/

/

,

UX w mobile. Na co zwracać uwagę?

UX na urządzeniach mobilnych

W dzisiejszych czasach coraz więcej użytkowników internetu korzysta z urządzeń mobilnych. Jest to informacja niezwykle istotna z perspektywy projektantów stron internetowych, którzy muszą zadbać o to, by te były jak najbardziej przejrzyste i wygodne dla odbiorcy treści. Na co zatem warto zwracać uwagę podczas tworzenia mobilnego user experience?

UX na urządzeniach mobilnych wpływa na konwersję

Wiele firm ogranicza lub nawet rezygnuje z rozwijania UX mobile, zakładając, że nie ma to zbyt dużego wpływu na wskaźniki sprzedażowe. Jest to oczywisty błąd, bo user experience na urządzeniach mobilnych to rzecz absolutnie kluczowa np. w branży e-commerce. Mnóstwo użytkowników robi zakupy przez swojego smartfona np. podczas przerwy w pracy czy drogi powrotnej do domu. Jeśli dana osoba będzie zmuszona czekać zbyt długo na załadowanie strony lub jej interfejs okaże się całkowicie nieczytelny, to najpewniej zrezygnuje i uda się do konkurencji. Jest też mała szansa, że włączy później tę samą stronę na desktopie. 

UX musi zapewniać jak najlepsze doświadczenia zakupowe. Da się to osiągnąć, jeśli tylko zastosujemy się do kilku podstawowych wskazówek. Zacząć należy od dokładnego przeanalizowania zalet i wad witryny. Na co zwrócić szczególną uwagę? 

UX w mobile — krok po kroku 

Każda strona internetowa powinna być responsywna, czyli wyświetlać się w odpowiedni sposób nie tylko na komputerach osobistych, ale również na tabletach czy smartfonach. W user experience najważniejsza jest prostota i minimalizm.

Użytkownik powinien od razu wiedzieć, w którym miejscu może skorzystać z oferty, a w którym szukać pomocy lub innych informacji. Dlatego też zaleca się, aby na stronie głównej znajdowała się optymalna ilość contentu i niezbyt wiele elementów graficznych. Kluczowa jest także funkcjonalność, czyli dostosowanie kwestii wizualnych i technicznych (takich jak np. formularze sprzedażowe) do liczby oferowanych produktów czy usług. W zgłębieniu wiedzy na ten temat może pomóc szkolenie UX, czyli pakiet lekcji, uczących jak dostosować stronę www do potrzeb klienta (zapoznaj się z ofertą szkoleń dostępną na stronie: https://ux-pm.pl/). 

Podczas projektowania UX na urządzeniach mobilnych, bardzo ważna jest też szybkość ładowania się strony. Dlatego też należy kompresować lub usuwać te elementy, które są zbędne. Im szybciej załaduje się nasza witryna, tym większa szansa, że odbiorca rzeczywiście zapozna się z naszą ofertą i dokona zakupu. Ponadto strona internetowa musi być intuicyjna i bezbłędna. Warto bowiem pamiętać, że jakiekolwiek błędy lub komunikaty dotyczące bezpieczeństwa obniżają ruch na stronie i znacząco ograniczają zaufanie użytkowników. 

Pamiętajmy, że nadmiar treści tekstowych czy wizualnych nie jest najlepszym wyborem. Na stronie powinno się znaleźć tylko to, co naprawdę wartościowe i użyteczne. Całość musi być przejrzysta — użytkownik musi bezproblemowo poradzić sobie z obsługą witryny. Przydatne mogą być tutaj proste okna dialogowe, duże przyciski czy automatyczne skalowanie wybranych elementów.

Czytaj też: Jak będzie wyglądał marketing internetowy w 2023 roku?

Od redakcji: UX w wersji mobile

Dbałość o użyteczność (UX – User Experience) w sklepach i stronach internetowych w wersji mobilnej jest niezwykle ważna z kilku powodów:

 1. Obecnie coraz więcej osób korzysta z telefonów komórkowych i tabletów do przeglądania internetu. Według statystyk, ruch mobilny przekracza ruch desktopowy, co oznacza, że większość użytkowników odwiedza strony internetowe za pomocą urządzeń mobilnych. Dlatego ważne jest, aby strona była zoptymalizowana pod kątem tych urządzeń i zapewniała przyjazne doświadczenie użytkownika.
 2. Użytkownicy mobilni często przeglądają strony w pośpiechu, w trakcie podróży czy przerw w pracy. Czas, jaki mają na skupienie uwagi na treści, jest zazwyczaj ograniczony. Dlatego ważne jest, aby strona była intuicyjna i łatwa do nawigacji, umożliwiając szybkie znalezienie potrzebnych informacji. Jeśli użytkownik napotyka trudności, prawdopodobnie opuści stronę i szuka alternatywnych źródeł.
 3. Sklepy internetowe często polegają na swojej stronie mobilnej, aby generować sprzedaż. Jeśli strona nie zapewnia dobrej jakości doświadczenia użytkownika, użytkownik może zrezygnować z zakupu i przenieść się do konkurencyjnej strony. Optymalizacja UX w sklepie mobilnym, taka jak prosty proces zamawiania, przejrzyste informacje o produkcie i płynne interakcje, może znacząco zwiększyć wskaźniki konwersji i sprzedaży.
 4. Silniki wyszukiwarek, takie jak Google, coraz bardziej przywiązują wagę do optymalizacji mobilnej. Strony, które są zoptymalizowane pod kątem mobilnym, mają większą szansę na uzyskanie lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlatego dbałość o UX w wersji mobilnej może przyczynić się do poprawy widoczności strony i przyciągnięcia większej liczby użytkowników.

Kim jest UX PM?

UX PM to skrót od User Experience Project Manager, czyli osoby zajmującej się zarządzaniem projektami związanymi z użytkowaniem i doświadczeniem użytkownika. UX PM łączy w sobie dwie kluczowe dziedziny: zarządzanie projektami i projektowanie doświadczeń użytkownika (UX).

Jako UX PM jest odpowiedzialny za nadzór nad całością projektu, skupiając się na aspektach związanych z użytkowaniem i doświadczeniem użytkownika. Osoba ta zarządza harmonogramem projektu, alokuje zasoby, komunikuje się z interesariuszami i zapewnia, że cele projektowe są realizowane zgodnie z założeniami UX.

UX PM współpracuje ściśle z zespołem UX/UI (User Experience/ User Interface) oraz innymi członkami projektu, takimi jak programiści, analitycy biznesowi i przedstawiciele działów marketingu. Ich zadaniem jest zapewnienie, że projekt jest zgodny z oczekiwaniami użytkowników, spełnia ich potrzeby i zapewnia pozytywne doświadczenia.

Główne zadania UX PM mogą obejmować:

 1. Definiowanie celów i strategii UX dla projektu.
 2. Zarządzanie zespołem UX/UI, koordynowanie pracy i przydzielanie zadań.
 3. Planowanie i nadzorowanie badań użytkowników i testów UX.
 4. Monitorowanie postępów projektu i kontrola jakości UX.
 5. Komunikacja z klientem, interesariuszami i innymi członkami zespołu projektowego.
 6. Zapewnienie zgodności projektu z najlepszymi praktykami UX i aktualnymi trendami.
 7. Analiza danych i raportowanie dotyczące efektów UX.

W skrócie, UX PM jest specjalistą, który zarządza projektami zorientowanymi na użytkownika, łącząc aspekty zarządzania projektami z wiedzą i umiejętnościami z zakresu projektowania doświadczeń użytkownika.

Jedna odpowiedź do „UX w mobile. Na co zwracać uwagę?”
 1. Awatar Tomi
  Tomi

  Ile zarabia ux designer? warto robić kurs na UI/UX designera?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *