/

/

Kursy online z certyfikatem – czy warto?

Kursy internetowe z certyfikatem

Świat zmienia się coraz szybciej i wiele osób zdaje sobie sprawę, że żeby za nim nadążyć powinniśmy się uczyć przez całe życie. Pomóc w tym mogą kursy online, w tym kursy online z certyfikatem, a więc takie, które mają za zadane potwierdzić zdobyte umiejętności. Czy kursy online z certyfikatem to dobry wybór? Czy certyfikat potwierdzający ukończenie kursu online pomaga w znalezieniu pracy? Jakie są najpopularniejsze kursy online? Sprawdzamy!

Kurs online z certyfikatem

Czym jest kurs online z certyfikatem? Certyfikowany kurs online to taki kurs internetowy, którego ukończenie bądź zaliczenie egzaminu końcowego po kursie uprawnia do otrzymania certyfikatu. Sam certyfikat może być bardzo różny – czasami do otrzymania certyfikatu wystarcza ukończenie kursu, czasami natomiast zaliczenie egzaminu lub testu końcowego. Same certyfikaty również bywają różne – część z nich to niewiele znaczące dokumenty, inne potwierdzają nabycie kwalifikacji zawodowych, wystawiane są na druku zgodnym z wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz kodem zawodu. Warto zatem bliżej przyjrzeć się jakie kursy online z certyfikatem znajdziemy w sieci.

Zacznijmy jednak od podstaw i sprawdźmy czym jest kurs online i jak przebiega, gdyż nawet w tej dziedzinie jest wiele niejasności. Przede wszystkim Internet oferuje cały szereg kursów online, które znacznie różnią się od siebie. Występują one pod nazwami kurs online, e-kurs, kurs internetowy, webcast, webinar, szkolenie online czy kurs e-learning. Czym właściwie różnią się te kursy? Jakie są opinie na ich temat?

Kursy online i ich rodzaje

Sama nazwa właściwie nie ma dzisiaj znaczenia, gdyż organizatorzy kursów online z dużą dozą swobody nazywają organizowane przez siebie kursy internetowe. Warto jednak sprawdzić w jakiej formule prowadzone są zajęcia. Zasadniczo znajdziemy na rynku dwa rodzaje kursów online pod względem formy prowadzenia zajęć.

 • Kursy online na żywo – są to kursy najbardziej zbliżone formą do tradycyjnych kursów czy szkoleń realizowanych w sali wykładowej czy szkoleniowej. Uczestnicy oraz prowadzący zajęcia w trakcie takiego kursu online spotykają się w z góry ustalonych terminach, aby zapoznawać się z kolejnymi porcjami materiału wchodzącego w skład kursu. Spotkanie takie odbywa się oczywiście online, poprzez rozmaite programy do wideokonferencji. Najczęściej wykorzystywane są Microsoft Teams, Zoom, Cisco Webex, Skype, Google Meet czy GoToMeeting. Zaletą tego typu kursów online jest wysoka interaktywność, możliwość zadawania pytań, realizowania ćwiczeń grupowych, uzyskania pomocy i wyjaśnień w przypadku natrafienia na trudniejszą porcję materiału.
 • Kursy on-line „nie na żywo” – w tej kategorii znajdziemy kursy internetowe w postaci e-learningu, multimedialne kursy online składające się z całego szeregu nagrań, kursy online w postaci materiałów prezentacyjnych itp. Sam materiał szkoleniowy w trakcie takiego kursu może być dostępny w bardzo różnej formie, od tekstu, poprzez prezentacje aż po materiały wideo – cechą wspólną jest brak bezpośredniego kontaktu z prowadzącym oraz innymi uczestnikami kursu. Zaletą tego typu kursów jest możliwość realizowania ich w dogodnym dla siebie czasie i tempie, ale poważnym mankamentem brak interaktywności, kontaktu z wykładową, możliwości bezpośredniego zadawania pytań, jak i brak kontaktu z innymi uczestnikami.

Warto zdawać sobie sprawę, że dobry kurs to z reguły nie tylko uczenie się z materiałów, ale również z ćwiczeń, rozmów, doświadczeń innych uczestników. Oczywiście każdy z nas ma inne potrzeby, również w procesie uczenia się różnimy się i gdy jedna osoba jest gotowa do działania po przeczytaniu rozdziału książki, inna potrzebuje zupełnie innych metod dydaktycznych i kontaktu z innymi ludźmi w celu opanowania materiału. Zanim więc zdecydujemy się na udział w kursie online warto przeanalizować swoje preferencje czy też styl uczenia się i podjąć świadomą decyzję. Kolejnym kryterium wyboru mogą być opinie znalezione w Internecie na temat danego kursu.

Szukając kursów online, zarówno tych na żywo, jak i opartych o e-learning czy nagrania wideo możemy skorzystać z baz kursów online. Jedna z największych w Polsce baz kursów internetowych dostępna jest na https://eventis.pl/kursy i umożliwia sprawdzenie tytułów kursów online i stacjonarnych, terminów ich organizacji, programu zajęć, sylwetek osób prowadzących zajęcia oraz cen z tytułu uczestnictwa. Oczywiście wszystkie oferty zawierają również informacje o certyfikatach wystawianych do tych kursów, co więcej, w bazie znajdziemy też darmowe kursy online. Zapis na kursy internetowe i stacjonarne za pośrednictwem bazy odbywa się zdalnie, więc szybko jesteśmy w stanie przekłuć naszą decyzję w działanie.

Kursy online z certyfikatem

Szukając kursu online, którego zadaniem jest pomóc nam nie tylko w zdobyciu wiedzy na dany temat, ale również zatrudnienia, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj certyfikatu dostępnego po ukończeniu kursu. Certyfikat certyfikatowi bowiem nie równy.

Kursy online z certyfikatem zawodowym – są to takie kursy, których zadaniem jest przygotować uczestników do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie. Przykładów tego typu kursów jest co niemiara: kurs online samodzielnego księgowego, kurs online spedytora, kurs online na grafika komputerowego, kurs online na tatuażystę itp. Każdy z wymienionych kursów online ma na celu sprawić, że osoba realizująca tego typu kurs będzie przygotowana do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie. Inną kwestią pozostaje oczywiście zdobycie doświadczenia zawodowego, które jest wymagane przez wielu pracodawców, gdyż poszukują one osób, które posiadają już szerszą praktykę w danej dziedzinie. Kursy takie kończą się uzyskaniem certyfikatu z kodem zawodu. Certyfikaty takie wystawiane są na druku MEN i zawierają konkretny kod zawodu, np. kod 216601, czyli Grafik komputerowy DTP lub kod 216602, a więc Grafik komputerowy multimediów. Warunki uzyskania certyfikatu mogą być bardzo różne – czasami wystarczy ukończenie kursu, a czasami również pozytywne zaliczenie egzaminu końcowego.

Kursy on line z certyfikatem organizacji trzeciej – to typ kursów online, w których organizator i wystawca certyfikatu to z reguły dwie różne organizacje. Tego typy kursy online występują zazwyczaj pod nazwami kurs akredytowany, kurs certyfikowany itp. Zadaniem organizatora jest przygotować uczestnika do procesu certyfikacji, a więc wyposażyć go w wiedzę niezbędną do zdania egzaminu. Sam egzamin organizowany jest na zasadach ustalonych przez organizację certyfikującą i to ona jest wystawcą certyfikatu w przypadku pozytywnego zaliczenia egzaminu. Przykładem tego typu kursów są kursy CIMA, kursy PMI dla kierowników projektów, kursy IT z certyfikatami Microsoft itp. Certyfikaty ukończenia tego typu kursów cieszą się z reguły wysokim prestiżem, tym wyższym, im lepsza pozycja w danym temacie organizacji certyfikującej.

Kursy on-line z certyfikatem organizatora – to kolejny rodzaj kursów online, w których prowadzący kurs i wystawca kursu to ta sama organizacja. Certyfikat taki zawiera z reguły informacje, kiedy odbywał się kurs, jaki program zajęć realizowany był w trakcie kursu oraz numery identyfikujące pozwalające zweryfikować autentyczność certyfikatu. W trakcie poszukiwania pracy powinniśmy być przygotowani do przedstawienia certyfikatu ukończenia kursu przyszłemu pracodawcy, jeśli wpisaliśmy taką informację w CV. Pamiętajmy, że pracodawca może zdecydować się na kontakt z organizatorem kursu, aby potwierdzić autentyczność certyfikatu. Wartość takiego certyfikatu jest zależna od marki wystawcy. Jest wiele firm szkoleniowych zajmujących się organizacją kursów online, których marki są powszechnie znane i cenione przez pracodawców.

Darmowe kursy online z certyfikatem

Wiele osób zastanawia się jaka jest wartość merytoryczna darmowych kursów online z certyfikatem. Czy certyfikat ukończenia kursu online za darmo może nam pomóc w trakcie szukania pracy?

Opinie mogą być różne, ale większość pracodawców docenia kandydatów, którzy dążą do podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności, więc wpisanie w CV informacji o ukończeniu darmowego kursu z całą pewnością nam nie zaszkodzi, a może tylko pomóc. Pracodawcy zdają sobie sprawę, że darmowe kursy z certyfikatem mają ograniczony prestiż, dlatego powinniśmy się spodziewać, że będą chcieli zweryfikować posiadaną przez nas wiedzę w trakcie procesu rekrutacyjnego. Niewątpliwie informacja o ukończonych kursach online w CV, nawet tych darmowych, pozwala poprawić nasze szanse na otrzymanie zaproszenia na spotkanie z potencjalnym pracodawcą.

Zanim zdecydujemy się na certyfikowane kursy online warto zwrócić również uwagę na zasady przyznawania certyfikatu. Niektórzy organizatorzy dopuszczają możliwość bezpłatnego wzięcia udziału w kursie, ale sam certyfikat nie jest już bezpłatny. Jego wystawienie wiąże się czasami z poniesieniem znacznych kosztów co sprawia, że z założenia darmowy certyfikowany kurs online okazuje się dosyć kosztowny. Cena wystawienia certyfikatu potrafi często przewyższać koszt dobrego płatnego kursu online, nawet takiego realizowanego na żywo.

Na inwestowaniu w siebie nie warto oszczędzać. Jeśli rozważamy szkolenie lub darmowy kurs online z certyfikatem o mieszanych recenzjach, a do dyspozycji pozostają też płatne certyfikowane kursy online, ale renomowanego organizatora, warto wydać więcej w zamian za jakość i gwarancję nauczenia się danego tematu. Wystrzegać się powinniśmy pseudo-trenerów, którzy organizują powszechnie kursy online, ale ich jakość z reguły pozostawia bardzo wiele do życzenia. Szybko przekonamy się o tym czytając też opinie innych uczestników.

Przeczytaj też: Jakie kursy warto zrobić?

Jakie są najpopularniejsze kursy online?

Krótka analiza dostępnych przez Internet ofert kursów internetowych oraz zapytań w wyszukiwarkach pozwala sprawdzić jakie są najpopularniejsze kursy online. Top 10 wygląda następująco:

 1. kurs online przygotowujący do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy,
 2. kurs księgowości online i na samodzielnego księgowego,
 3. kurs języka angielskiego realizowany przez Internet, zarówno na żywo, jak i e-learning,
 4. kursy programowania dotyczące rozmaitych języków programowania np. Python, C+, PHP, Java,
 5. kurs fotografii, fotografii cyfrowej i analogowej, kadrowania itp.,
 6. kursy online excel pozwalające nauczyć się obsługi programu Microsoft Excel,
 7. kurs HTML, a więc poświęcony budowaniu stron internetowych,
 8. kurs makijażu i wizażu przez Internet, w postaci kursów multimedialnych,
 9. kurs projektowania wnętrz obejmujący również programy do projektowania wnętrz,
 10. kurs grafiki komputerowej, zarówno na potrzeby digital jak i druku.

Oczywiście to, że dany kurs jest najpopularniejszy, a inny cieszy się mniejszą popularnością na rynku nie powinno skłaniać nas za podążaniem za własnymi predyspozycjami. Warto wybrać temat, który nas interesuje, niż po prostu popularny.

Bez względu na to jaki kurs online wybierzemy, najważniejszy krok w rozwoju, to po prostu wycisnąć z niego najwięcej jak się da. Początki bywają trudne, ale z każdym kolejnym krokiem jest coraz łatwiej. Kursy online dzięki interaktywności sprawiają, że uczenie się jest zdecydowanie przyjemniejsze!

Jedna odpowiedź do „Kursy online z certyfikatem – czy warto?”
 1. Awatar Student
  Student

  ok, ale po jakich kursach jest taka naprawdę praca? wszyscy mówią że programowanie jest super, ale co jeśli mnie to w ogóle nie kręci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *