/

/

Ile kosztuje kurs na wózek widłowy? Jak wygląda egzamin?

Wózek widłowy

Odbycie kursu na wózek widłowy to dla wielu osób szansa na zdobycie dobrze płatnego zatrudnienia. Dodatkowe kwalifikacje umożliwiają znalezienie pracy jako operator np. na magazynie lub w centrum logistycznym. Poszerzają też horyzonty podczas poszukiwań wakatu za granicą. Oferty dla osób po szkoleniu na operatora są znacznie lepiej płatne! Sprawdź, co warto wiedzieć o kursie na wózek widłowy.

Kurs na wózek widłowy — ważne informacje

Szkolenia na wózek widłowy są organizowane w ośrodkach działających w większych miastach w całej Polsce. O poszerzenie uprawnień mają szansę ubiegać się osoby pełnoletnie, które zdobyły co najmniej podstawowe wykształcenie. Kandydaci spełniający te warunki mogą wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, a następnie zdać egzamin państwowy przed komisją powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT), aby uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne. Ponadto są zobowiązani do wzięcia udziału w badaniach lekarskich potwierdzających brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy w zawodzie operatora wózków widłowych.

Operator wózka widłowego — kategorie

Urząd Dozoru Technicznego wyodrębnia kilka kategorii uprawnień. Są to:

  • III WJO — uprawnia do kierowania wózkami podnośnikowymi prowadzonymi i zdalnie sterowanymi;
  • II WJO — umożliwia operowanie wózkami podnośnikowymi z wyłączeniem specjalizowanych;
  • I WJO — pozwala na przewożenie ładunków wózkami podnośnikowymi specjalizowanymi.

Najczęściej wybieraną jest kategoria II WJO zapewniająca możliwość prowadzenia różnych typów wózków jezdniowych podnośnikowych bez ograniczeń wysokości podnoszenia i masy ładunku. Pozwala ona również na pracę pojazdami uwzględnionymi w niższej kategorii III WJO oraz wózkami bocznymi.

Ile kosztuje szkolenie na wózek widłowy?

Kurs na wózek widłowy kosztuje, w zależności od kategorii, od ok. 200 do 800 zł. Do listy wydatków trzeba doliczyć jeszcze cenę badań psychotechnicznych (ok. 100 zł) oraz egzaminu UDT (268,33 zł). W rezultacie inwestycja w zdobycie uprawnień waha się od kilkuset do nawet 1 200 złotych. Najmniejsze wydatki czekają na osoby ubiegające się o uprawnienia najniższej kategorii III WJO, a najwyższe na kandydatów na operatorów kategorii I WJO.

Jak przebiega egzamin na wózek widłowy?

Egzamin na wózek widłowy składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwsza z nich wymaga udzielenia odpowiedzi na 15 pytań jednokrotnego wyboru, z czego co najmniej 11 musi być poprawnych. Sprawdzają one wiedzę kandydata z zakresu użytkowania i mechaniki wózków widłowych oraz aktualnych przepisów BHP. Zakończenie teorii z pozytywnym wynikiem uprawnia do udziału w części praktycznej.

Pierwsza część egzaminu wymaga wykonania czynności z zakresu codziennej eksploatacji wózka i ma udowodnić, że kursant zdobył na szkoleniu niezbędne informacje na temat budowy urządzenia. Druga polega na wykonywaniu różnych manewrów za „sterami” wózka, m.in. wymijania i zawracania.

Zdobywanie dodatkowych uprawnień wymaga nieco zaangażowania, ale warto podjąć wyzwanie. Zdaniem wielu doświadczonych pracowników posada operatora daje dużo satysfakcji i zapewnia zadowalające zarobki. Renomą wśród kierowców będących od lat w zawodzie cieszą się zwłaszcza pojazdy marki Toyota Forklifts słynące z niezawodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *