Prawo energetyczne – szkolenia i kursy

Prawo energetyczne - szkolenia i kursy

Bez stałej dostawy energii nowoczesny świat nie funkcjonowałby. Nasze codzienne życie jest uzależnione od prądu czy innych rodzajów energii służących do napędzania maszyn i urządzeń. Właśnie dlatego energetyka jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym sektorem gospodarki. Również z tego względu wymaga on ścisłych regulacji. Temu celowi służy prawo energetyczne.

Prawo energetyczne - szkolenia i kursy

Prawo energetyczne w Polsce

Najważniejszym zbiorem przepisów dla branży energetycznej i nie tylko w polskim prawodawstwie jest Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne. To w tym akcie prawnym zostały określone kwestie takie jak:

 • kierunki i specyfika polityki energetycznej państwa,
 • zasady dystrybucji paliwa oraz energii – zarówno na skalę globalną, jak i do konsumentów,
 • kwestie związane z urządzeniami, instalacjami oraz sieciami energetycznymi oraz ich eksploatacją,
 • koncesje oraz taryfy energetyczne,
 • uprawnienia i zakres działalności Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Warto podkreślić, że ta ponad dwudziestoletnia ustawa jest nieustannie nowelizowana w taki sposób, aby zawarte w niej zapisy dostosować do:

 • zmieniających się realiów rynkowych,
 • wymogów, które nakłada na Polskę członkostwo w Unii Europejskiej.

Właśnie dlatego dla przedsiębiorców, których obszarem działalności jest szeroko pojęta energetyka, tak ważne jest bycie na bieżąco z aktualnymi przepisami. Wiedzę mogą oni poszerzyć, korzystając ze specjalistycznych szkoleń w tym zakresie. Poruszają one nie tylko teoretyczne zagadnienia, ale ich odzwierciedlenie w praktyce biznesowej. Listę szkoleń z prawa energetycznego można znaleźć w serwisie eventis.pl na stronie
https://eventis.pl/szkolenia/prawo-energetyczne. Zapoznając się od strony pragmatycznej z regulacjami, można zyskać pewność, że prowadzona działalność odbywa się w zgodzie z przepisami. Szkolenia mogą być dobrym sposobem szybkiego i stosunkowo niedrogiego podniesienia wiedzy pracowników na temat obowiązków wynikających z prawa energetycznego.

Nowoczesna energetyka – jakie trendy wpływają na prawo energetyczne?

Prawo energetyczne jest regulowane zgodnie ze zmianami, jakie zachodzą w świecie. Z uwagi na zagrożenie katastrofą ekologiczną, wynikające w dużej mierze z nadmiernego zużycia nieodnawialnych i wysokoemisyjnych źródeł energii, dziś promuje się przede wszystkim OZE. Przepisy prawa energetycznego mają stymulować rozwój tego rynku, a więc wzrost inwestycji w energetykę odnawialną – np. wiatrową czy fotowoltaikę.

Stąd też np. zmiany, które umożliwiają tworzenie rynku prosumenckiego – a więc produkcję i sprzedaż energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe korzystające z instalacji fotowoltaicznej – przy ograniczeniu zobowiązań formalnych.

To oczywiście tylko jeden z wielu trendów, jakie mają wpływ na kolejne nowelizacje przepisów, jednak można się spodziewać, że w przyszłości nacisk na OZE będzie jeszcze większy.

Jedna odpowiedź do „Prawo energetyczne – szkolenia i kursy”
 1. Awatar Energetyk
  Energetyk

  Ktoś wie czy są jakiekolwiek prace nad tym żeby znowu można było stawiać farmy wiatrowe w mniejszej odległości niż obecne 500 metrów od zabudowań? Spodziewam się, że dopóki PIS rządzi to będziemy mieli braki w dostawach prądu, a za zanieczyszczenie powietrza płacili miliardy, ale prawa, które sknocili nie poprawią. Energetyka wiatrowa była jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin w Polsce dopóki banda pisowskich bałwanów nie przyszła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *