/

/

,

Jak zapobiegać hałasowi w trakcie lekcji języka angielskiego?

hałas na lekcji angielskiego

Zarządzanie hałasem

Hałasem trzeba się nauczyć zarządzać. Nie ma sensu z nim walczyć, ponieważ chcemy aktywnych, dynamicznych, zaangażowanych uczniów. Permanentne ich uciszanie, krytykowanie zbyt głośnych dyskusji i zabaw może przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego. Kiedy pomyślisz o zarządzaniu hałasem, zupełnie inaczej podchodzisz do problemu. Nie chodzi o to, aby zabronić uczniom funkcjonowania w takim głośnym środowisku, ale o to, by sprawić, żeby w odpowiednich momentach, potrafili się wyciszyć i skupić. Skala tego wyciszenia może być różna: kiedy pracujemy indywidualnie, kiedy ktoś ma prezentację, kiedy przedstawiasz zadanie do wykonania lub zaczynasz tłumaczyć nowe zagadnienie. Zanim zaczniesz próbować kolejnych technik, które ułatwią Ci zarządzanie hałasem w klasie, pomyśl o swoim nastawieniu. Jeśli przyjmiesz odpowiednią perspektywę, łatwiej Ci będzie wprowadzić konkretne rozwiązania. Pamiętaj, nie walcz – zarządzaj!  

Jak opanować hałas?

Twórczy hałas często jest na lekcjach nawet pożądany. Co jednak w przypadku, kiedy z tego dynamicznego chaosu chcesz przejść do indywidualnych zadań, nad którymi uczniowie muszą się po prostu skupić? Jednym z najprostszych, a jakże skutecznych rozwiązań, który ułatwi Twoją pracę w szkole języka angielskiego, są: attention gletters, a więc zawołania, których pierwszą część wygłaszasz Ty, resztę uczniowie. To sposób na interakcję, ale jednocześnie wyraźny sygnał, czego oczekujesz od grupy. Spróbuj: „Hocus Pocus…Everybody Focus!” albo „Avengers….Assemble!”, gdy masz w klasie miłośników Marvela. 

Możecie wspólnie z grupą wymyślić także własne hasło. Z pewnością z pomocą przyjdą Ci także umówione gesty, kartki, które ograniczą pytania wygłaszane na głos (np. o wyjście do łazienki), które rozbijają skupienie innych uczniów. Quiet signals i wiele im podobnych rozwiązań to techniki, które naprawdę mogą wprowadzić zarządzanie hałasem w grupie na zupełnie nowy poziom.

Ciekawym rozwiązaniem w pracy w szkole języka angielskiego są także voicemeeters, które można samodzielnie wykonać i sygnalizować za ich pomocą, czego się oczekuje od uczniów. Z pomocą przychodzi także technologia i aplikacje, które możesz wykorzystać w podobny sposób. Nie zapominaj także, że odpowiednio zaprojektowane przerwy i zajęcia ruchowe pomagają w prowadzeniu zajęć i późniejszym skupieniu uczniów: https://universe.earlystage.pl/universe/ruch-a-nauczanie-dlaczego-warto-rozruszac-swoich-uczniow

Well-being i ściszony głos

Prostym, a jakże skutecznym sposobem na uciszenie grupy, jest ściszenie własnego głosu. Uczniowie Cię nie słyszą zbyt dobrze, więc automatycznie milkną, żeby zrozumieć, o co Ci chodzi. Ty w ten sposób nie tylko zyskujesz większy porządek na lekcji, lecz także dbasz higienę pracy w szkole języka angielskiego: o swoje gardło i struny głosowe, które w tej pracy są narażone na nieustanne zmęczenie i związane z tym choroby. 

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź podcast szkoły językowej Early Stage: https://universe.earlystage.pl/universe/podcast-o-tym-jak-zapobiec-hałasowi-w-klasie 

Jedna odpowiedź do „Jak zapobiegać hałasowi w trakcie lekcji języka angielskiego?”
  1. Awatar Anka
    Anka

    Oj, muszę powiedzieć, że nic mnie tak nie męczyło na kursie angielskiego jak gadające osoby czy hałasy dobiegające z korytarza. Większość osób chodzi na zajęcia po pracy, zmęczona i utrzymanie uwagi nie jest takie proste!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *