/

/

Przywództwo – cechy prawdziwych przywódców!

Przywództwo

Chyba żadne inne słowo ze słownika biznesu i zarządzania nie zrobiło w ostatnich latach większej kariery niż właśnie “przywództwo”! Każdy menedżer, a nawet specjalista chce być przywódcą, liderem, przewodnikiem. Jakie jednak cechy wyróżniają prawdziwych przywódców?

Wizjonerstwo

Bez wizji nie ma przywództwa. Tylko liderzy, którzy potrafią wypracować pociągającą wizję celu i opowiedzieć historię, w którą uwierzą współpracownicy, a później kontrahenci i klienci odnoszą trwały sukces. Kreatywność, pasja, energia i przekucie ich w wizję lepszego świata, firmy bądź produktu pozwalają zaangażować, zmotywować i pociągnąć za sobą zespoły, których długotrwała wytrwałość w dążeniu do celu jest kluczowa do realizowania złożonych i śmiałych przedsięwzięć.

Inteligencja emocjonalna

Rozumienie potrzeb i jednocześnie nawyków i ograniczeń istniejących zarówno w głowach klientów, ale również pracowników i współpracowników jest kluczem do skuteczności. Bez rozumienia otoczenia i umiejętności zmierzenia się z jego złożonością dzięki wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, wcześniej czy później każdy lider zderza się z oporem materii i wytraca potencjał wywierania wpływu na otoczenie.

Komunikacja

Każda wizja wymaga opowieści, która porwie tłumy. Sprawna komunikacja w trakcie jej przedstawiania, ale też w codziennym wyznaczaniu zadań i kreśleniu celów, jest kluczowa dla zapewnienia, że zespół patrzy i podąża w tym samym kierunku. W dzisiejszych czasach nie wystarczy jednak zakomunikować dokąd zmierzamy — niezbędne jest również danie odpowiedzi na pytanie dlaczego zmierzamy właśnie w tym kierunku.

Uczenie się

Świat zmienia się wyjątkowo szybko. Wiedza, którą posiadamy dzisiaj jest niewystarczająca żeby odnosić sukcesy jutro. Nikt też nie wie jakiej wiedzy będzie wymagało jutro. Dlatego tylko liderzy stale uczący się, otwarci i poszukujący tego co nowe, mogą odnieść trwały sukces. Ciągła potrzeba przebudowywania, niezgoda na status quo i potrzeba sięgania po coraz lepsze rozwiązania to cechy liderów przyszłości.

Dyskusja o tym czy dobry lider rodzi się z umiejętnościami przywódczymi, czy też nabywa je wraz z doświadczeniem jest jak akademicki spór o to, czy pierwsze było jajko czy kura. Prawdziwi liderzy biorą sprawy w swoje ręce i sprawdzają co działa w ich przypadku. Coachingszkolenia, może dzielenie się doświadczeniami z innymi liderami? Metoda rozwoju umiejętności przywódczych nie ma znaczenia, znaczenie ma działanie. Każde działanie jest lepsze niż wyczekiwanie!

Jedna odpowiedź do „Przywództwo – cechy prawdziwych przywódców!”
  1. Awatar Manager
    Manager

    sprawna komunikacja jest bardzo ważna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *