/

/

Jak sprawdzić numer BDO?

BDO

Szukasz informacji jak sprawdzić numer BDO? W naszym artykule znajdziesz linki do wyszukiwarki numerów BDO pozwalającej sprawdzić czy dany podmiot ma nadany numer BDO oraz sprawdzisz jego numer BDO. Tłumaczymy też czym jest BDO.

Czym jest numer BDO?

Co to jest nr rejestrowy BDO? Numer rejestrowy BDO, potocznie nazywany numerem BDO nadawany jest wszystkim podmiotom rejestrującym się w bazie danych o odpadach zgodnie z art. 57 ust 1 ustawy o odpadach.

Przepisy prawa mówią, że podmioty, którym nadany został numer BDO mają obowiązek posługiwania się numerem BDO w obrocie. Numer ten powinien być używany w dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością odpadową. Niestety ustawodawca nie określił szczegółowo o jakie dokumenty chodzi, dlatego wiele firm stosuje różne zasady umieszczania numeru BDO. Niektóre zamieszczają go jedynie na fakturach, inne również na paragonach, pieczęciach firmowych oraz w stopkach firmowych stosowanych w mailach lub na papierze firmowym.

Sprawdź: Kto musi, a kto nie musi rejestrować się w BDO?

Jak sprawdzić numer BDO?

Jak sprawdzić numer BDO po NIP? Wiele podmiotów (przedsiębiorstw, instytucji) zlecających kontrahentom usługi związane z odbiorem czy przetwarzaniem odpadów chce się upewnić, że kontrahent jest zarejestrowany w bazie danych o odpadach i prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa. Jedną z czynności podejmowanych w celu zweryfikowania kontrahenta jest sprawdzenie faktu rejestracji w BDO oraz jego numeru BDO.

Jak sprawdzić numer BDO? Jest to bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę systemu BDO i użyć wyszukiwarki podmiotów zarejestrowanych w BDO.

  1. Wejdź na stronę https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/
  2. W menu po lewej stronie wybierz: Rejestr podmiotów
  3. Wyszukaj podmiot po jego nazwie, numerze NIP, adresie.
Jak sprawdzić numer BDO?

Lista znalezionych podmiotów wraz z ich numerem BDO pokaże się na dole strony po kliknięciu Szukaj.

Rejestr podmiotów BDO

Kto może sprawdzić numer BDO?

Rejestr podmiotów BDO prowadzony jest bezpłatnie i dostępny dla każdego zainteresowanego. Sprawdzić numer rejestrowy BDO może więc każdy. Należy przy tym pamiętać, że baza powstała w celu wspierania celów ustawowych w zakresie gospodarki odpadami i jej wykorzystywanie w innych celach nie jest dopuszczalne. Utrwalanie listy podmiotów, wykorzystywanie ich danych, kopiowanie i publikowanie na przykład na innych stronach internetowych jest niedopuszczalne.

Jedna odpowiedź do „Jak sprawdzić numer BDO?”
  1. Awatar jerzy
    jerzy

    czy jeśli podpisałem umowę z organizacją zajmującą się profesjonalnie odbiorem i gospodarowaniem odpadami, to wciąż muszę występować o numer BDO?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *