/

/

nbsp – jak używać nbsp w HTML?

Język HTML

Chcesz wiedzieć czym jest znak nbsp i w jaki sposób używać go w języku html? Przeczytaj nasz przewodnik po twardej spacji w HTML, czyli właśnie kodzie nbsp.

Spis treści:

 1. Co to jest nbsp?
 2. Po co używać nbsp?
 3. Jak wstawić nbsp w HTML?
 4. Przykład użycia nbsp

Co to jest nbsp?

NBSP to skrótowiec od angielskich słów non-braking space, a więc spacja niełamiąca. Spacja niełamiąca w języku polskim występuje również pod nazwami twarda spacja, spacja niełamliwa, lepka spacja, spacja nierozdzielająca, sztywna spacja. Wszystkie te nazwy służą określeniu sytuacji, gdy pomimo wstawienia spacji pomiędzy dwoma słowami, zawsze będą one prezentowane w jednej linijce obok siebie i nie ulegną przełamaniu do dwóch osobnych linijek. Wstawiona między dwa słowa twarda spacja spaja więc niewidoczną siłą dwa słowa ze sobą.

Twardą spację można wstawić zarówno w edytorach tekstowych, np. w programie Microsoft Word czy Dokumenty Google, jak i na stronach internetowych dzięki odpowiedniemu poleceniu w języku HTML.

Przeczytaj jak wstawić twardą spację w Word? oraz jak wyjustować tekst w Word?

Po co używać nbsp?

Wstawienie twardej spacji nbsp w kodzie HTML pozwala przekazać polecenie do przeglądarki internetowej, że w miejscu jej wstawienia nie powinna przełamywać tekstu na dwie osobne linijki. Pozwala to utrzymać dwa słowa w tej samej linijce, co pozwala sprawić, że tekst prezentowany na stronie internetowej będzie prezentowany poprawnie stylistycznie i w bardziej kontrolowany sposób.

Twardą spację nbsp używa się np.:

 • żeby w datach utrzymać rok i słowo rok w jednej linijce, np. zwrot „1995 rok” nie powinien nigdy być przełamany do dwóch osobnych linijek;
 • żeby zlikwidować tzw. sieroty, a więc pojedyncze bądź podwójne litery na końcu wiersza, co utrudnia czytanie i jest niepoprawne stylistycznie, np. w, a, na, z…

Jak wstawić nbsp w HTML?

Składnia pozwalająca wstawiać spację niełamliwą w kodzie HTML wygląda następująco:

 

Jak widzimy przed kodem nbsp należy wstawić znak &, czyli ampersand. Po kodzie nbsp musimy również wstawić średnik. Dopiero tak skonstruowana składnia zadziała i spowoduje że słowa zawierające twardą spację nbsp połączone zostaną w niewidzialną całość.

Przykład użycia nbsp

Zobaczmy na przykład użycia kodu nbsp w kodzie oraz w jaki sposób tekst zawierający nbsp zostanie wyświelony na stronie internetowej.

Kod bez nbsp:

<p>W dzisiejszym artykule omówimy jak działa twarda spacja w HTML. Przeanalizujemy, jak użyć twardej spacji oraz sprawdzimy, jak powinna wyglądać składnia zawierająca twardą spację w kodzie HTML…</p>

Jak taki tekst będzie wyglądał na stronie? W zależności od rozmiarów okna przeglądarki tekst może przełamać się do dwóch linijek w dowolnym momencie, w tym na przykład przełamując słowa „jak użyć” do dwóch osobnych linijek, co jest niepoprawne stylistycznie i utrudnia czytanie tekstu.

Kod z użyciem nbsp:

<p>W dzisiejszym artykule omówimy jak działa twarda spacja w HTML. Przeanalizujemy, jak&nbsp;użyć twardej spacji oraz sprawdzimy, jak powinna wyglądać składnia zawierająca twardą spację w kodzie HTML…</p>

Jak taki tekst z użyciem znaku &nbsp; będzie wyglądał? Jak widzimy poniżej słowa „jak użyć” pozostają w tej samej linijce. Możemy zmieniać rozmiar okna przeglądarki w dowolny sposób, ale słowa „jak użyć” pomiędzy które wstawiliśmy nbsp nie ulegną przełamaniu.

W dzisiejszym artykule omówimy jak działa twarda spacja w HTML. Przeanalizujemy, jak użyć twardej spacji oraz sprawdzimy, jak powinna wyglądać składnia zawierająca twardą spację w kodzie HTML…

2 odpowiedzi na „nbsp – jak używać nbsp w HTML?”
 1. Awatar Programmmm
  Programmmm

  spoko artykuł, dziękI!

 2. […] Czytaj też: Jak używać nbsp w HTML? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *