/

/

Stolice Azji – największe azjatyckie stolice

Stolice Azji: Tokio

Azja to dom dla ponad 60% ludzi, a największe stolice w Azji uchodzą często za mega miasta przyszłości. Kontynent ten jest bardzo zróżnicowany i oferuje mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia, w tym właśnie stolice, które często stanowią wizytówkę danego kraju i pozwalają poczuć jego kulturę, gospodarkę oraz lokalny koloryt.

Azja

Azja to największy i najbardziej zaludniony kontynent na świecie, zamieszkiwany przez ponad 4,5 miliarda ludzi, co stanowi około 60% światowej populacji. Region ten charakteryzuje się różnorodnością kultur, języków i religii i jest domem dla wielu najludniejszych i najsilniejszych gospodarczo krajów świata. Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, Azja odnotowała znaczny rozwój w ostatnich dziesięcioleciach, a wiele państw Azji doświadcza szybkiej industrializacji i urbanizacji. Wzrost ten był częściowo napędzany przez ekspansję produkcji zorientowanej na eksport, a także wzrost konsumpcji krajowej i sektorów usług. Jeśli chodzi o wzrost liczby ludności, Azja również odnotowała znaczny wzrost w ostatnich latach, częściowo ze względu na wysokie współczynniki dzietności w niektórych krajach i wydłużającą się średnią długość życia. Oczekuje się jednak, że wzrost liczby ludności w regionie spowolni w nadchodzących dziesięcioleciach z powodu spadających współczynników dzietności i innych zmian demograficznych. Stolice krajów azjatyckich należą jednak wciąż do najludniejszych miast świata, charakteryzują się niezwykłym dynamizmem i zróżnicowaniem, dlatego warto poznać największe stolice Azji.

Stolice Azji

Stolice w Azji znane są z dynamicznego rozwoju, różnorodności kulturowej i znaczenia gospodarczego. Wiele azjatyckich stolic doświadczyło w ostatnich latach szybkiego wzrostu liczby ludności i urbanizacji, co zaowocowało mieszanką nowoczesnej zabudowy i tradycyjnych zabytków kultury. Miasta te są również domem dla różnorodnych ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym i kulturowym i są znane z tętniących życiem scen kulturalnych. Oprócz znaczenia kulturowego, wiele azjatyckich stolic jest również ważnymi ośrodkami gospodarczymi, w których działają różnorodne gałęzie przemysłu i firmy. Miasta te są często ośrodkami handlu międzynarodowego i odgrywają kluczową rolę w ogólnym rozwoju gospodarczym regionu.

Największe stolice w Azji

Warto poznać listę wszystkich stolic w Azji czytając artykuł dostępny pod adresem https://atcsc.pl/stolice-azji-poznaj-stolice-wszystkich-azjatyckich-panstw/. W naszym tekście przedstawiamy listę największych stolic Azji wraz z ich szacunkową populacją na 2021 r.:

 1. Tokio, Japonia: Tokio jest stolicą Japonii i najbardziej zaludnionym miastem na świecie, z populacją szacowaną na ponad 37 milionów ludzi zamieszkujących aglomerację Tokio. Samo miasto liczy ponad 14 milionów mieszkańców.
 2. Delhi, Indie: Delhi jest stolicą Indii i drugim najbardziej zaludnionym miastem w kraju, z populacją szacowaną na ponad 29 milionów ludzi. Co ciekawe, często za stolicę Indii uznaje się tylko Nowe Delhi, które jest zdecydowanie mniejszym miastem (około 300 tys. mieszkańców) i często uznawane jest za jedną z dzielnic Delhi.
 3. Stolicą Chin jest Pekin, a populacja szacowana jest na blisko 22 milionów ludzi. Pekin jest politycznym, kulturalnym i edukacyjnym centrum Chin i słynie z bogatej historii, zabytków kultury i nowoczesnych rozwiązań. Niektóre z najbardziej znanych atrakcji Pekinu to Zakazane Miasto, Wielki Mur Chiński i Świątynia Nieba. Miasto jest także domem dla wielu głównych uniwersytetów i instytucji badawczych, a także licznych organizacji międzynarodowych i ambasad. Stolica Chin nie jest jednak najludniejszym miastem w kraju, gdyż ten tytuł utrzymuje Szanghaj.
 4. Stolica Bangladeszu to Dhaka, a populacja szacowana jest na blisko 17 milionów ludzi. Dhaka jest największym miastem w Bangladeszu i gospodarczym, kulturalnym i politycznym centrum kraju. Miasto położone jest w centralnej części kraju i słynie z ruchliwych ulic, tętniących życiem rynków i kolorowej architektury. Niektóre z najbardziej znanych zabytków w Dhace to meczet Baitul Mukarram, Muzeum Ahsan Manzil i Świątynia Dhakeshwari. Dhaka jest także domem dla wielu głównych uniwersytetów i instytucji badawczych, a także wielu organizacji międzynarodowych i ambasad. Pomimo wielu wyzwań, Dhaka jest tętniącym życiem i dynamicznym miastem, które jest ważnym ośrodkiem aktywności w Azji Południowej.
 5. Teheran, to stolica Iranu, a jego populacja szacowana jest na ponad 12 milionów ludzi. Teheran jest największym miastem Iranu i kulturalnym, gospodarczym i politycznym centrum kraju. Miasto położone jest w północnej części kraju i słynie z bogatej historii i zabytków kultury, takich jak Pałac Golestan, Muzeum Narodowe Iranu i Wieża Azadi. Teheran jest także domem dla wielu głównych uniwersytetów i instytucji badawczych, a także wielu organizacji międzynarodowych i ambasad. Pomimo wielu wyzwań stojących przed Iranem, Teheran jest tętniącym życiem i dynamicznym miastem, które jest ważnym ośrodkiem aktywności na Bliskim Wschodzie.
 6. Dżakarta, Indonezja: Dżakarta jest stolicą Indonezji i zamieszkuje ją szacunkowo ponad 10 milionów ludzi.
 7. Manila, Filipiny: Manila jest stolicą Filipin, a aglomerację Manili zamieszkuje szacunkowo ponad 11 milionów ludzi. Sama stolica liczy blisko 2 miliony mieszkańców.
 8. Seul, Korea Południowa: Seul jest stolicą Korei Południowej i jest domem dla szacowanej populacji ponad 10 milionów ludzi.
 9. Bangkok, Tajlandia: Bangkok jest stolicą Tajlandii i jest domem dla szacowanej populacji ponad 5 milionów ludzi w mieście i 8 milionów w aglomeracji.
 10. Kuala Lumpur, Malezja: Kuala Lumpur jest stolicą Malezji i jest domem dla szacowanej populacji blisko 2 milionów ludzi w mieście, ale aglomeracja miejska liczy 7 milionów ludzi czyniąc Kuala Lumpur jednym z dużych miast w Azji.

Inne duże azjatyckie stolice to między innymi Bagdad, Rijad, Singapur, Ankara czy Kabul. Każdą z tych stolic Azji zamieszkuje ponad 4 miliony mieszkańców, a więc ponad 2 razy więcej niż stolicę naszego kraju.

Jedna odpowiedź do „Stolice Azji – największe azjatyckie stolice”
 1. Awatar Greg
  Greg

  37 milionów w Tokio i okolicy to jak cała Polska 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *