Jak szkolić się z pozycjonowania stron?

Jak szkolić się z pozycjonowania stron?

Branża informatyczna i marketingowa brzmi zachęcająco, duża część młodych osób chciałoby znaleźć pracę w tej dziedzinie, niestety nie każdy ma takie możliwości. W dzisiejszym artykule przedstawimy, jak zdobywać wiedzę z zakresu SEO, gdzie jej szukać i jak samemu opanować nowe umiejętności, które zwiększą twoje szanse na prace w marketingu.

Gdzie szukać wiedzy o pozycjonowaniu stron?

Wiedzy z zakresu pozycjonowania stron warto szukać na branżowych serwisach czy stronach agencji SEO, wiele z nich prowadzi blog o pozycjonowaniu stron, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dla osób, które dopiero poznają branżę marketingu internetowego. Znajdź agencje SEO, które są warte uwagi i mają bogatą bazę wiedzy w zakładce z blogiem, im więcej artykułów, tym lepiej, to znak, że specjaliści skupili się na jednym zagadnieniu z wielu różnych perspektyw, czytaj i pogłębiaj swoją wiedzę.

Czy warto korzystać z kursów online o pozycjonowaniu stron? 

Kiedy zapytamy wujka Google o to, jak szkolić się z pozycjonowania stron, to pokaże nam on linki do kursów online czy szkoleń prowadzonych przez ekspertów. Niestety, trudno powiedzieć, czy jest to dobra droga dla osoby początkującej, ponieważ ceny mogą przyprawiać o ból głowy, osoba, która nie jest zaznajomiona jeszcze z branżą SEO, może nie być pewna, czy to jest coś, co faktycznie chce robić. Zakupienie drogiego kursu z pozycjonowania stron może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto, jeśli okaże się, że branża marketingowa nie jest tym, czego szukasz. 

Warto jednak rozważyć zakup kursu, ale tylko jeśli jest on w pełni poświęcony specjalistycznym narzędziom. Ich obsługa może być skomplikowana, dlatego lekcje zaznajamiające z danym programem, wtyczką mogą być pomocne. 

Jak samemu podszkolić się z SEO? 

Wiele narzędzi, z których korzystają specjaliści od pozycjonowania stron, są dostępne dla nas na wyciągnięcie ręki, warto ich poszukać i z nich korzystać. Samodzielne zapoznanie się z programem czy aplikacją będzie dużo lepsze niż czytanie suchych faktów na temat tego, jak działa pozycjonowanie w Google. Oto lista narzędzi, z których można skorzystać, by poszerzyć swoją wiedzę z zakresu SEO. 

Answer The Public 

Strona Answer The Public pozwoli ci znaleźć słowa kluczowe z długim ogonem, jeśli masz już jakąkolwiek wiedzę na temat SEO, to wiesz, że są one bardzo istotne dla pozycjonowania strony WWW. Narzędzie to jest darmowe, ma jednak dzienny limit fraz, ale warto z niego korzystać, ponieważ może ci nasunąć frazę, o której nawet byś nie pomyślał. 

Google Search Console

Skoro większość pozycjonowania odbywa się w Google, to warto skorzystać z narzędzi, które są dostępne w tej wyszukiwarce. Możesz założyć darmowe konto w Search Console, ta aplikacja przydaje się, kiedy już pozycjonujesz daną stronę WWW, pozwala monitorować statystyki, liczę odwiedzin czy liczbę kliknięć na stronie, dzięki niej sprawdzisz też, jakie frazy kluczowe są najlepsze dla twojego serwisu. Z produktów Google warto także sprawdzić Google Analytics, które zbiera dane na temat wydajności strony, oraz Google Trends, dzięki któremu możesz w łatwy sposób zaplanować artykuły dopasowane do najnowszych trendów. 

Yoast SEO

Jeśli masz już stronę na WordPressie, możesz zainstalować wtyczkę Yoast, która pomoże ci zadbać o techniczne aspekty SEO bezpośrednio na twojej stronie, a w przypadku słabej analizy strony, wtyczka przedstawi działania, które pozwolą zniwelować problem. Dzięki temu dowiesz się, na jakie rzeczy powinieneś zwracać uwagę. 

Czytaj też: Jak będzie wyglądał marketing internetowy w 2023 roku?

Szkolenia z pozycjonowania stron internetowych

Szkolenia z pozycjonowania stron internetowych mają na celu nauczenie uczestników skutecznych strategii i praktyk związanych z optymalizacją witryn pod kątem wyszukiwarek internetowych. Oto kilka głównych obszarów, które mogą być objęte takim szkoleniem:

 1. Podstawy SEO: Zrozumienie podstawowych pojęć związanych z pozycjonowaniem, takich jak słowa kluczowe, indeksowanie, linkowanie czy struktura strony.
 2. Badanie słów kluczowych: Jak przeprowadzać badanie słów kluczowych, aby zidentyfikować te najbardziej istotne dla danej witryny i branży.
 3. Optymalizacja treści: Tworzenie treści zgodnej z zasadami SEO, dostosowując nagłówki, tagi meta, treść i media do wymagań wyszukiwarek.
 4. Link building: Budowanie skutecznych strategii linkowania, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego, aby poprawić autorytet strony.
 5. Techniczne aspekty SEO: Zrozumienie technicznych elementów wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, takich jak szybkość ładowania, responsywność, struktura URL itp.
 6. Analiza wyników: Korzystanie z narzędzi analitycznych do śledzenia i analizy wyników działań SEO, aby dostosować strategię i osiągać lepsze rezultaty.
 7. Lokalne SEO: Dla firm działających lokalnie, nauka optymalizacji dla wyników lokalnych wyszukiwarek.

Do kogo kierowane są szkolenia z pozycjonowania?

Szkolenia z pozycjonowania stron internetowych są skierowane do różnych grup osób, w tym:

 • Specjaliści SEO: Osoby pracujące zawodowo w obszarze marketingu internetowego, które chcą pogłębić swoje umiejętności.
 • Właściciele firm: Osoby prowadzące własny biznes, które chcą zrozumieć, jak samodzielnie poprawić widoczność swojej witryny w wyszukiwarkach.
 • Twórcy stron internetowych: Osoby odpowiedzialne za projektowanie i rozwijanie stron internetowych, które chcą wiedzieć, jak zoptymalizować je pod kątem SEO.
 • Marketingowcy: Osoby pracujące w dziale marketingu, które chcą zrozumieć, jak SEO może być skutecznym narzędziem w ich strategii marketingowej.

Jakie korzyści przynosi szkolenie z pozycjonowania stron WWW?

Korzyści z uczestnictwa w szkoleniach z pozycjonowania stron internetowych mogą być różnorodne, w zależności od potrzeb i celów uczestnika. Oto kilka potencjalnych korzyści:

 1. Zwiększenie widoczności: Poprawa pozycji witryny w wynikach wyszukiwania, co zwiększa szanse na zdobycie nowych użytkowników.
 2. Zwiększenie ruchu: Lepsze pozycjonowanie przekłada się na większy ruch na stronie, co może prowadzić do większej liczby potencjalnych klientów.
 3. Zwiększenie konwersji: Optymalizacja strony pod kątem SEO może poprawić doświadczenie użytkownika, co może zwiększyć współczynniki konwersji.
 4. Rozwój umiejętności: Uczestnictwo w szkoleniach umożliwia zdobycie nowych umiejętności i wiedzy, co jest cenne zarówno dla profesjonalistów, jak i osób odpowiedzialnych za własne projekty online.
 5. Znalezienie nowych klientów: Dla firm i przedsiębiorców, poprawa widoczności online może przyczynić się do znalezienia nowych klientów i zwiększenia zysków.
 6. Samodzielne zarządzanie SEO: Właściciele firm mogą zyskać umiejętność samodzielnego zarządzania strategią SEO, co może przynieść oszczędności w długoterminowej perspektywie.

Warto jednak pamiętać, że skuteczność działań SEO wymaga czasu i cierpliwości, a wyniki nie zawsze są natychmiastowe. Dlatego kontynuacja nauki i dostosowywanie strategii są kluczowe dla utrzymania i poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania.

Ile kosztuje pozycjonowanie i jak zrobić to taniej?

Pozycjonowanie strony internetowej jest kluczowym elementem skutecznej strategii marketingowej w erze cyfrowej. Zajmując wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania, witryna może przyciągać więcej ruchu, zyskiwać nowych klientów i budować silną obecność online. Jednakże, zanim zdecydujesz się na zewnętrzne usługi pozycjonowania, warto sprawdzić ile kosztuje pozycjonowanie strony czy sklepu internetowego oraz zastanowić się nad możliwością samodzielnego podjęcia się tego zadania.

Zalety Pozycjonowania Samodzielnie:

 1. Oszczędność Kosztów: Koszty związane z wynajmowaniem specjalistów ds. SEO mogą być znaczne, szczególnie dla małych firm. Pozycjonowanie samodzielne eliminuje te wydatki, umożliwiając zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy.
 2. Zdobycie Umiejętności: Samodzielne pozycjonowanie daje możliwość zdobycia cennych umiejętności z zakresu SEO. Poznanie tajników optymalizacji treści, budowy linków czy analizy konkurencji może być cenną wiedzą dla każdego przedsiębiorcy.
 3. Elastyczność i Kontrola: Odpowiedzialność za pozycjonowanie pozwala na elastyczność w dostosowywaniu strategii do bieżących potrzeb i zmian w branży. Ponadto, pełna kontrola nad procesem pozwala szybko reagować na zmieniające się warunki rynkowe.
 4. Długoterminowe Korzyści: Samodzielne pozycjonowanie, mimo że wymaga czasu i wysiłku, może przynieść długoterminowe korzyści. Zdobycie solidnej pozycji w wynikach wyszukiwania może prowadzić do trwałego wzrostu ruchu na stronie.

Wyzwania Pozycjonowania Samodzielnie:

 1. Czas i Nakład Pracy: Proces pozycjonowania wymaga systematyczności i cierpliwości. Samodzielne podejście może być czasochłonne, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z SEO.
 2. Złożoność Algorytmów Wyszukiwarek: Algorytmy wyszukiwarek, takie jak Google, są nieustannie aktualizowane. Zrozumienie ich złożoności i skuteczne dostosowywanie się do zmian może być trudne bez głębokiej wiedzy technicznej.
 3. Konieczność Stałej Edukacji: Świat SEO to dynamiczne środowisko, w którym trzeba być na bieżąco z najnowszymi trendami i zmianami. Stała edukacja i śledzenie nowości są niezbędne.

Decyzja o tym, czy zainwestować w zewnętrzne usługi pozycjonowania czy też podjąć się tego zadania samodzielnie, zależy od wielu czynników, takich jak budżet, czas, umiejętności i cele biznesowe. Dla wielu przedsiębiorców kombinacja obu podejść może być optymalnym rozwiązaniem. Niezależnie od wyboru, kluczowe jest zdobycie solidnej wiedzy na temat pozycjonowania i utrzymanie elastyczności w dostosowywaniu strategii do zmieniających się warunków rynkowych.

Dlaczego nie da się łatwo odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej?

Na pytanie ile kosztuje koszty pozycjonowanie strony internetowej nie ma jednoznacznej odpowiedzi z kilku powodów.

 1. Rynek usług SEO oferuje szeroki wachlarz pakietów i opcji. Firmy SEO mogą świadczyć usługi o różnym stopniu zaawansowania, obejmujące m.in. optymalizację treści, link building, analizę konkurencji, audyt techniczny strony itp. Ceny zależą więc od zakresu prac i specyfiki usług.
 2. Koszty pozycjonowania mogą znacznie się różnić w zależności od lokalizacji. W większych miastach czy bardziej konkurencyjnych rynkach koszty mogą być wyższe ze względu na większą konkurencję i zwiększone zapotrzebowanie na usługi SEO.
 3. Rozmiar strony internetowej oraz branża, w której działa, również wpływają na koszty pozycjonowania. Strony z większą ilością podstron i bardziej złożoną strukturą mogą wymagać większego nakładu pracy. Ponadto, rynek o wysokiej konkurencji może wymagać bardziej zaawansowanych strategii.
 4. Strony internetowe różnią się pod względem obecnych pozycji w wynikach wyszukiwania. Poprawa pozycji dla słów kluczowych może być łatwiejsza lub trudniejsza w zależności od tego, gdzie strona obecnie się znajduje.
 5. Algorytmy wyszukiwarek, zwłaszcza takich gigantów jak Google, ulegają częstym zmianom. Dynamiczna natura środowiska online oznacza, że strategie SEO muszą być aktualizowane, co wpływa na koszty utrzymania pozycji.
 6. Oczekiwania klienta co do rezultatów pozycjonowania mogą znacznie się różnić. Jeśli klient oczekuje szybkich rezultatów i dużego skoku w wynikach, może to wpłynąć na koszty, ponieważ może być koniczne użycie bardziej zaawansowanych i droższych strategii.

Koszty pozycjonowania strony internetowej są indywidualne dla każdej sytuacji i zależą od wielu czynników. Dlatego trudno jest podać jedną uniwersalną cenę.

Jedna odpowiedź do „Jak szkolić się z pozycjonowania stron?”
 1. Awatar Webmaster
  Webmaster

  Jakie szkolenia z pozycjonowania polecacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *