/

/

Wizualizacja danych od podstaw: od czego zacząć?

BI

Wizualizacja danych sprowadza się do przetwarzania ich w taki sposób, by przejść od niezwykle szczegółowych danych cząstkowych do zrozumiałych, przydatnych oraz atrakcyjnych wizualnie informacji biznesowych. Czym charakteryzują się nowoczesne narzędzia do do wizualizacji danych? W jaki sposób się jej uczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Wizualizacja danych pozwala dostrzec to co w gromadzonych informacjach jest najważniejsze. W efekcie zdecydowanie ułatwia analizę danych, a wyciąganie wniosków, podejmowanie decyzji, czy rozumienie otrzymywanych informacji staje się jeszcze prostsze.

Nowoczesne narzędzia do wizualizacji danych

Wizualizacja danych to sposób ich prezentacji w formie graficznej, co ułatwia nie tylko ich przeglądanie, ale także rozumienie, czy interpretowanie. Różnego rodzaju badania udowadniają bowiem, że ludzki mózg zdecydowanie szybciej przetwarza obrazy niż tekst. W efekcie wizualizacja danych bazuje na przedstawianiu ich w formie wykresów, infografik, czy obrazów, które wykorzystuje się w celu przekazania odbiorcy informacji zawartych w twardych danych.

Wizualizacja danych to proces, który realizuje się przy wykorzystaniu nowoczesnych i funkcjonalnych narzędzi. Czym się charakteryzują? Istotny jest przede wszystkim fakt, że sięgają one do zewnętrznych źródeł danych, co sprawia, że nie ograniczają się jedynie do przejrzystego przedstawienia kluczowych wskaźników. Zdecydowanie ważniejsza jest bowiem analiza pozwalająca ujawnić relację pomiędzy konkretnymi informacjami, a co za tym idzie ukierunkować odbiorcę w odbiorze danych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która analizując dostępne dane nie tylko prezentuje je w przystępny sposób, ale dostrzega również występujące nimi zależności, co pozwala wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Efektywny sposób na naukę: kursy i szkolenia

Biznes opiera się obecnie na wykorzystywaniu gromadzonych danych, co sprawia, że ich wizualizacja staje się jeszcze ważniejsza. W związku z tym warto rozwijać się w tym kierunku, co umożliwiają różnego rodzaju kursy i szkolenia. Przykładem mogą być szkolenia dostępne pod linkiem: https://businessintelligence.pl/szkolenia/, które przybliżają wiedzę nie tylko w zakresie korzystania z narzędzi, ale pozwalają także inaczej spojrzeć na wizualizację danych. Korzystając z nich można nie tylko analizować je jeszcze skuteczniej, ale uzyskać również kompetencje, które w przyszłości mogą okazać się naprawdę kluczowe.

Pogłębienie wiedzy o wizualizacji danych

W kontekście wizualizacji danych niezbędna jest nie tylko znajomość odpowiednich narzędzi, ale również właściwe podejście do wizualizacji. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że wizualizacja danych to nie tylko ich zobrazowanie, ale przede wszystkim przedstawienie w taki sposób, by możliwe było wydobycie kluczowych informacji. Bardzo ważne w tym przypadku staje się pogłębienie wiedzy o wizualizacji danych, dzięki czemu tworzone analizy, czy raporty staną się jeszcze bardziej wartościowe.

Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc nauczyć się wizualizacji danych należy zrozumieć, że nie sprowadza się ona jedynie do przedstawienia szczegółowych danych w formie graficznej. Kluczem jest bowiem przedstawienie relacji pomiędzy konkretnymi wskaźnikami, co pozwoli uzyskać wartościowe informacje.

Jedna odpowiedź do „Wizualizacja danych od podstaw: od czego zacząć?”
  1. Awatar DataMan
    DataMan

    Power Bi jest lepszy do wizualizacji danych czy Qlik? Co polecacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *