Kategorie
Artykuły

Samodzielna nauka języka – od czego zacząć?

Samodzielna nauka języka obcego jest możliwa. Warto jednak zadbać o odpowiednie wsparcie w postaci ciekawych materiałów dydaktycznych.

W dzisiejszych czasach każdy jest w stanie samodzielnie rozpocząć naukę języka obcego. Okazuje się jednak, że niewielu systematycznie do niej wraca, niwecząc swoje starania już po krótkim czasie. Czego zabrakło? Być może motywacji lub odpowiednich materiałów. Początki zwykle bywają trudne, lecz z poniższymi wskazówkami start będzie całkiem przyjemny. Od czego zacząć?

Oswoić brzmienie

Nie trzeba rzucać się na każde zasłyszane zdanie i ze słownikiem tłumaczyć kolejne wyrazy, by efektywnie rozpocząć naukę. Pierwszym krokiem jest osłuchanie się z językiem. Może to nastąpić w formie melodyjnych piosenek z obcojęzyczną treścią, słuchanie radia, podcastów czy oglądanie ulubionego serialu z wybranym lektorem. W ten sposób samodzielna nauka języka ma szansę przekształcić się w angażującą pracę z dobrym rezultatem.

Szukanie podobieństw

Początki mogą przerażać – ilość wiedzy do opanowania jest ogromna, a sama nauka słówek może wywołać ogólną niechęć. Jest na to dobry sposób – wyszukiwanie podobnie znaczących wyrazów. Wiele języków łączy zestaw słów, które brzmią bardzo podobnie. Przykładem mogą być takie wyrazy jak bank, gitara czy żyrafa, do których można śmiało dołączyć uniwersalne słowa, takie jak sombrero. Podążając tym tropem, można zgromadzić pokaźną liczbę zwrotów, by za chwilę dojść do wniosku, że już na starcie zna się ich co najmniej kilka lub kilkanaście.

Fiszki – skuteczne wsparcie każdego ucznia

Słownictwo w obcym języku należy opanować do perfekcji, chcąc posługiwać się nim płynnie i w komunikatywnym stopniu. Nauka słówek jest czynnością pamięciową, lecz można ją sobie urozmaicić poprzez zakup fiszek. To zestaw kilkuset zwrotów w wybranym języku, który będzie znakomitym uzupełnieniem samodzielnej nauki.

Fiszki polecane są osobom w każdym wieku, bez względu na stopień zaawansowania. Mogą z nich korzystać zarówno początkujący, jak i osoby biegle posługujące się językiem, które chcą wzbogacić swoją wiedzę o wyrażenia z konkretnej kategorii. Całość znajduje się w pomysłowo zaprojektowanym pudełku, które pomoże zorganizować codzienną naukę.

Materiały do samodzielnej nauki

Standardowe podręczniki znacznie różnią się od tych, które dedykowane są samodzielnej nauce języka. W tych drugich więcej miejsca poświęcono na wytłumaczenie kluczowych kwestii związanych z gramatyką, pisownią i użyciem zwrotów w poszczególnych sytuacjach. Tradycyjne książki do nauki pozostawiają sporo miejsca na wyjaśnienia nauczyciela, dla którego materiały stanowią jedynie wsparcie.

Warto zatem rozeznać się, które z książek najlepiej sprawdzą się przy samodzielnej nauce języka. Z pomocą przychodzą liczne poradniki w mediach społecznościowych oraz na kanałach typu YouTube, gdzie specjaliści wypowiadają się w wielu językowych kwestiach.

Regularna nauka i system nagród

Samodzielna nauka języka musi mieć zdefiniowane ramy czasowe, aby była skuteczna. Planowanie czasu przeznaczonego na naukę wraz z systemem nagród za osiągnięcie kolejnego celu będą znakomitą motywacją do zgłębiania swoich językowych umiejętności.

W odpowiedzi na “Samodzielna nauka języka – od czego zacząć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *