Cyberbezpieczeństwo – kompendium wiedzy

Szkolenia i kursy z cybezbezpieczeństwa

Tam, gdzie mamy do czynienia z cyfryzacją, szczególnie tą zaawansowaną, należy podnieść kwestie cyberbezpieczeństwa. To dziedzina, która niesamowicie zyskuje na znaczeniu, szczególnie w dobie pandemii, która akcelerowała przemianę cyfrową w wielu obszarach życia i biznesu. Na czym polega cyberbezpieczeństwo i jakie jest jego znaczenie?

Na czym polega cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo (z ang. cybersecurity) to grupa zagadnień związanych z zapewnianiem ochrony w obszarze cyberprzestrzeni, czyli przestrzeni przetwarzania i wymiany informacji tworzonej przez systemy teleinformatyczne. Zakres jego oddziaływania obejmuje wszelkie interakcje w sieciach teleinformatycznych i procesy przetwarzania informacji. Czego konkretnie dotyczy cyberbezpieczeństwo? Zadaniem tego typu zagadnień są przede wszystkim:

 • zapobieganie cyberatakom,
 • zapobieganie wyciekom danych osobowych, informacji niejawnych, tajemnic biznesowych lub rządowych itp.,
 • zapobieganie przejmowaniu danych w celu zapłaty „okupu”,
 • ochrona przed złośliwym oprogramowaniem,
 • ochrona przed przejmowaniem kontroli nad procesami przez osoby niepowołane,
 • ochrona przed nieuczciwymi praktykami.

Zasady działania polskiego systemu cyberbezpieczeństwa precyzuje Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Od 31 października 2019 roku obowiązuje również Strategia Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2024.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak istotne?

Współcześnie coraz więcej sfer życia człowieka przenosi się do przestrzeni wirtualnej. Dość dynamiczną cyfryzację dodatkowo przyspieszyła pandemia, co oznacza, że zmiany w tym zakresie są wyraźniejsze niż kiedykolwiek. Z rozwiązań teleinformatycznych korzystają instytucje rządowe, wojsko i inne niezwykle ważne podmioty, które wymagają ochrony. W sieci przetwarzane i wymieniane są ogromne ilości danych, które w niepowołanych rękach mogłyby być bardzo niebezpieczne. Szerokie spektrum możliwości, jakie daje cyberprzestrzeń, to jednak również olbrzymie zagrożenia. Dlatego zadaniem rządów, instytucji, firm, a także każdego użytkownika jest zapobieganie cyberatakom i dbanie o bezpieczeństwo danych.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – zawód przyszłości

Wraz ze wzrostem zagrożenia przestępczością cyfrową rośnie zapotrzebowanie przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych na ekspertów, którzy specjalizują się w tematyce cyberbezpieczeństwa. W celu zapewnienia dostępu do wykwalifikowanych pracowników w tej dziedzinie uczelnie oraz firmy szkoleniowe tworzą dedykowane kursy, szkolenia oraz studia poświęcone zagadnieniu bezpieczeństwa cyfrowego. Pozwalają one zdobyć zawód przyszłości, który jak podkreślają eksperci, będzie coraz powszechniej spotykany i dobrze opłacany. Co ciekawe kursy i szkolenia z cybezpieczeństwa kierowane są również do nie informatyków i nie specjalistów w tej dziedzinie, a ich zadaniem jest budowanie świadomości zagrożeń oraz umiejętności radzenia sobie z nimi w cyfrowym świecie.
W programie tego typu szkoleń znajdują się zagadnienia zorientowane na przedstawienie podstawowej wiedzy o działaniu systemów operacyjnych, sieci komputerowych czy też systemów przemysłowych (OT). Omawiane są tematy ochrony tożsamości w sieci, zagrożeń na poszczególnych punktów styku z siecią oraz kwestie prawne, a nawet etyczne związane z cyberbezpieczeństwem.

Jedna odpowiedź do „Cyberbezpieczeństwo – kompendium wiedzy”
 1. Awatar Roman
  Roman

  Ile sią zarabia jako ekspert ds. cybersecurity? Warto robić z tego kursy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *