Kategorie
Artykuły

Podatkowy wrzesień: czas na dokumentację cen transferowych

Dokumentacja cen transferowych powinna być przygotowana przez przedsiębiorców do 30 września. Omawiamy kto jest zobowiązany do sporządzanie dokumentacji, jakie są główne zasady jej sporządzania.

30 września to ostatni dzień, w którym podatnicy powinni złożyć deklarację CIT-TP, a więc przedłożyć oświadczenie o przygotowaniu dokumentacji cen transferowych. Jeśli jeszcze nie przygotowałeś tego dokumentu, zobacz, jak powinna wyglądać poprawna dokumentacja cen transferowych w praktyce.

Czym są ceny transferowe?

Ceny transferowe to te, które stosuje się wówczas, kiedy podmioty realizujące transakcję są ze sobą powiązane – np. należą do jednej grupy kapitałowej. W takich sytuacjach mogłoby dochodzić do nadużyć, w wyniku których ceny realizowanych „wewnętrznie” usług mogłyby odbiegać znacząco od rynkowych, a w ten sposób przedsiębiorstwa mogłyby wpływać na wysokość płaconych podatków. Dlatego rozliczanie takich transakcji zostało objęte specjalnymi regulacjami, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Należy mieć przede wszystkim na uwadze, że przy realizacji takich transakcji należy sporządzić specjalną dokumentację, co wynika m.in. z przepisów Ustawy o CIT, która implementuje rozwiązania z zakresu cen transferowych wypracowane przy OECD.

Dokumentacja cen transferowych dotyczy podmiotów, które:

  • prowadzą pełną księgowość,
  • osiągnęły za poprzedni rok przychody, które przekroczyły kwotę 2 mln euro netto (10 mln euro dla transakcji towarowych i finansowych netto),
  • dokonują z podmiotami powiązanymi transakcji, które miały istotny wpływ na dochody lub straty przedsiębiorstwa lub ujęły w księgach inne zdarzenia powiązane z wykorzystaniem cen transferowych.

Zadanie to spoczywa także na podmiotach, które w minionym roku podatkowym przeprowadziły transakcję o wartości powyżej 20 000 euro z podmiotem mającym siedzibę w kraju czy regionie stosującym szkodliwą konkurencję podatkową lub zawarły z nimi inną umowę.

Szkolenia z cen transferowych

Ze względu na złożoność przepisów dotyczących cen transferowych, a przede wszystkim nieustannie zmieniające się zasady sporządzania dokumentacji w tym zakresie, warto rozważyć szkolenia z cen transferowych jako sposób zapewniania odpowiedniej wiedzy pracownikom odpowiedzialnym za dokumentację księgowo-podatkową. Szkolenia z cen transferowych odbywają się w niemalże całej Polsce, a ich koszt nie przekracza z reguły kilkuset złotych za dzień szkoleniowy. Biorąc pod uwagę jak wysokie mogą być koszty karno-skarbowe w przypadku zakwestionowania dokumentacji warto rozważyć inwestycję w odpowiednie kursy i szkolenia.

Ceny transferowe szkolenia – gdzie ich szukać?

Szkolenia ceny transferowe, a także praktyczne kursy i warsztaty z cen transferowych i dokumentacji cen transferowych znajdziemy głównie w dużych miastach. Najwięcej ofert szkoleń z cen transferowych oferuje oczywiście Warszawa. Warsztaty poświęcone cenom transferowym znajdziemy jednak również w Poznaniu, Katowicach, Łodzi czy Wrocławiu. Szukając szkolenia ceny transferowe warto skorzystać z wyspecjalizowanych portali agregujących oferty szkoleń, pozwalają one poznać program szkolenia, jego ceny i porównać ofertę z ofertą wielu innych firm szkoleniowych.

Jak wygląda dokumentacja cen transferowych?

Dokumentację cen transferowych należy przeprowadzić, sięgając po formularz CIT-TP. Aby to zrobić, należy:

  • zidentyfikować podmioty powiązane, z którymi realizowane były transakcje oparte o ceny transferowe,
  • stworzyć listę wszystkich transakcji wymagających ujęcia w dokumentacji, wliczając w to te kapitałowe, które mogły nie zostać ujęte w księgach,
  • wybrać sposób rozliczania cen transferowych (uproszczony lub standardowy),
  • przygotować dokumentację, kierując się wskazówkami z formularza oraz zawszeć w dokumentacji dodatkowo analizy porównawcze.

Warto przy okazji pamiętać, że 2018 był ostatnim rokiem podatkowym, w którym dokumentacja cen transferowych jest prowadzona przy pomocy formularza CIT-TP. To za rok 2019 i kolejne jest już przesyłana na nowym: TP-R. Warto zatem już teraz mieć tego świadomość i przygotować się na zmiany od przyszłego roku. Więcej informacji o podatkach można znaleźć na Portalu Podatkowym.

Autor: Sebastian Nowak

Cześć, jestem redaktorem serwisu Szkolenia News! Z wykształcenia jestem nauczycielem i psychologiem, od lat związany jestem z branżą szkoleniową w internetowym jej wydaniu. Interesuję się zagadnieniami podnoszenia umiejętności osobistych i menedżerskich oraz tematyką lifelong learning, czyli koncepcji zakładającej, że uczyć powinniśmy się przez całe życie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy zmiany postępują tak szybko.

3 odpowiedzi na “Podatkowy wrzesień: czas na dokumentację cen transferowych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *