Kraje częściowo uznane i terytoria zależne w Azji
Azja to kontynent kontrastów i złożonej sytuacji politycznej, kulturowej, ekonomicznej. Na kontynencie tym znajdziemy naprawdę duże kraje, które cieszą się tylko częściowym uznaniem międzynarodowym.
Najbardziej znanym przypadkiem jest Tajwan, kraj zamieszkiwany przez blisko 23 miliony mieszkańców, który cieszy się uznaniem międzynarodowym 14 państw świata. Chiny uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję i aktywnie przeciwdziałają na arenie międzynarodowej uznaniu Tajwanu za niepodległe państwo. Podobnie rzecz się ma w przypadku Palestyny, która uznawana jest przez ONZ za państwo, ale nie cieszy się ono międzynarodowo uznaną suwerennością.
Niektóre kraje, zwłaszcza Rosja (w przypadku Osetii Południowej, Abchazji) oraz Turcja (w przypadku Cypru Północnego), dążą do oderwania mniejszych terytoriów od państw sąsiednich – próby te jednak wydają się skazane na porażkę i państwa te nie będą uznawane za niepodległe.
Azja to również kilka terytoriów zależnych, np.: Akrotiri, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, Dhekelia (zależne od Wielkiej Brytanii) oraz Wyspa Bożego Narodzenia, Wyspy Kokosowe (terytoria zależne od Australii).
Podsumowanie
Azja to ogromny kontynent zróżnicowany pod względem kultury, ekonomii oraz zajmowany przez bardzo różne pod względem wielkości i zaludnienia państwa. W Azji znajdziemy zarówno mikro-państwa, jak też największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców kraje na świecie.
Dodaj komentarz