Kategorie
Artykuły

UX w mobile. Na co zwracać uwagę?

Sprawdź jak zadbać o pozytywne doświadczenia użytkownika mobilnego i podnieść konwersję mobilnej wersji strony internetowej?

W dzisiejszych czasach coraz więcej użytkowników internetu korzysta z urządzeń mobilnych. Jest to informacja niezwykle istotna z perspektywy projektantów stron internetowych, którzy muszą zadbać o to, by te były jak najbardziej przejrzyste i wygodne dla odbiorcy treści. Na co zatem warto zwracać uwagę podczas tworzenia mobilnego user experience?

UX na urządzeniach mobilnych wpływa na konwersję

Wiele firm ogranicza lub nawet rezygnuje z rozwijania UX mobile, zakładając, że nie ma to zbyt dużego wpływu na wskaźniki sprzedażowe. Jest to oczywisty błąd, bo user experience na urządzeniach mobilnych to rzecz absolutnie kluczowa np. w branży e-commerce. Mnóstwo użytkowników robi zakupy przez swojego smartfona np. podczas przerwy w pracy czy drogi powrotnej do domu. Jeśli dana osoba będzie zmuszona czekać zbyt długo na załadowanie strony lub jej interfejs okaże się całkowicie nieczytelny, to najpewniej zrezygnuje i uda się do konkurencji. Jest też mała szansa, że włączy później tę samą stronę na desktopie. 

UX musi zapewniać jak najlepsze doświadczenia zakupowe. Da się to osiągnąć, jeśli tylko zastosujemy się do kilku podstawowych wskazówek. Zacząć należy od dokładnego przeanalizowania zalet i wad witryny. Na co zwrócić szczególną uwagę? 

UX w mobile — krok po kroku 

Każda strona internetowa powinna być responsywna, czyli wyświetlać się w odpowiedni sposób nie tylko na komputerach osobistych, ale również na tabletach czy smartfonach. W user experience najważniejsza jest prostota i minimalizm.

Użytkownik powinien od razu wiedzieć, w którym miejscu może skorzystać z oferty, a w którym szukać pomocy lub innych informacji. Dlatego też zaleca się, aby na stronie głównej znajdowała się optymalna ilość contentu i niezbyt wiele elementów graficznych. Kluczowa jest także funkcjonalność, czyli dostosowanie kwestii wizualnych i technicznych (takich jak np. formularze sprzedażowe) do liczby oferowanych produktów czy usług. W zgłębieniu wiedzy na ten temat może pomóc szkolenie UX, czyli pakiet lekcji, uczących jak dostosować stronę www do potrzeb klienta (zapoznaj się z ofertą szkoleń dostępną na stronie: https://ux-pm.pl/). 

Podczas projektowania UX na urządzeniach mobilnych, bardzo ważna jest też szybkość ładowania się strony. Dlatego też należy kompresować lub usuwać te elementy, które są zbędne. Im szybciej załaduje się nasza witryna, tym większa szansa, że odbiorca rzeczywiście zapozna się z naszą ofertą i dokona zakupu. Ponadto strona internetowa musi być intuicyjna i bezbłędna. Warto bowiem pamiętać, że jakiekolwiek błędy lub komunikaty dotyczące bezpieczeństwa obniżają ruch na stronie i znacząco ograniczają zaufanie użytkowników. 

Pamiętajmy, że nadmiar treści tekstowych czy wizualnych nie jest najlepszym wyborem. Na stronie powinno się znaleźć tylko to, co naprawdę wartościowe i użyteczne. Całość musi być przejrzysta — użytkownik musi bezproblemowo poradzić sobie z obsługą witryny. Przydatne mogą być tutaj proste okna dialogowe, duże przyciski czy automatyczne skalowanie wybranych elementów.

Czytaj też: Jak będzie wyglądał marketing internetowy w 2023 roku?

W odpowiedzi na “UX w mobile. Na co zwracać uwagę?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *