Kategorie
Kursy Szkolenia

Prawo energetyczne – szkolenia i kursy

Prawo energetyczne ulega regularnym zmianom, zwłaszcza odkąd sektor energii wkroczył w okres intensywnych przemian. Warto zapoznać się ze szkoleniami poświęconymi prawu energetycznemu.

Bez stałej dostawy energii nowoczesny świat nie funkcjonowałby. Nasze codzienne życie jest uzależnione od prądu czy innych rodzajów energii służących do napędzania maszyn i urządzeń. Właśnie dlatego energetyka jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym sektorem gospodarki. Również z tego względu wymaga on ścisłych regulacji. Temu celowi służy prawo energetyczne.

Prawo energetyczne - szkolenia i kursy

Prawo energetyczne w Polsce

Najważniejszym zbiorem przepisów dla branży energetycznej i nie tylko w polskim prawodawstwie jest Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne. To w tym akcie prawnym zostały określone kwestie takie jak:

  • kierunki i specyfika polityki energetycznej państwa,
  • zasady dystrybucji paliwa oraz energii – zarówno na skalę globalną, jak i do konsumentów,
  • kwestie związane z urządzeniami, instalacjami oraz sieciami energetycznymi oraz ich eksploatacją,
  • koncesje oraz taryfy energetyczne,
  • uprawnienia i zakres działalności Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Warto podkreślić, że ta ponad dwudziestoletnia ustawa jest nieustannie nowelizowana w taki sposób, aby zawarte w niej zapisy dostosować do:

  • zmieniających się realiów rynkowych,
  • wymogów, które nakłada na Polskę członkostwo w Unii Europejskiej.

Właśnie dlatego dla przedsiębiorców, których obszarem działalności jest szeroko pojęta energetyka, tak ważne jest bycie na bieżąco z aktualnymi przepisami. Wiedzę mogą oni poszerzyć, korzystając ze specjalistycznych szkoleń w tym zakresie. Poruszają one nie tylko teoretyczne zagadnienia, ale ich odzwierciedlenie w praktyce biznesowej. Listę szkoleń z prawa energetycznego można znaleźć w serwisie eventis.pl na stronie
https://eventis.pl/szkolenia/prawo-energetyczne. Zapoznając się od strony pragmatycznej z regulacjami, można zyskać pewność, że prowadzona działalność odbywa się w zgodzie z przepisami. Szkolenia mogą być dobrym sposobem szybkiego i stosunkowo niedrogiego podniesienia wiedzy pracowników na temat obowiązków wynikających z prawa energetycznego.

Nowoczesna energetyka – jakie trendy wpływają na prawo energetyczne?

Prawo energetyczne jest regulowane zgodnie ze zmianami, jakie zachodzą w świecie. Z uwagi na zagrożenie katastrofą ekologiczną, wynikające w dużej mierze z nadmiernego zużycia nieodnawialnych i wysokoemisyjnych źródeł energii, dziś promuje się przede wszystkim OZE. Przepisy prawa energetycznego mają stymulować rozwój tego rynku, a więc wzrost inwestycji w energetykę odnawialną – np. wiatrową czy fotowoltaikę.

Stąd też np. zmiany, które umożliwiają tworzenie rynku prosumenckiego – a więc produkcję i sprzedaż energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe korzystające z instalacji fotowoltaicznej – przy ograniczeniu zobowiązań formalnych.

To oczywiście tylko jeden z wielu trendów, jakie mają wpływ na kolejne nowelizacje przepisów, jednak można się spodziewać, że w przyszłości nacisk na OZE będzie jeszcze większy.

Autor: Anna Gajewska

Cześć, mam na imię Anna i jestem redaktorem w serwisie Szkolenia News!

W odpowiedzi na “Prawo energetyczne – szkolenia i kursy”

Ktoś wie czy są jakiekolwiek prace nad tym żeby znowu można było stawiać farmy wiatrowe w mniejszej odległości niż obecne 500 metrów od zabudowań? Spodziewam się, że dopóki PIS rządzi to będziemy mieli braki w dostawach prądu, a za zanieczyszczenie powietrza płacili miliardy, ale prawa, które sknocili nie poprawią. Energetyka wiatrowa była jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin w Polsce dopóki banda pisowskich bałwanów nie przyszła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *