/

/

Zakładanie działalności gospodarczej w 2019 roku

Kurs zakładania działalności gospodarczej

Chcesz założyć działalność gospodarczą? W ostatnich latach przepisy i procedury z tym związane zostały znacznie uproszczone. Obecnie wszystkich formalności możesz dopełnić również przez Internet. Zobacz, jak wygląda cały proces krok po kroku.

Rejestracja działalności gospodarczej przez Internet to najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie, które pozwala ograniczyć formalności do minimum. Można jej dokonać w CEIDG, a więc Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To serwis prowadzony przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Warto wiedzieć, że wszelkie czynności związane z dokonaniem wpisu do CEIDG są bezpłatne.

Zanim dokonasz wpisu do CEIDG

Przed zarejestrowaniem działalności w serwisie CEIDG, należy:

  1. określić datę rozpoczęcia działalności (może być wcześniejsza od dnia dokonania zgłoszenia),
  2. wybrać nazwę firmy – musi zawierać imię i nazwisko, a powinna również nazwę własną, która pozwoli się wyróżnić na rynku,
  3. określić kody PKD związane z charakterem prowadzonej działalności – a więc zaklasyfikować jej zakres do właściwych kategorii (można wybrać więcej niż jedną),
  4. zadecydować, czy do prowadzenia działalności jest potrzebne konto bankowe,
  5. zadecydować o wybranej formie opodatkowania (np. PIT ogólny, podatek liniowy, ryczałt czy karta podatkowa, VAT),
  6. zadecydować, kto będzie prowadzić księgowość firmy – czy będziesz to robił samodzielnie, czy za pośrednictwem biura rachunkowego.

Pamiętaj, że aby złożyć wniosek elektroniczny, musisz mieć utworzony bezpłatny Profil Zaufany lub dysponować elektronicznym podpisem kwalifikowanym.

Zastanawiasz się czy poradzisz sobie z samodzielnym prowadzeniem księgowości? Sprawdź program szkoleń i kursów z księgowości, które pomogą uporać Ci się z najważniejszymi kwestiami z zakresu księgowania, rachunkowości i podatków w małej firmie. Kursy takie są oferowane w większości większych polskich miast, a średnia cena nie przekracza kilkuset złotych za dwudniowe szkolenie. Możesz również skorzystać ze szkoleń i kursów online, a jeśli nie chcesz poświęcać swojego czasu na księgowość, rachunkowość i podatki możesz rozważyć zatrudnienie profesjonalnego biura rachunkowego. Wówczas szkolenia księgowe, zawsze wtedy gdy coś zmienia się w przepisach, przechodzi personel biura rachunkowego. Często wystarczy wówczas być na bieżąco ze zmianami dzięki prasie specjalistycznej bądź wiadomościom z Internetu. Podstawowe przeszkolenie z księgowania może też przeprowadzić specjalnie dla Ciebie wybrane przez Ciebie biuro rachunkowe.

Jak wypełnić wniosek do CEIDG?

Procedura zakładania działalności gospodarczej on-line sprowadza się do wypełnienia formularza CEIDG-1 w systemie. Należy w nim podać m.in. swoje dane, adres zamieszkania oraz ewentualnie adres prowadzenia działalności, nazwę firmy, kody PKD, liczbę zatrudnianych pracowników (jeśli będą), dane na potrzeby ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Podczas składania wniosku można równocześnie dokonać automatycznie zgłoszenia do ZUS oraz – jeśli będziesz płatnikiem tego podatku – rejestracji jako płatnik VAT. Po zakończeniu jego wypełniania i wysłaniu go otrzymasz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, które kończy proces rejestracji działalności gospodarczej.

Jeśli nie masz Profilu Zaufanego / podpisu kwalifikowanego, formalności możesz dopełnić również we właściwym urzędzie miasta bądź gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *