Samodzielna nauka języka – od czego zacząć?

Samodzielna nauka języka

W dzisiejszych czasach każdy jest w stanie samodzielnie rozpocząć naukę języka obcego. Okazuje się jednak, że niewielu systematycznie do niej wraca, niwecząc swoje starania już po krótkim czasie. Czego zabrakło? Być może motywacji lub odpowiednich materiałów. Początki zwykle bywają trudne, lecz z poniższymi wskazówkami start będzie całkiem przyjemny. Od czego zacząć?

Oswoić brzmienie

Nie trzeba rzucać się na każde zasłyszane zdanie i ze słownikiem tłumaczyć kolejne wyrazy, by efektywnie rozpocząć naukę. Pierwszym krokiem jest osłuchanie się z językiem. Może to nastąpić w formie melodyjnych piosenek z obcojęzyczną treścią, słuchanie radia, podcastów czy oglądanie ulubionego serialu z wybranym lektorem. W ten sposób samodzielna nauka języka ma szansę przekształcić się w angażującą pracę z dobrym rezultatem.

Szukanie podobieństw

Początki mogą przerażać – ilość wiedzy do opanowania jest ogromna, a sama nauka słówek może wywołać ogólną niechęć. Jest na to dobry sposób – wyszukiwanie podobnie znaczących wyrazów. Wiele języków łączy zestaw słów, które brzmią bardzo podobnie. Przykładem mogą być takie wyrazy jak bank, gitara czy żyrafa, do których można śmiało dołączyć uniwersalne słowa, takie jak sombrero. Podążając tym tropem, można zgromadzić pokaźną liczbę zwrotów, by za chwilę dojść do wniosku, że już na starcie zna się ich co najmniej kilka lub kilkanaście.

Fiszki – skuteczne wsparcie każdego ucznia

Słownictwo w obcym języku należy opanować do perfekcji, chcąc posługiwać się nim płynnie i w komunikatywnym stopniu. Nauka słówek jest czynnością pamięciową, lecz można ją sobie urozmaicić poprzez zakup fiszek. To zestaw kilkuset zwrotów w wybranym języku, który będzie znakomitym uzupełnieniem samodzielnej nauki.

Fiszki polecane są osobom w każdym wieku, bez względu na stopień zaawansowania. Mogą z nich korzystać zarówno początkujący, jak i osoby biegle posługujące się językiem, które chcą wzbogacić swoją wiedzę o wyrażenia z konkretnej kategorii. Całość znajduje się w pomysłowo zaprojektowanym pudełku, które pomoże zorganizować codzienną naukę.

Materiały do samodzielnej nauki

Standardowe podręczniki znacznie różnią się od tych, które dedykowane są samodzielnej nauce języka. W tych drugich więcej miejsca poświęcono na wytłumaczenie kluczowych kwestii związanych z gramatyką, pisownią i użyciem zwrotów w poszczególnych sytuacjach. Tradycyjne książki do nauki pozostawiają sporo miejsca na wyjaśnienia nauczyciela, dla którego materiały stanowią jedynie wsparcie.

Warto zatem rozeznać się, które z książek najlepiej sprawdzą się przy samodzielnej nauce języka. Z pomocą przychodzą liczne poradniki w mediach społecznościowych oraz na kanałach typu YouTube, gdzie specjaliści wypowiadają się w wielu językowych kwestiach.

Regularna nauka i system nagród

Samodzielna nauka języka musi mieć zdefiniowane ramy czasowe, aby była skuteczna. Planowanie czasu przeznaczonego na naukę wraz z systemem nagród za osiągnięcie kolejnego celu będą znakomitą motywacją do zgłębiania swoich językowych umiejętności.

Od redakcji: zasady samodzielnej nauki języka obcego

Oto kilka rad dla osób samodzielnie uczących się języka obcego:

 1. Zanim rozpoczniesz samodzielną naukę języka, zastanów się, dlaczego chcesz się go nauczyć i jakie cele chcesz osiągnąć. Czy to podróżowanie, praca, czy po prostu pasja? Określenie swoich celów i motywacji pomoże Ci utrzymać konsekwencję i motywację w procesie nauki.
 2. Opracuj harmonogram nauki i realistyczny plan działania. Określ, ile czasu możesz poświęcić na naukę języka i jakie konkretne zadania lub umiejętności chcesz osiągnąć w określonym czasie. Upewnij się, że plan jest dostosowany do twojego stylu życia i poziomu zaangażowania.
 3. Korzystaj z różnorodnych źródeł nauki, takich jak podręczniki, kursy online, aplikacje mobilne, nagrania audio, filmy, podcasty itp. Wybierz te, które pasują do twojego stylu nauki i dostarczają interesujących treści.
 4. Regularność jest kluczowa w samodzielnej nauce języka. Staraj się codziennie poświęcić trochę czasu na naukę, nawet jeśli jest to tylko kilka minut. Systematyczne ćwiczenia pomogą utrwalić i rozwijać umiejętności językowe.
 5. Włączaj słuchanie i czytanie w języku docelowym do swojej codziennej rutyny. Słuchanie muzyki, podcastów, oglądanie filmów lub czytanie książek w języku obcym pomoże ci wzbogacić słownictwo i lepiej zrozumieć naturalną strukturę języka.
 6. Nie ograniczaj się tylko do pasywnego przyswajania informacji. Staraj się aktywnie ćwiczyć mówienie i pisanie w języku obcym. Możesz robić to samodzielnie, nagrywając się lub pisząc eseje, lub szukać możliwości praktyki z innymi osobami, na przykład poprzez rozmowy online lub dołączenie do grupy językowej.
 7. Wykorzystuj bogactwo darmowych zasobów językowych dostępnych online, takich jak kursy online, filmy instruktażowe, aplikacje do nauki języków itp. Niektóre zasoby oferują interaktywne ćwiczenia i społeczności, które umożliwiają interakcję z innymi uczącymi się.
 8. Regularnie oceniaj swój postęp, aby zobaczyć, jak daleko doszedłeś. Możesz zrobić krótkie testy lub ocenić swoje umiejętności w różnych obszarach językowych. Śledzenie postępów pozwoli ci zobaczyć, jakie kroki podejmować w dalszej nauce.
 9. Nauka języka to proces, który wiąże się z popełnianiem błędów. Nie obawiaj się pomyłek i nie zniechęcaj się nimi. Błędy są naturalną częścią nauki, a ich popełnianie pozwala ci się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności językowe.
 10. Staraj się znaleźć okazje do praktykowania języka w rzeczywistych sytuacjach. Może to obejmować rozmowy z native speakerami, uczestnictwo w konwersacjach grupowych lub dołączenie do lokalnych grup językowych. Im więcej praktyki, tym lepiej opanujesz język.

Pamiętaj, że samodzielna nauka języka wymaga samodyscypliny i systematyczności. Ważne jest także czerpanie przyjemności z procesu nauki i docenianie każdego postępu, jaki osiągasz.

Samodzielna nauka języka obcego ma wiele zalet. Możesz samodzielnie decydować o swoim tempie, celach i metodach nauki, co daje większą kontrolę nad procesem i wygodę. Tempo nauki dostosujesz do swojego stylu życia, poświęcając tyle czasu, ile uważasz za stosowne. Samodzielna nauka języka daje Ci też wolność do eksplorowania różnych aspektów języka, tematów i stylów komunikacji, co może poszerzyć Twoje horyzonty. Każdy mały postęp, jaki osiągniesz samodzielnie, przyczynia się do większej satysfakcji i poczucia własnych osiągnięć. I chociaż samodzielna nauka języka obcego może być wyzwaniem, to jest również źródłem ogromnej satysfakcji.

Jedna odpowiedź do „Samodzielna nauka języka – od czego zacząć?”
 1. Awatar Moani
  Moani

  Fiszki rzeczywiście są ok do słówek zwłaszcza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *