/

/

,

Co to jest compliance?

Szkolenia Compliance

Zastanawiasz się co oznacza angielskie słowo compliance? Chcesz wiedzieć co to jest compliance oraz czym zajmuje się compliance officer? Przeczytaj nasz artykuł dotyczący compliance.

Compliance po polsku

Angielskie słowo compliance po polsku to zgodność. W praktyce compliance oznacza cały szereg działań, które podejmują firmy i organizacje, aby zapewnić sobie pewność działania w zgodzie z obowiązującym prawem i regulacjami.

Compliance po polsku można więc skrótowo określić jako „zapewnienie zgodności z przepisami”.

Co to jest compliance?

Zastanawiasz się co to jest compliance? Compliance może oznaczać zarówno:

 • wszystkie zaplanowane działania, które prowadzą do zapewnienia zgodności działania instytucji lub firmy z przepisami prawa oraz wszelkimi regulacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi (np. normami, regulacjami branżowymi, dobrymi praktykami),
 • system compliance, a więc wszelkie rozwiązania organizacyjne, techniczne i proceduralne, których celem jest stałe monitorowanie i minimalizowanie ryzyka działania w opozycji do przepisów prawa,
 • dział compliance składający się z reguły z Compliance Officera oraz specjalistów ds. compliance, których zadaniem jest podejmowanie i koordynacja działań zmierzających do monitowania stanu przestrzegania norm i przepisów w organizacji, a także wdrażanie wszelkich rozwiązań podnoszących zgodność działania organizacji z nimi.

Compliance Officer

Compliance Officer to głowna osoba wyznaczona do zarządzania systemem compliance w przedsiębiorstwie lub instytucji. Osoba zatrudniona na stanowisku Compliance Officera zarządza pracami działu, podejmuje działania z zakresu monitoringu i raportowania przestrzegania ustalonych przepisów prawa oraz norm, wdraża i koordynuje działania zmierzające do minimalizacji ryzyka działania w opozycji do przepisów prawa oraz dba o rozwój świadomości zatrudnionych pracowników w zakresie ryzyka prawnego. Więcej o pracy Compliance Officera dowiesz się z artykułu: Compliance Officer – rola w firmie i zakres obowiązków.

Compliance Officerów czeka w najbliższym czasie nowy obowiązek, a więc zapewnienie poprawnego wdrożenia w organizacji przepisów Dyrektywy o ochronie sygnalistów. Chociaż prace nad implementacją dyrektywy o sygnalistach wciąż trwają, to kwestią czasu jest, gdy przedsiębiorcy będą musieli wdrożyć systemy przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów oraz procedury zapewniające ochronę sygnalistów.

Może Cię zainteresować również lista szkoleń, kursów i praktycznych warsztatów przygotowujących do wykonywania pracy w charakterze Compliance Officera, jak też doskonalących warsztat Compliance Officera. Przeczytaj wówczas artykuł Compliance Officer – obowiązki, system compliance, szkolenia dla Compliance Officer’ów, który pomoże Ci zapoznać się z rolą, obowiązkami na tym stanowisku oraz niezbędnymi umiejętnościami twardymi i miękkimi.

2 odpowiedzi na „Co to jest compliance?”
 1. Awatar Ania
  Ania

  Ile zarabia się jako compliance manager?

  1. Awatar Joanna Nawrot
   Joanna Nawrot

   Zgodnie z danymi z portalu Wynagrodzenia miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku Compliance manager/officer wynosi 9 080 PLN brutto. Co drugi compliance officer otrzymuje pensję od 6 530 PLN do 12 670 PLN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *