/

/

,

Jak wygląda wizualizacja danych na mapach w Tableau?

Wizualizacja danych w Tableau

Odkryj fascynujący świat wizualizacji danych na mapach w Tableau. W tym artykule zapoznasz się z funkcjonalnościami, które umożliwiają tworzenie przejrzystych i funkcjonalnych map, służących do analizy i prezentacji danych geograficznych. Dowiedz się, jak krok po kroku przygotować się do pracy z mapami w Tableau.

Podstawy pracy z mapami w Tableau

Praca z mapami w Tableau zaczyna się od właściwego przygotowania danych. Ważne jest, aby w swojej bazie danych posiadać przynajmniej jedną kolumnę z informacją o lokalizacji, która zostanie rozpoznana przez system. Tableau jest w stanie rozpoznać różne typy danych geograficznych, w tym nazwy krajów, regionów, miast, kody pocztowe oraz współrzędne geograficzne. Dzięki temu, użytkownicy mają możliwość tworzenia map punktowych oraz obszarowych, prezentujących dane w różnych kontekstach geograficznych. Pozwala to na bogatsze i bardziej zrozumiałe przedstawienie informacji, co jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Co ważne, Tableau potrafi również rozpoznawać polskie nazwy typów, takie jak województwa, miasta, czy kody pocztowe.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://astrafox.pl/technologie-tableau/

Tworzenie map krok po kroku

Stworzenie podstawowej mapy w Tableau jest procesem intuicyjnym. Wystarczy dwukrotnie kliknąć na pigułkę z charakterystycznym globusem, aby wyświetlić lokalizacje na mapie. Użytkownicy mogą także tworzyć własne regiony, grupując istniejące obszary na mapie, co pozwala na jeszcze głębszą analizę danych. Dodatkowo, Tableau oferuje funkcje takie jak „custom geocoding”, pozwalający na lokalizowanie dowolnej ilości punktów na mapie przy użyciu współrzędnych geograficznych, jak również tworzenie własnych typów danych geograficznych. To narzędzie jest szczególnie przydatne, gdy dane przewidują więcej niż jeden punkt pod jednym kodem pocztowym.

Zaawansowane funkcje wizualizacji danych na mapach

Tableau nie ogranicza się tylko do prostych wizualizacji. Użytkownicy mogą tworzyć skomplikowane dashboardy, które zawierają różne elementy, w tym mapy, wykresy oraz tabele. Dzięki możliwościom takim jak filtracja danych czy tworzenie hierarchii, analitycy są w stanie przedstawić skomplikowane zależności w prosty i przejrzysty sposób. Dodatkowo, Tableau oferuje narzędzia do analizy danych przestrzennych, umożliwiając pracę z plikami geojson czy shp. Istnieje także możliwość obliczenia odległości między dwoma punktami na mapie, jak również promienia odległości od punktu, co jest niezbędne w wielu analizach biznesowych.

Punkty i obszary na mapach możemy też nakładać w postaci warstw, które użytkownik może potem przełączać.

Ważną funkcjonalnością jest również możliwość skorzystania z gotowych map z serwisów takich jak WMS czy MapBox.

Podsumowanie

Tableau otwiera przed analitykami drzwi do świata zaawansowanej wizualizacji danych na mapach. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi oraz szerokiemu zakresowi funkcji, nawet skomplikowane dane geograficzne mogą zostać przedstawione w sposób prosty i zrozumiały, wspomagając proces podejmowania decyzji biznesowych. Poznaj możliwości, jakie niesie ze sobą praca z mapami w Tableau.

Kurs Tableau

Kurs Tableau jest programem szkoleniowym, którego celem jest nauka korzystania z oprogramowania Tableau, narzędzia do analizy danych i wizualizacji. Tableau jest szeroko używane przez specjalistów ds. danych, analityków biznesowych, menedżerów i innych profesjonalistów do analizowania i prezentowania danych w przystępny i atrakcyjny wizualnie sposób.

Czego uczy kurs Tableau?

 1. Podstaw Tableau:
  • Zapoznanie z interfejsem użytkownika.
  • Importowanie danych z różnych źródeł.
  • Tworzenie podstawowych wizualizacji.
 2. Zaawansowane techniki wizualizacji:
  • Tworzenie zaawansowanych dashboardów.
  • Używanie różnych typów wykresów i grafik.
  • Tworzenie map i innych wizualizacji przestrzennych.
 3. Analiza danych:
  • Uczenie się analizy eksploracyjnej i opisowej danych.
  • Przygotowywanie danych.
  • Przeprowadzanie analiz trendów, prognozowania i modelowania danych.
 4. Zarządzanie i udostępnianie:
  • Publikowanie i dzielenie się dashboardami i raportami.
  • Zarządzanie projektem w Tableau.

Dla kogo jest skierowany kurs Tableau?

Kurs Tableau jest skierowany do różnych grup zawodowych, takich jak:

 • Analitycy Danych: kurs pozwala im na lepsze zrozumienie danych i poznanie zaawansowanych metod analizy i wizualizacji danych.
 • Menedżerowie i inne osoby podejmujące decyzje biznesowe: kurs zapewnia lepsze zrozumienie danych, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji. Menedżerowie uczą się opracowywać dane i patrzeć na nie z różnych punktów widzenia, co pozwala wyciągać lepsze wnioski.
 • Specjaliści ds. IT: kurs może zostać przez nich wykorzystany dla zarządzania i integracji danych oraz tworzenia raportów w opracowywanych systemach informatycznych i rozwiązaniach dla użytkowników końcowych.
 • Studenci i badacze: którzy wiążą swoją przyszłość z analizą danych lub wykorzystują w prowadzonej działalności badawczej.

Dlaczego warto wziąć w nim udział?

 1. Rozwój cennych umiejętności zawodowych: kurs pozwala w krótkim czasie nabyć umiejętności, które są bardzo cenione na rynku pracy i które mogą zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie lub awans zawodowy.
 2. Lepsze rozumienie danych: Tableau pomaga w lepszym rozumieniu danych i podejmowaniu decyzji na podstawie faktów, co może przekładać się na znacznie wyższą efektywność w codziennych zadaniach, jak też pracy wymagającej licznych analiz.
 3. Wyższa efektywność w pracy z danymi: Tableau dzięki swoim rozwiązaniom i rozbudowanym funkcjonalnościom, w tym możliwościom automatyzacji, pozwala na dużo szybszą pracę z danymi.
 4. Dostęp do społeczności: kursy to również dostęp do społeczności użytkowników Tableau, co pozwala nawiązywać kontakty zawodowe i dzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Zdobycie umiejętności korzystania z Tableau może przyczynić się zatem do szybszego rozwoju kariery, zwłaszcza w dziedzinach związanych z analizą danych, badaniami i biznesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *