Kategorie
Szkolenia

Przegląd wydarzeń na rynku szkoleniowym – tydzień 17, 2019

Zapraszamy do zapoznania się z cyklicznym przeglądem wydarzeń i newsów z rynku edukacji profesjonalnej. W dzisiejszym przeglądzie m.in. o szkoleniach dla kierowców Uber, poznańskiego MPK oraz jak kierownik tyskiego OSK postanowił dorobić do pensji.

Szkolenia kierowców

Uber wprowadza bezpłatne szkolenia dla swoich kierowców

Polski oddział firmy Uber wydał komunikat prasowy, w którym informuje że wprowadza Kodeks Postępowania Partnerów, czyli dokument regulujący współpracę między firmą a jej partnerami flotowymi w jasny i przejrzysty sposób. „W przypadku nierespektowania przez danego partnera ustalonych zasad, może on zostać usunięty z platformy.” – czytamy w komunikacie.

Uber przeprowadził również kompleksowe badanie poziomu satysfakcji i na podstawie zebranych opinii przygotował m.in. program nieodpłatnych szkoleń edukacyjnych dla kierowców i kurierów z języka polskiego, wiedzy o formach zatrudnienia, podatkach oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. „To pierwszy tak kompleksowy projekt wsparcia kierowców zarówno w Polsce, jak i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.” – podaje spółka.

Ponad 200 zarzutów korupcyjnych dla kierownika ośrodka szkolenia kierowców w Tychach

Ponad 200 zarzutów korupcyjnych usłyszał kierownik tyskiego ośrodka szkolenia kierowców, który w zamian za łapówki, bez przeprowadzania kursów, wystawiał zaświadczenia uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej. Informacje o prowadzonym postępowaniu i jego wynikach przekazała 26 kwietnia 2019 r. śląska policja. Sprawę prowadzili policjanci z Tych zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej.

W trakcie śledztwa policjanci zebrali 16 tomów akt i przesłuchali ponad 270 świadków. Podejrzany po przedstawieniu zarzutów przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Będzie odpowiadał z wolnej stropy za 205 czynów korupcyjnych, związanych z wydaniem zaświadczeń. Kierownik ośrodka wystawiał kierowcom drogowe świadectwa uzyskania kwalifikacji zawodowej, zaświadczające przejście szkolenia okresowego odpowiedniego do pojazdu, którym wykonują przewóz. Zgodnie z rozporządzeniem, kurs powinien trwać 5 dni, a w efekcie działań oskarżonego w ogóle nie był przeprowadzany. 57-latkowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Poznański MPK zatrudnia i szkoli kierowców z Indii

6 kierowców z Indii przeszło szkolenia drogowe oraz jazdy pod okiem instruktora. Kierowcy z Indii dołączą m.in. do 50 kierowców z Ukrainy zatrudnionych u poznańskiego przewoźnika. Nowi kierowcy zdali już wszystkie wymagane prawem egzaminy i w najbliższych dniach będż wykonywali samodzielnie kursy z pasażerami po mieście. Początkowo kierowców z Indii można będzie spotkać głównie na trasie autobusu linii 185, między rondem Śródka a osiedlem Sobieskiego.

Jak przekonują instruktorzy jazdy z MPK, nowi kierowcy zachowują się dużo spokojniej niż ich starsi koledzy po fachu. Ich opanowanie wynika m.in. z komfortowych, ich zdaniem, warunków panujących na polskich drogach w porównaniu do dróg indyjskich.

„Dla nich jest to „pikuś”i „bułka z masłem”


– mówi Jacek Woliński, kierowca MPK.

Kierowcy i instruktorzy zwracają jednak uwagę na barierę językową, która zdecydowanie utrudnia komunikację. Pomimo tych trudności poznański przewoźnik zapowiada, że obcokrajowców zatrudniać będą więcej, gdyż cały czas brakuje zawodowych kierowców chętnych do pracy.

Autor: Sebastian Nowak

Cześć, jestem redaktorem serwisu Szkolenia News! Z wykształcenia jestem nauczycielem i psychologiem, od lat związany jestem z branżą szkoleniową w internetowym jej wydaniu. Interesuję się zagadnieniami podnoszenia umiejętności osobistych i menedżerskich oraz tematyką lifelong learning, czyli koncepcji zakładającej, że uczyć powinniśmy się przez całe życie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy zmiany postępują tak szybko.

W odpowiedzi na “Przegląd wydarzeń na rynku szkoleniowym – tydzień 17, 2019”

Dobrze, bo jak patrzę jak niepełnosprawni muszą sobie radzić w transporcie to aż żal patrzeć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *