Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia w Polsce w październiku 2019 roku wyniosła 5,0 procent, po spadku o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do września. Tak niskiego bezrobocia w Polsce nie było od 1990 roku.

Rekord na rynku pracy
Sytuacja na rynku pracy w Polsce od wielu lat jest bardzo dobra, a w październiku 2019 roku osiągnęła rekordową wartość. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w październiku bez pracy pozostawało 840,5 tys. osób, czyli mniej o 10 700 osób.
Eksperci podkreślają, że mamy do czynienia ze zbliżaniem się do granicy bezrobocia naturalnego. Osoby, które pozostają bez pracy są de facto albo w procesie zmiany pracodawcy albo też w rzeczywistości nie chcą podjąć pracy na przykład w oczekiwaniu na lepszą ofertę.
Bezrobocie wg BAEL
BAEL, czyli Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności to alternatywna metoda pomiaru wielkości zjawiska bezrobocia. Wprowadzona została już w maju 1982 roku, ma formę badania panelowego, w którym rotacyjnie zmienia się jedną czwartą próby. Zaletą badania BAEL, które jest prowadzone zgodnie ze standardami Międzynarodowej Organizacji Pracy, jest porównywalność uzyskiwanych danych w skali międzynarodowej. W badaniu tym ustala się liczbę osób aktywnych zawodowo (do której zaliczane są osoby aktualnie pracujące i bezrobotne, czyli poszukujące pracy) oraz biernych zawodowo czyli takich, którzy de facto pracy nie poszukują.
Zgodnie z metodyką BAEL:
- osoby pracujące to osoby, które w badanym tygodniu wykonywały pracę zarobkową (działalność gospodarcza, praca na podstawie stosunku pracy, pomoc w gospodarstwie domowym, osoby uczące się zawodu i otrzymujące wynagrodzenie) przez min. 1 godzinę;
- osoby bezrobotne to osoby, które są w wieku 15-74 lata, nie pracowały w okresie badanego tygodnia, ale aktywnie poszukiwały pracy, pozostawały w gotowości do podjęcia pracy bądź oczekiwały na jej podjęcie.
Zgodnie z metodyką BAEL w Polsce:
- stopa (wskaźnik) bezrobocia wyniosła w III kwartale 2019 r. 3,1 proc. wobec 3,2 proc. w II kwartale 2019 r.
- stopa (wskaźnik) aktywności zawodowej wyniósła w III kw. 2019 roku 56,7 proc. wobec 56,2 proc. kwartał wcześniej,
- stopa (wskaźnik) zatrudnienia wyniósł 54,9 proc. wobec 54,4 proc. w II kw. 2019 r.
Bardzo dobra sytuacja na rynku pracy sprawia, że coraz większy odsetek bezrobotnych to osoby powracające do poszukiwania pracy po okresie bierności zawodowej. Wśród bezrobotnych systematycznie maleje natomiast udział osób, które utraciły pracę. pic.twitter.com/41M3SVyllo
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) November 27, 2019
Ekonomiści banku Pekao zwracają jednak uwagę, że przyrost liczby osób pracujących znacząco wyhamował.
Mimo cały czas spadającego bezrobocia tendencja wzrostowa liczby pracujących w polskiej gospodarce wyraźnie wygasła, co związane jest z kurczeniem się zasobów siły roboczej ze względów demograficznych. pic.twitter.com/9wwiykqUsL
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) November 27, 2019
W odpowiedzi na “Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce”
Za chwilę będzie brakować rąk do pracy już w każdej branży.