/

/

Zmiana pracy – co trzeba mieć na uwadze?

Zmiana pracy

Zmiana pracy jest dla wielu osób stresującym doświadczeniem, do którego warto się dobrze przygotować. Jak to zrobić? Zależy to od wielu czynników, a w tym przyczyn porzucenia lub utraty poprzedniego zatrudnienia. Na co trzeba zwrócić uwagę przy zmianie zatrudnienia, aby cały proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo? Przyjrzyjmy się temu.

Dlaczego zmieniamy pracę?

Powodów zmiany pracy jest tysiące, wpadając zarówno w kategorie prywatne, zawodowe, zależne od nas, jak i niezależne. Każda sytuacja jest inna, przez co wybór nowej pracy powinien się skupić na równie indywidualnych powodach. Nie zmienia to faktu, że bardzo często wpadamy w pewne schematy, które są najczęstszymi powodami potrzebny zmiany pracy. Co się do nich zalicza?

 • Brak pasji i motywacji – wiele osób pragnie czegoś, do czego chcieliby wstawać każdego ranka i spędzać na tym 1/3 swojego życia. Poprzednia praca mogła nigdy nie dawać pasji lub przestała jej dostarczać. W każdym przypadku warto szukać czegoś, co będzie zwyczajnie inne – tutaj każdy będzie wiedział najlepiej, czego oczekuje od nowego zatrudnienia.
 • Zła atmosfera w miejscu pracy – czasem są to spory indywidualne, a czasem po prostu polityka firmy, która tworzy paskudną atmosferę. Takie miejsce może po dłuższym czasie złamać człowieka, przez co nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na zmianę pracy z tego powodu.
 • Brak szansy rozwoju – mowa tutaj zarówno o rozwoju finansowym, jak i w zakresie umiejętności. Z natury dążymy do samoulepszania i samoaktualizacji, przez co brak tej możliwości jest sporym problemem.
 • Problemy finansowe firmy – tutaj nic zwykle nie możemy zrobić. Ważne jest, że jeśli byliśmy zadowoleni z danej pracy, mamy łatwiej z poszukiwaniem kolejnej – wystarczy szukać podobnego stanowiska.

Jak widać, każdy z powodów sprawia, że inaczej trzeba podejść do zmiany pracy. Zawsze trzeba szukać tego, co nie mogło zostać znalezione w poprzednim miejscu. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Jak bezstresowo zmienić pracę?

Wiedząc już, co było powodem zmiany pracy, każdy powinien mieć wyznaczony cel, do którego pragnie zmierzać. W tym wszystkim nie można jednak zapomnieć o kilku ważnych aspektach, które pozwolą na bezstresową zmianę zatrudnienia.

 • Warto znaleźć nową pracę, zanim porzucimy starą – powody są tutaj proste, a największym z nich jest płynność finansowa. Oczywiście, jeśli mamy wiele oszczędności, sytuacja ta może być inna, jednak po co zużywać ważne pieniądze, kiedy w perspektywie zostały i tak ostatnie dni w danej firmie.
 • Profesjonalne CV i list motywacyjny – osoby, które od lat pozostały w jednym miejscu pracy, będą musiały stworzyć CV całkowicie od podstaw, gdyż w tym czasie zmieniły się zarówno jej doświadczenie, jak i kompetencje. Listy motywacyjne są kluczowe, jeśli planujemy pracę w wybranej, specyficznej placówce.
 • Warto zdobyć referencje – czasem jest to niemożliwe, szczególnie, jeśli szef był problematyczny. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze warto się o nie postarać. Dobrze jest też nie palić za sobą mostów, gdyż trawnik zawsze jest piękniejszy w czyimś ogrodzie – powroty wcale nie zdarzają się rzadko.
 • Szukanie pracy w tajemnicy – plotki po biurze i w innych miejscach pracy rozchodzą się szybko, co może tylko uprzykrzyć ostatnie dni.

W tym wszystkim nie można zapomnieć o odpowiednim miejscu szukania pracy – Aplikuj.pl to jedno z nich. Znaleźć tam można sprawnie działający kalkulator wynagrodzeń i tysiące ofert pracy, które można przeglądać według szerokiej gamy parametrów.

Czy zmiana pracy jest trudna i stresująca?

Tak, zmiana pracy może być trudna i stresująca, szczególnie jeśli oznacza to przejście do całkowicie nowego środowiska pracy, innej kultury korporacyjnej lub innych zadań. Wiele osób doświadcza lęku przed zmianą, ponieważ nie wiedzą, czego się spodziewać, jak będą wykonywać swoje nowe obowiązki i jak będą wchodzić w interakcje z nowymi ludźmi. Stres przed nową pracą jest więc czym naturalnym i odczuwanym przez wiele osób.

Niektóre z czynników, które mogą uczynić zmianę pracy stresującą, to:

 • niepewność związana z nową pracą i stojącymi przez nami wyzwaniami,
 • konieczność dostosowania się do nowego otoczenia i nowego zespołu,
 • presja związana z wykonywaniem nowych zadań i oczekiwaniami pracodawcy,
 • brak znajomości procedur, zasad i systemu pracy, które trzeba będzie poznać,
 • strach przed porzuceniem dotychczasowego miejsca pracy i ludzi, z którymi pracowaliśmy.

Jak zmienić pracę?

Mimo to, zmiana pracy może również być pozytywnym doświadczeniem, ponieważ może przynieść nowe wyzwania, umożliwić rozwój kariery i umiejętności, a także dać możliwość nawiązania nowych relacji zawodowych. Wiele osób uważa, że zmiana pracy przyczyniła się do ich rozwoju osobistego i zawodowego. Warto więc dobrze przygotować się do zmiany pracy, a wówczas cały proces będzie dużo sprawniejszy i przyjemniejszy. Stres przed nową pracą można również ograniczyć. W jaki sposób zmniejszyć stres przed nową pracą?

 • Dowiedz się jak najwięcej o firmie i stanowisku. Im więcej wiesz, tym mniej stresu będziesz odczuwać. Możesz odwiedzić stronę internetową firmy, przeczytać recenzje na Glassdoor i porozmawiać z obecnymi lub byłymi pracownikami.
 • Poznaj nowych współpracowników. Możesz wysłać im e-maile z przywitaniem lub skontaktować się z nimi w mediach społecznościowych.
 • Przygotuj się na swój pierwszy dzień. Przygotuj sobie strój, sprawdź drogę do pracy i przygotuj listę pytań, które chcesz zadać swojemu szefowi.
 • Bądź otwarty na nowe doświadczenia. Nie bój się pytać o pomoc i ucz się od swoich współpracowników.
 • Dbaj o siebie. Pamiętaj o zdrowej diecie, regularnych ćwiczeniach i odpowiednim odpoczynku.

Kiedy zmienić pracę?

Kiedy i dlaczego warto rozważyć zmianę pracy? Zmiana pracy może być rozważana w różnych momentach i z różnych powodów. Oto kilka sytuacji, w których warto rozważyć zmianę pracy:

 1. Brak satysfakcji zawodowej. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej obecnej pracy, nie masz możliwości rozwoju zawodowego lub nie pasujesz do kultury organizacyjnej, warto rozważyć zmianę pracy. Szczęśliwe i satysfakcjonujące życie zawodowe ma duże znaczenie dla ogólnego samopoczucia i sukcesu.
 2. Brak perspektyw awansu. Jeśli czujesz, że osiągnąłeś pułap rozwoju w swojej obecnej firmie i nie ma dla ciebie dalszych możliwości awansu, może być czas na poszukiwanie nowych wyzwań. Zmiana pracy może otworzyć drzwi do stanowisk z większymi możliwościami rozwoju i awansu.
 3. Zwiększenie wynagrodzenia. Często zmiana pracy może być sposobem na podwyższenie wynagrodzenia. Jeśli uważasz, że twoje umiejętności i doświadczenie są bardziej warte niż obecna pensja, możesz poszukać pracy, która oferuje lepsze warunki finansowe.
 4. Zmiana branży lub ścieżki zawodowej. Czasami warto rozważyć zmianę pracy, aby przejść do innej branży lub zmienić ścieżkę zawodową. Może to być związane z pasją, zainteresowaniami lub szansą na rozwinięcie umiejętności w nowym obszarze.
 5. Niezgodność z wartościami i misją firmy. Jeśli poczucie misji i wartości firmy, w której pracujesz, nie zgadza się z Twoimi własnymi, może być trudno znaleźć satysfakcję i spełnienie w pracy. W takiej sytuacji warto rozważyć zmianę pracy i poszukiwanie organizacji, które lepiej pasują do Twoich przekonań.
 6. Procesy restrukturyzacyjne lub niepewność zatrudnienia. Jeśli twoja obecna firma przechodzi przez trudności finansowe, procesy restrukturyzacyjne lub istnieje ogólna niepewność zatrudnienia, rozważenie zmiany pracy może być rozsądną opcją w celu zabezpieczenia swojej przyszłości zawodowej.
Czy warto zmienić pracę?

Warto pamiętać, że decyzja o zmianie pracy jest osobistą i zależy od indywidualnych okoliczności. Tak więc na pytanie czy warto zmienić pracę każdy musi odpowiedzieć samodzielnie. Ważne jest dokładne rozważenie swoich priorytetów, celów zawodowych i konsekwencji takiej zmiany. Przed podjęciem decyzji warto ocenić też rynek pracy, zasięgnąć opinii innych osób oraz być gotowym na nowe wyzwania i adaptację do nowego środowiska.

Czy istnieje bezstresowa praca?

Istnienie całkowicie bezstresowej pracy jest mało prawdopodobne, ponieważ każde zadanie może wiązać się z pewnym stopniem stresu. Niezależnie od rodzaju pracy, istnieją czynniki, takie jak presja czasu, odpowiedzialność, wymagania klientów czy ryzyko popełnienia błędów, które mogą powodować pewien poziom stresu.

Jednak istnieją pewne zawody i środowiska pracy, w których poziom stresu jest znacznie niższy niż w innych i często mówi się o nich „bezstresowa praca”. Przykłady to prace o niskim natężeniu pracy, takie jak badacz naukowy, bibliotekarz, ogrodnik czy pracownik administracyjny. W tych zawodach można często pracować w stabilnych warunkach, nie wystawiając się na ekstremalny stres.

Ponadto, istnieją techniki zarządzania stresem, takie jak medytacja, regularna aktywność fizyczna czy zdrowe relacje z innymi ludźmi, które mogą pomóc zmniejszyć odczuwany stres w miejscu pracy, a więc zwiększyć szansę na bezstresową pracę.

Ważne jest również znalezienie pracy, która odpowiada naszym zainteresowaniom, umiejętnościom i wartościom, ponieważ kiedy robimy coś, co nas pasjonuje i czujemy się w tym kompetentni, poziom stresu może być niższy.

I chociaż zupełnie bezstresowa praca może być trudna do osiągnięcia, istnieją zawody i strategie, które mogą pomóc w minimalizowaniu stresu w miejscu pracy. Ważne jest znalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz korzystanie z technik zarządzania stresem, aby zapewnić jak najbardziej komfortowe doświadczenie zawodowe.

Jedna odpowiedź do „Zmiana pracy – co trzeba mieć na uwadze?”
 1. Awatar Monika
  Monika

  Obawiam się, że problemy finansowe mogą być problemem wielu firm wkrótce. Więc zanim ktoś zmieni pracę to chyba trzeba się upewnić, że na pewno na lepszą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *