/

/

10 zasad udanych wystąpień publicznych

Szkolenia z wystąpień publicznych

Niewiele jest osób zupełnie odpornych na stres i strach przed wystąpieniami publicznymi. Nawet nieustraszeni menedżerowie czują obawy, gdy przychodzi im się stanąć przed dużym i profesjonalnym audytorium, zwłaszcza jeśli stawka wystąpienia jest wysoka. Na szczęście jest wiele sposobów na poradzenie sobie z niepokojem przed wystąpieniem publicznym oraz wskazówek, które pomogą Ci porwać publiczność i wygłosić niezapomniane przemówienie.

Stres przed wystąpieniem publicznym to normalne – zaakceptuj to i wykorzystaj!

Może nam się wydawać, że wspaniali mówcy nie czują stresu czy lęku przed wystąpieniem publicznym. Jednakże reakcje fizjologiczne takie jak szybsze bicie serca, drżenie rąk czy suchość w ustach towarzyszą nawet najlepszym. Nie każdy stres jest zły, często potrafi nas mobilizować, prowadzi do wydzielania adrenaliny, która może nam pomóc skoncentrować się, być bardziej czujnym i gotowym do osiągania lepszych wyników.

Dlatego stres przed wystąpieniem publicznym trzeba zaakceptować i wykorzystać do uwolnienia energii, która w nas drzemie. Najlepszym sposobem żeby to zrobić jest przygotowanie się do wystąpienia oraz przygotowanie się do wystąpienia, a następnie przygotowanie się do wystąpienia. Tak, zgadza się! Przygotuj sobie notatki, ubierz się jak na wystąpienie publiczne i ćwicz. Po kilku powtórzeniach przed kamerą bądź domownikiem zaczniesz zauważać, że koncentrujesz się na osiągnięciu celu, a nie na paraliżującym strachu przed wystąpieniem publicznym.

 To samo uczucie pojawiającej się kontroli pojawi się, gdy staniesz na scenie i wypowiesz kilka pierwszych zdań. Ich wcześniejsze przećwiczenie pokaże Ci, że wszystko idzie dobrze, a wraz z tą myślą przyjdzie świadomość kontroli nad sytuacją i przekonanie że wszystko pójdzie po twojej myśli.

Poznaj swoich odbiorców i mów do nich!

Zanim zaczniesz tworzyć swoje wystąpienie zastanów się do kogo będziesz mówić. Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego przyszli Cię posłuchać, co chcą usłyszeć, jakie są ich potrzeby oraz w jakim świecie żyją. Zastanów się jakiego języka używają na co dzień i jakie mają przekonania.

Dowiedz się jak najwięcej o swoich słuchaczach, a pomoże Ci to dobrać odpowiednie słowa, poziom i szczegółowość informacji, ułożyć historię i przekaz z którymi przychodzisz i zainteresować odbiorców.

Wystąpienie publiczne jest jak film, jego podstawą jest scenariusz.

Żaden film nie uda się bez dobrego scenariusza. Jeśli w scenariuszu nie ma historii, rozwiązania do którego widz dąży wraz z upływem filmu, to nawet najlepsi aktorzy nie uratują takiej produkcji. Twoje wystąpienie publiczne musi mieć scenariusz, czyli pewien schemat. Powinno mieć początek, w którym zarysujesz problem lub wyzwanie oraz przyciągniesz uwagę, rozwinięcie w którym przedstawisz szczegóły i pozwolisz zrozumieć o jaką stawkę idzie gra, a na końcu rozwiązanie, czyli konkluzję wyłaniającą się z poprzednich części wystąpienia publicznego. Zapisz sobie główną ideę oraz główne punkty, które chcesz omówić na każdym etapie, upewnij się że zachowują one ciąg przyczynowo skutkowy oraz logikę.

Wejdź w interakcję z publicznością.

W wystąpieniu publicznym najważniejsze jest nie to co chcesz przekazać, ale to jak publiczność zareaguje na to co chcesz przekazać. Dlatego skup się na odbiorcach, na bieżąco obserwuj i oceniaj ich reakcje, zachowaj elastyczność, dostosuj tempo i zwracaj się bezpośrednio do nich. Jeśli poczujesz się swobodnie wchodź w coraz śmielsze interakcje, publiczność na pewno to doceni.

Bądź sobą, nie udawaj.

Nikt nie lubi gadających głów, ani osób, które mówią jak powinniśmy postępować. Nie prowadź swojego wystąpienia z ambony, bądź sobą, mów o swoich doświadczeniach i emocjach. Jeśli przedstawisz temat, który Cię fascynuje pokaż to, jeśli chcesz przekazać że wierzysz w produkt, który prezentujesz, powiedz co Cię w nim porusza, co sam w nim cenisz. Pozwól sobie być sobą i mieć swoje przekonania, a odbiorcy będą ufać temu co masz do powiedzenia.

Spuść powietrze ze swojego wystąpienia.

Kiedy przychodzi nam się wygłosić mowę lub wystąpić publicznie przed dużym gronem czujemy, że w naszym życiu dzieje się coś wielkiego i ważnego. Pamiętaj jednak, że twoi słuchacze jeszcze tego samego dnia często zobaczą kilka kolejnych równie ważnych wystąpień. Dlatego spuść powietrze ze swojego wytępienia, używaj humoru, unikaj zbyt dużych słów, dorzuć zabawną anegdotę lub osobisty akcent do przemówienia. Pomoże to złapać balans wystąpienia i zaangażować słuchaczy.

Opowiadaj, ale nie czytaj.

Czytanie ze scenariusza lub slajdu psuje więź interpersonalną, która jest konieczna do udanego wystąpienia publicznego. Kontakt wzrokowy jest niezwykle istotny, a słuchacze muszą czuć ze mówisz do nich, a nie czytasz z monitora. Pamiętaj, że każdy z nas potrafi czytać, a nie chcesz stać się zbędnym elementem własnego wystąpienia. Dlatego warto ułożyć historię i opowiedzieć ją, tak jakbyśmy opowiadali historię rodzinną, którą świetnie przecież znamy. Jeśli boisz się, że stracisz wątek przygotuj konspekt wystąpienia w postaci kart z głównymi punktami czy tezami, pomogą Ci one wrócić do miejsca, w którym uciekła Ci uwaga.

Ogranicz gestykulację.

Wystąpienie publiczne to przede wszystkim głos i ręce. Ogranicz gestykulację, ona nie sprzyja przekazywaniu informacji, a prowadzi do rozproszenia uwagi. Widzowie zaczynają się skupiać na twoich ruchach, w miejsce skupienia na tym co chcesz im przekazać. Komunikacja niewerbalna niesie ze sobą ogromny bagaż informacji, ale w trakcie wystąpienia chcemy skupić uwagę na treści, a nie na gestach.

Początek i koniec.

W wystąpieniach publicznych najważniejsze są początek i koniec. Początek zdecyduje czy słuchacze poświęcą twojemu wystąpieniu należytą uwagę, a koniec jak je zapamiętają, w tym czy zapamiętają konkluzję, którą im zaprezentujesz. Zastanów się co może przyciągnąć ich uwagę na początku, czy humoreska, może anegdota z życia osobistego, a może intrygujące pytanie, na które odpowiedź padnie na końcu wystąpienia? Zakończ swoje wystąpienie podsumowaniem i mocnym stwierdzeniem, które Twoi słuchacze na pewno zapamiętają.

Prezentacja to pomoc, a nie sedno wystąpienia.

Jeśli chcesz zaangażować odbiorców ogranicz liczbę slajdów oraz ich treść. Niech służą do zobrazowania kilku najważniejszych punktów twojego wystąpienia. Nie chcesz jednak, aby publiczność próbowała czytać treść na slajdach, dlatego zrezygnuj z dużych porcji tekstu na rzecz symboli i zrozumiałych w mig wizualizacji. Powinny one podkreślać to co mówisz lub wyjaśniać trudniejsze momenty, a nie odciągać uwagę od twojego przemówienia.

Szkolenia i kursy wystąpienia publiczne

Jeśli czujesz że warto zapoznaj się z ofertą szkoleń i kursów z wystąpień publicznych, które na pewno pomogą Ci przygotować lepsze wystąpienie publiczne. Listę tego typu wydarzeń znajdziesz na https://eventis.pl/szkolenia/wystapienia-publiczne. Są one dostępne zarówno w formie szkoleń z wystąpień publicznych realizowanych w sali szkoleniowej, co pozwala przećwiczyć pewne zachowania przed innymi uczestnikami szkolenia, jak i w postaci kursów i szkoleń online. Szkolenia online z wystąpień publicznych pozwalają poznać tajemnice udanych wystąpień publicznych, zapoznać się z technikami przydatnymi w trakcie wystąpienia publicznego bądź wygłaszania mowy przed dużym audytorium, a nawet przećwiczyć zdobytą wiedzę w trakcie inscenizowanych wystąpień publicznych przed kamerą komputera. Jeśli zależy nam jednak na symulacji prawdziwego audytorium, wzięcie udziału w kursie, warsztacie lub szkoleniu stacjonarnym z prezentacji i wystąpień publicznych może okazać się niezastąpione.

Tego typu szkolenia z wystąpień publicznych znajdziemy głównie w dużych miastach. Prym w kursach poświęconych prezentacji i prowadzeniu wystąpień publicznych wiodą Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk, Katowice, Łódź i Wrocław. Znajdziemy je oczywiście w innych miastach, ale wybór nie będzie już tak szeroki.

W wystąpieniach publicznych pomogą nam również inne szkolenia i kursy interpersonalne. Warto zapoznać się z listą popularnych szkoleń interpersonalnych, wśród których wiele dotyczy efektywnych sposobów komunikacji i prezentacji.

Z każdym kolejnym wystąpieniem, do którego solidnie się przygotujesz będziesz czuć coraz większą pewność siebie, a energia związana z interakcją z publicznością na pewno przyniesie Ci ogrom satysfakcji!

2 odpowiedzi na „10 zasad udanych wystąpień publicznych”
 1. Awatar Anna
  Anna

  jakieś rady jak radzić sobie ze stresem podczas wystąpień publicznych?

  1. Awatar JB
   JB

   Mi dyrektor sprzedaż sprzedał tip, żeby przed wystąpieniem publicznym czy w szerszym gronie, pomyśleć, że ludzie do których przemawiasz są Ci winni pieniądze. U mnie zawsze działa. Całkowitego stresu i tak się nie pozbędziesz, ale powinnaś zredukować go, żeby nie paraliżował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *