/

/

,

Kim jest rekruter, ile zarabia i jak zostać rekruterem?

Rekruter w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Rekrutacja to kluczowy element w procesie budowania zespołów i organizacji. Współczesne firmy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie ludzie stanowią ich najważniejszy kapitał. W tym kontekście pojawia się kluczowa postać – rekruter. Kim jest rekruter? Jaka jest średnia pensja w tej profesji? Jakie kroki trzeba podjąć, aby zostać ekspertem w dziedzinie rekrutacji? Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej o jednym z najważniejszych zawodów w dzisiejszym świecie biznesu.

Kim jest rekruter?

Rekruter to osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie procesu rekrutacyjnego, którego celem jest znalezienie i zatrudnienie odpowiednich kandydatów na wolne stanowiska pracy w organizacji. W skrócie, rekruter pomaga firmie w pozyskiwaniu talentów. Jego rola może różnić się w zależności od charakteru organizacji, wielkości firmy czy specyfiki branży.

Do głównych zadań rekrutera należą:

 • Określenie potrzeb – współpraca z działami firmy w celu zrozumienia wymagań dotyczących nowych stanowisk pracy oraz kompetencji, jakie powinien posiadać idealny kandydat.
 • Publikacja ofert pracy – tworzenie i publikowanie ogłoszeń rekrutacyjnych na odpowiednich platformach.
 • Selekcja – przeglądanie nadesłanych aplikacji, aby wyselekcjonować kandydatów spełniających kryteria.
 • Prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych – organizacja i przeprowadzenie wywiadów z kandydatami, ocena ich umiejętności i dopasowania do kultury organizacji.
 • Negocjacje – dyskusje z wybranymi kandydatami na temat warunków zatrudnienia.
 • Onboarding – pomoc w procesie integracji nowego pracownika z organizacją.
 • Utrzymywanie relacji – budowanie i pielęgnowanie relacji z potencjalnymi kandydatami, nawet jeśli nie są oni obecnie zainteresowani oferowaną pracą.

Rekruterzy mogą pracować bezpośrednio dla organizacji (rekruterzy wewnętrzni) lub dla firm rekrutacyjnych i agencji doradztwa personalnego (rekruterzy zewnętrzni). W zależności od specyfiki stanowiska mogą się oni specjalizować w rekrutacji na konkretne stanowiska, w określonych branżach czy na określonych poziomach zarządzania. Jedną z popularnych specjalizacji jest Rekruter IT.

Kluczowe cechy dobrego rekrutera to:

 • Umiejętność komunikacji i budowania relacji.
 • Zrozumienie rynku pracy i branży, w której działa.
 • Zdolność do szybkiego oceniania umiejętności i doświadczenia kandydatów.
 • Empatia i zdolność słuchania.
 • Znajomość narzędzi i technologii wykorzystywanych w rekrutacji.

Współczesny rekruter to nie tylko „łowca głów”, ale też konsultant i doradca zarówno dla kandydatów, jak i dla firm. Odpowiednie dopasowanie pracownika do firmy przekłada się na sukces obu stron, a rekruter odgrywa kluczową rolę w tym procesie.

Kim jest head hunter?

Head hunter (czyli „łowca głów”) to specjalista ds. rekrutacji, który skupia się na poszukiwaniu i pozyskiwaniu wysokiej klasy specjalistów, menedżerów czy ekspertów dla konkretnych, często wysoko wyspecjalizowanych lub kluczowych dla organizacji stanowisk. Działalność head huntera jest bardziej proaktywna niż tradycyjna rekrutacja – zamiast czekać na aplikacje od kandydatów, head hunter aktywnie poszukuje odpowiednich osób, często tych, które nie są aktywnie poszukujące nowej pracy.

Do głównych zadań head huntera należą:

 • Zrozumienie potrzeb klienta – dokładna analiza wymagań dotyczących stanowiska, kultury firmy i specyfiki branży.
 • Rozpoznawanie rynku – identyfikacja potencjalnych kandydatów poprzez badania, sieci kontaktów czy rekomendacje.
 • Kontakt z kandydatami – inicjowanie rozmów z potencjalnymi kandydatami, by zrozumieć ich aktualną sytuację zawodową i ewentualne zainteresowanie nowymi wyzwaniami.
 • Prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych – ocena kandydatów pod kątem kompetencji, doświadczenia i dopasowania do kultury organizacji.
 • Przedstawienie kandydatów klientowi – rekomendowanie najlepszych kandydatów klientowi oraz organizacja dalszych etapów rekrutacji.
 • Wsparcie w negocjacjach – pomoc w ustalaniu warunków zatrudnienia oraz finalizacji procesu rekrutacyjnego.

Cechy dobrego head huntera:

 • Doskonałe umiejętności komunikacji – zdolność nawiązywania i pielęgnowania relacji.
 • Bogata sieć kontaktów – im więcej osób zna head hunter, tym łatwiej jest mu znaleźć odpowiedniego kandydata.
 • Dyskrecja – ze względu na specyfikę pracy, ważne jest, aby informacje o kandydatach i procesach rekrutacyjnych były traktowane jako poufne.
 • Zrozumienie rynku i branży – głęboka wiedza na temat sektora, w którym działa.
 • Zdolności analityczne – umiejętność szybkiego oceniania kandydatów i przewidywania, jak będą pasować do danej firmy.

Warto dodać, że choć terminy „rekruter” i „head hunter” są często używane zamiennie, odnoszą się do nieco różnych ról. Rekruter często zajmuje się szerokim zakresem stanowisk i może pracować nad wieloma procesami jednocześnie, podczas gdy head hunter skupia się na konkretnych, często bardziej elitarnych lub trudno dostępnych stanowiskach.

Jak zostać rekruterem?

Zostać rekruterem można na wiele sposobów, ale istnieje kilka kroków, które mogą pomóc w zdobyciu odpowiednich umiejętności i doświadczenia, by odnieść sukces w tej profesji. Poniżej przedstawiam kilka etapów, które warto rozważyć na drodze do zostania rekruterem.

Zadbaj o odpowiednie wykształcenie – choć nie ma specjalistycznego kierunku studiów dedykowanego dla rekruterów, wiele osób w tej branży ma wykształcenie z zakresu psychologii, zarządzania zasobami ludzkimi, socjologii lub biznesu. Wielu rekruterów korzysta też z różnorodnych szkoleń i kursów z zakresu rekrutacji, negocjacji, komunikacji interpersonalnej itp.

Zdobywaj pierwsze doświadczenia zawodowe – staż czy praktyka w dziale HR lub w firmie rekrutacyjnej może być doskonałym sposobem na zdobycie pierwszego doświadczenia. Warto również rozważyć pracę w roli asystenta rekrutera lub koordynatora rekrutacji, by zrozumieć podstawy procesu.

Rozwijaj umiejętności miękkie – komunikacja, umiejętność słuchania, empatia i zdolność budowania relacji to kluczowe kompetencje dla rekrutera. Warto również pracować nad umiejętnościami negocjacji oraz zdolnością do szybkiego rozpoznawania potrzeb i umiejętności kandydatów.

Poznaj narzędzia i technologie – dobrej jakości systemy śledzenia kandydatów (ATS), portale pracy, narzędzia do testów psychometrycznych czy platformy do wideorozmów to tylko niektóre z narzędzi, z których korzystają współcześni rekruterzy.

Buduj sieć kontaktów – networking jest kluczowy w rekrutacji. Uczestnictwo w branżowych konferencjach, warsztatach czy spotkaniach networkingowych może pomóc w nawiązywaniu wartościowych relacji. W miarę zdobywania doświadczenia warto rozważyć specjalizację w konkretnym sektorze (np. IT, medycyna, finanse), co może zwiększyć Twoją wartość na rynku.

Utrzymuj się na bieżąco – rynek pracy, technologie i narzędzia stale się zmieniają. Regularne dokształcanie się i śledzenie aktualnych trendów w rekrutacji jest kluczem do sukcesu. Rekruter musi też przestrzegać wysokich standardów etycznych, traktując kandydatów z szacunkiem, dbając o prywatność i uczciwość w procesie rekrutacji.

Zostać rekruterem można na wiele sposobów i nie ma jednej, uniwersalnej ścieżki kariery. Jednak niezależnie od drogi, jaką wybierzesz, kluczem do sukcesu jest pasja do pracy z ludźmi, ciągłe dążenie do samorozwoju i zdolność dostosowywania się do zmieniającego się rynku pracy.

Kurs na rekrutera

Kurs na rekrutera to specjalistyczne szkolenie skierowane do osób, które chcą zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnej pracy w dziedzinie rekrutacji. Nie tylko dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z tym zawodem, ale również dla pracowników działów HR, menedżerów czy kierowników, którzy pragną rozwijać swoje kompetencje w zakresie pozyskiwania talentów. Jeśli szukasz kursu rekrutera lub szkoleń poświęconych rekrutacji i selekcji pracowników warto odwiedzić stronę https://eventis.pl/szkolenia/rekrutacja-pracownikow.

Do kogo jest skierowany kurs?

 • Osoby planujące rozpoczęcie kariery jako rekruterzy.
 • Pracownicy działów HR chcący specjalizować się w rekrutacji.
 • Menedżerowie i kierownicy zespołów, którzy chcą zrozumieć mechanizmy rekrutacji i wdrażać je w swoich działaniach.
 • Właściciele firm, którzy chcą samodzielnie prowadzić procesy rekrutacyjne.

Zagadnienia omawiane w programie kursu mogą obejmować:

 • Podstawy rekrutacji – czym jest proces rekrutacyjny, jakie są jego etapy i metody pozyskiwania kandydatów.
 • Budowanie marki pracodawcy – jak kreować pozytywny wizerunek firmy wśród potencjalnych pracowników.
 • Techniki selekcji kandydatów – jak przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne, jakie narzędzia wykorzystywać do oceny kompetencji kandydatów.
 • Technologie w rekrutacji – systemy ATS, media społecznościowe w procesie rekrutacji, narzędzia wspierające doboru kandydatów.
 • Prawne aspekty rekrutacji – jakie przepisy musi znać rekruter, aby przeprowadzić proces rekrutacji zgodnie z prawem.
 • Umiejętności miękkie w rekrutacji – jak budować relacje z kandydatami, jak komunikować się skutecznie i jak zarządzać stresem w trudnych sytuacjach.
 • Analityka i raportowanie – jak mierzyć efektywność procesów rekrutacyjnych i jakie metryki są kluczowe dla sukcesu w dziedzinie rekrutacji.

Kurs na rekrutera to idealna propozycja dla wszystkich, którzy chcą stać się profesjonalistami w dziedzinie rekrutacji i pozyskiwania talentów. Dzięki niemu uczestnicy zdobędą nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności, które pozwolą im skutecznie realizować cele rekrutacyjne.

Ile zarabia rekruter?

Według dostępnych danych średnie miesięczne wynagrodzenie rekrutera w Polsce wynosi 4 900 złotych netto. Warto zaznaczyć, że te kwoty mogą się różnić w zależności od doświadczenia, lokalizacji oraz specyfiki firmy, dla której pracuje rekruter. Wynagrodzenia wyższe od średniej otrzymują rekruterzy pracujący w dużych miastach oraz dla międzynarodowych korporacji. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć rekruterzy specjalizujący się w obszarze IT. Średnie miesięczne zarobki rekrutera IT wynoszą około 6 500 złotych netto. Mogą jednak sięgać nawet 11 000 złotych miesięcznie. Na wynagrodzenie rekrutera IT składa się nie tylko podstawowa pensja, ale również dodatkowe bonusy i premie uzależnione od osiąganych wyników.

Jakie są główne metody rekrutacji i selekcji kandydatów, które warto znać?

Istnieje całe spektrum metod rekrutacji i selekcji kandydatów, które firmy wykorzystują w procesie rekrutacyjnym. Oto kilka popularnych metod:

 1. Analiza CV: Pierwszym krokiem w procesie rekrutacji jest zazwyczaj przeglądanie CV kandydatów. Pozwala to na ocenę ich doświadczenia zawodowego, umiejętności, edukacji i osiągnięć.
 2. Testy umiejętnościowe: Firmy mogą prosić kandydatów o przejście testów umiejętnościowych, które oceniają ich zdolności w obszarach związanych z daną pozycją.
 3. Testy psychometryczne: Te testy oceniają różne aspekty osobowości i zachowań kandydatów, takie jak inteligencja emocjonalna, style pracy, preferowane środowisko pracy itp.
 4. Wywiad behawioralny: Ten rodzaj wywiadu skupia się na dotychczasowych zachowaniach i osiągnięciach kandydata, aby przewidzieć jego przyszłe zachowanie w pracy. Pytania w wywiadzie behawioralnym dotyczą konkretnych sytuacji z przeszłości i sposobu, w jaki kandydat sobie z nimi radził, co pozwala ocenić jego umiejętności, doświadczenie i dopasowanie do kultury organizacyjnej.
 5. Assessment Center: Jest to proces, w którym grupa kandydatów bierze udział w różnych zadaniach i symulacjach, które pozwalają na ocenę ich umiejętności interpersonalnych, komunikacyjnych, zdolności przywódczych itp.
 6. Badania referencyjne: Pracodawcy mogą kontaktować się z wcześniejszymi pracodawcami kandydatów lub innymi osobami, które mogą udzielić referencji dotyczącej ich umiejętności i charakteru.
 7. Zadania testowe: Kandydaci mogą być poproszeni o wykonanie konkretnego zadania lub projektu, aby ocenić ich umiejętności praktyczne związane z daną pozycją.
 8. Wywiady grupowe: W tym rodzaju wywiadów kilku kandydatów spotyka się z przedstawicielami firmy jednocześnie i odpowiada na pytania lub uczestniczy w dyskusji.
 9. Wywiady panelowe: Kandydat spotyka się z grupą osób rekrutujących, zazwyczaj z różnych działów firmy, które zadają pytania i oceniają jego odpowiedzi.
 10. Zadania symulacyjne: Kandydaci mogą być poproszeni o rozwiązanie problemu lub sytuacji symulującej rzeczywiste warunki pracy.
 11. Ocena pracy próbnej: Niektóre firmy mogą zatrudniać kandydatów na okres próbny, aby ocenić ich dopasowanie do organizacji i roli.

Te metody mogą być stosowane oddzielnie lub w połączeniu, w zależności od potrzeb i preferencji firmy rekrutującej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *