/

/

Korzyści z pracy zdalnej dla przedsiębiorstw

Dziewczyna przy komputerze

Zmiany społeczne i cywilizacyjne pociągają za sobą również modyfikację systemu pracy. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie możliwości pracy zdalnej. Jakie są korzyści biznesowe z takiego systemu funkcjonowania? Jak prowadzić nadzór nad zdalnymi pracownikami i organizować bieżące działania organizacji? Oto najważniejsze informacje.

Dziewczyna przy komputerze
Praca zdalna – Remote work

Czym jest praca zdalna?

Praca zdalna to ta realizowana przez pracownika poza siedzibą firmy, w dowolnie wybranym przez niego miejscu. Choć nie wszystkie działania można wykonać w ten sposób, coraz więcej sektorów biznesu funkcjonuje w oparciu o zdecentralizowany system. To rozwiązanie, które sprawdzi się np. w:

 • branżach „kreatywnych” – np. biurach architektonicznym, firmach programistycznych, agencjach copywriterskich i innych, które działają w systemie projektowym,
 • branżach usługowych – zdalnie może być realizowana np. telefoniczna i internetowa obsługa klienta,
 • firmach z branży IT oraz związanych z marketingiem i reklamą.

Co ważne, pracownik zdalny może działać w oparciu o standardową umowę o pracę – prawo wprowadza taką możliwość. Pozwala również na elastyczne rozliczanie czasu pracy.

Kiedy to się opłaca?

Praca zdalna jest korzystnym rozwiązaniem dla firmy, ponieważ:

 • to atrakcyjna forma zatrudnienia, wygodna dla wielu specjalistów, którym dzięki temu łatwiej jest połączyć życie osobiste i zawodowe,
 • może ona rekrutować ekspertów z całej Polski (a nawet świata) – co zwiększa szanse na pozyskanie wartościowych członków zespołu,
 • pozwala zoptymalizować koszty działalności – znacznie zmniejsza wydatki na utrzymanie siedziby przedsiębiorstwa,
 • wzmacnia nowoczesny wizerunek przedsiębiorstwa.

Szkolenie pracowników zdalnych i nadzór w praktyce

Aby efektywnie zarządzać zdalnymi pracownikami, należy wdrożyć odpowiedni system komunikacji i rozliczania zadań. Warto zatem wyposażyć się w odpowiedni system informatyczny, który umożliwi komfortową i przejrzystą pracę nad projektami i porozumienie on-line. W codziennym funkcjonowaniu przydatne mogą się okazać np. wideokonferencje, a także aplikacje porządkujące bieżącą komunikację w sprawie realizowanych zadań.

A co ze szkoleniem pracowników zdalnych? Może przebiec np. w formie e-learningu lub wspomniane już wideokonferencje. Można także pomyśleć o organizacji regularnych spotkań całego zespołu, np. raz w miesiącu czy na kwartał – również po to, aby wzmocnić integrację pracowników.

Praca zdalna może nieść za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstwa pod warunkiem, że zostanie oparta o przemyślany, dopasowany do założeń biznesowych i specyfiki działalności system.

Jedna odpowiedź do „Korzyści z pracy zdalnej dla przedsiębiorstw”
 1. Awatar Julia
  Julia

  Prawda jest taka że kocham pracę zdalną. W nas w firmie wprowadzono możliwość pracy zdalnej jakiś rok temu. Na początek wyniki trochę spadły i wtedy właśnie firma zrobiła dla ludzi szkolenia z zarządzania czasem pracy, zadaniami, jak oddzielać życie prywatne od pracy, jak zorganizować stanowisko pracy w domu, które nie będzie rozpraszało itp. Teraz wyniki są na wyższym poziomie niż były przed wprowadzeniem pracy zdalnej. Gorąco to polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *