/

/

Najmłodsze państwa Europy oraz Świata

Najmłodsze państwo Europy oraz Świata

Zmiany polityczne na świecie i w Europie nie zachodzą już tak często jak miało to miejsce w XX czy XIX wieku, nie znaczy to jednak, że mapa polityczna Europy i świata nie ulega zmianom. Chcesz wiedzieć jakie są najmłodsze państwa w Europie oraz na Świecie?

Najmłodsze państwo Europy

Zacznijmy od naszego kontynentu, czyli Europy. Jakie jest najmłodsze państwo Europy?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że nie wszystkie państwa znajdujące się w Europie cieszą się powszechnym uznaniem międzynarodowym. Problem ten bez wątpienia dotyczy Kosowa, które ogłosiło niepodległość 17 lutego 2008 roku.

Kosowo to niewielkie państwo na półwyspie Bałkańskim ze stolicą w Prisztinie. Kosowo zamieszkane jest przez ludność pochodzenia albańskiego i oderwało się w 2008 roku od Serbii. Dzisiaj Kosowo cieszy się uznaniem 93 z około 193 państw świata, w tym 23 z 27 państw Unii Europejskiej.

Serbia uznaje jednak Kosowo za swoją zbuntowaną prowincję. Należy jednak stwierdzić, że od Serbii wcześniej z sukcesem odłączył się cały szereg państw tworzących byłą Jugosławię, m.in. Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra. Serbia znana jest z nacjonalistycznej polityki i wrogości względem mniejszości i od lat każda mniejszość wchodząca w skład państwa serbskiego stara się uwolnić spod władzy w Belgradzie.

Za najmłodsze państwo Europy uznać należy Kosowo.

Gdybyśmy chcieli znaleźć w Europie najmłodsze w pełni niepodległe państwo, cieszące się powszechnym uznaniem międzynarodowym byłaby to właśnie Czarnogóra, która odłączyła się od Serbii w 2006 roku. Jak widać Serbowie powinni się mocno zastanowić nad swoim postępowaniem.

Kiedy więc w krzyżówce trafimy na pytanie „najmłodsze państwo Europy” lub „najmłodszym państwem Europy jest” śmiało możemy odpowiedzieć Kosowo, a jeśli liczba liter się nie zgadza powinniśmy odpowiedzieć Czarnogóra. Z naszego doświadczenia wynika, że w 99% przypadków autor krzyżówki ma jednak na myśli Kosowo, co stanowi też dobry prognostyk dla jego mieszkańców, co do możliwości pełnego potwierdzenia uznania swojego kraju na arenie międzynarodowej.

Listę najmłodszych krajów Europy znajdziemy na https://welearn.pl/najmlodsze-panstwo-europy-i-swiata/.

Najmłodsze państwo na świecie

Jakie jest najmłodsze państwo świata? Odpowiedź na to pytanie jest dużo prostsza niż w przypadku Europy.

Powszechnie za najmłodsze państwo świata uznaje się Sudan Południowy.

Najmłodsze państwo świata, czyli właśnie Sudan Południowy, powstał w 2011 roku poprzez odłączenie się od Sudanu w wyniku trwającej wiele lat wojny domowej. To najmłodsze państwo świata leży w Afryce, a jego stolicą jest Dżuba. Powstało na mocy porozumienia pokojowego zawartego przez rząd sudańskiego i Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu. Najmłodszy kraj świata zajmuje ponad 644 tysiące km², a więc blisko dwa razy więcej niż Polska. Zamieszkuje go blisko 9 milionów osób.

Kiedy więc w krzyżówce trafimy na pytanie „najmłodsze państwo świata” śmiało możemy odpowiedzieć Sudan Południowy.

Podsumowanie

Jaki jest najmłodszy kraj w Europie? Najmłodszym krajem Europy jest Kosowo. Jaki jest najmłodszy kraj na świecie? Najmłodszym krajem świata jest Sudan Południowy.

Jedna odpowiedź do „Najmłodsze państwa Europy oraz Świata”
  1. Awatar mat345
    mat345

    Zaraz ruscy będa chcieli potworzyć na ukrainie państwa. co prawda pewnie uzna je tylko korea północna 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *