwiera możliwości pracy z rozbudowanymi bazami danych. Jeśli świetnie radzisz sobie np. z Excelem i interesuje Cię poszerzenie umiejętności, może to być świetny wybór. SQL wykorzystuje się w pracy przy:

  • tworzeniu stron www, a także aplikacji mobilnych,
  • zaawansowanej analizie danych i tworzeniu raportów, dashboardów itp.,
  • Big Data,
  • Data Science i wielu innych.

Zdecydowanie nie jest to język wyłącznie dla programistów i pracowników działów IT, ponieważ jego zastosowanie wykracza poza tradycyjne pojmowanie programowania. Coraz częściej znajomość SQL przydaje się na stanowiskach biznesowych, na których pozwala samodzielnie przygotowywać raporty i analizy potrzebne w codziennej pracy.

Czy język SQL jest trudny? SQL jest łatwy w nauce i prosty w użyciu. Najłatwiej poznać go na profesjonalnym, kompleksowym kursie SQL lub szkoleniu, choć niektórzy decydują się również na samodzielną naukę.

Przeczytaj też: Szkolenia z programów biurowych (Word, Excel, PowerPoint).

Jedna odpowiedź do „Co to jest SQL?”
  1. Awatar SQL Master
    SQL Master

    zdecydowanie polecam kurs sql, tak naprawdę po 1-2 dniowym kursie można samemu zacząć robić proste raporty, nie czekać na pomoc IT itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *