Jakie pytania zadać rekruterowi?

Rozmowa rekrutacyjna

Uczestnictwo w procesie rekrutacji to nieodzowna część rozwoju swojej kariery jako pracownik. Warto zadbać o właściwe przygotowanie – podczas rozmowy nie tylko rekruter, lecz także kandydat może zadawać różne pytania, aby dowiedzieć się więcej o firmie czy oferowanym stanowisku. O co warto spytać?

Dlaczego warto zadawać pytania rekruterowi?

Rekrutacja to proces, w którym obie strony – zarówno pracodawca, jak i kandydat – mają okazję poznać najważniejsze informacje o sobie i ocenić, czy zatrudnienie w danym miejscu będzie dobrym wyborem. Spora część kandydatów skupia się jednak wyłącznie na udzielaniu odpowiedzi na pytania, które zadaje rekruter. Takie podejście może prowadzić do niezrozumienia oczekiwań firmy czy zakresu obowiązków, co z kolei wiąże się z różnymi problemami po nawiązaniu współpracy. Zadając pytania rekruterowi, kandydaci mogą dowiedzieć się więcej o firmie, do której aplikują – np. o codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, kulturze organizacyjnej, celach strategicznych czy możliwościach rozwoju.

O co warto zapytać rekrutera?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą pojawić się niejasności dotyczące oferowanego stanowiska, zakresu obowiązków czy oczekiwań pracodawcy. To dobry punkt wyjścia do pytań kierowanych do rekrutera – podczas rozmowy kandydat może od razu rozjaśnić te kwestie i uniknąć późniejszych nieporozumień. To jednak nie wszystko. Oprócz tego warto skupić się na ocenie dopasowania do stanowiska i firmy. W ten sposób można lepiej ocenić, czy oferta odpowiada potrzebom i oczekiwaniom obu stron. Wśród najczęściej poruszanych zagadnień znajdują się m.in. zakres obowiązków, możliwości rozwoju zawodowego czy atmosfera w firmie. Informacje na każdy z tych tematów mogą być bardzo pomocne w podjęciu świadomej decyzji na temat swojego zatrudnienia.

Rozmowa kwalifikacyjna – lista pytań do rekrutera

Warto mieć także na uwadze, że zadawanie pytań rekruterowi pokazuje zaangażowanie kandydata i zainteresowanie ofertą. Wykazując się ciekawością i aktywnym udziałem w rozmowie, można zatem podkreślić swoje zaangażowanie i zainteresowanie ofertą pracy. Przygotowanie listy pytań przed rozmową jest dobrym sposobem, by nieco zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Jakie pytania warto zadać rekruterowi? Oto zbiór przykładowych, polecanych pytań, które pozwolą zdobyć wartościową wiedzę o firmie i stanowisku:

  1. Czy możesz opowiedzieć więcej o firmie i kulturze organizacyjnej?
  2. Jakie są główne zadania związane z tym stanowiskiem?
  3. Jak wyglądają codzienne obowiązki na danej pozycji?
  4. Jaka jest ścieżka rozwoju na tym stanowisku?
  5. Jakie są oczekiwania wobec kandydata podczas okresu próbnego?
  6. Z jakich specjalistów składa się zespół, z którym będę pracować?
  7. Jakie są następne kroki w procesie rekrutacji?
  8. W jakich technologiach będę pracować?
  9. Jak będzie wyglądał etap wdrożenia?
  10. Czy są dostępne jakieś benefity?

W zależności od branży, w której działa dana firma, a także od samego profilu przedsiębiorstwa, pytania mogą wyglądać nieco inaczej. W ramach przygotowania warto także dokładnie prześledzić ogłoszenie i zwrócić uwagę na wszelkie kwestie, które mogą wymagać dodatkowego wyjaśnienia podczas rozmowy. Dzięki temu można lepiej poznać firmę jeszcze przed podjęciem decyzji w kwestii zatrudnienia, co przynosi szereg korzyści obu stronom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *