Czy umieszczać szkolenia i konferencje w CV?

W trakcie szukania pracy

Dopracowane CV to jeden z kluczowych warunków osiągnięcia sukcesu, gdy staramy się o nową pracę. Wszyscy poświęcamy mnóstwo czasu na dopracowanie jego wyglądu, umieszczenie informacji o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym, z pietyzmem dobieramy również zdjęcie, ale bardzo często zapominamy dodać informacje o odbytych szkoleniach, kursach i konferencjach. To błąd!

Jak wyróżnić swoje CV?

Odróżnienie przeciętnego kandydata do pracy od wyróżniającego się i takiego, w którym można pokładać nadzieje na jego szybki rozwój i aklimatyzację w nowym miejscu pracy to nie lada wyzwanie. Wie o tym każda osoba zawodowo zajmująca się rekrutowaniem pracowników, ale też każdy szef, któremu przyszło zatrudniać nowego pracownika, a później być również odpowiedzialnym za jego wdrożenie w nowym środowisku pracy. Często osoby te zadają pytanie, w jaki sposób, na podstawie CV odróżnić kandydata przeciętnego od wyróżniającego się? Okazuje się, że są na to sposoby.

Szkolenia w CV

Jak pokazują badania przeprowadzone w rozwiniętych gospodarkach w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Hong Kongu i Singapurze ponadprzeciętni kandydaci dużo częściej od swoich kolegów uczestniczą w szkoleniach i konferencjach. Wyniki tych badań pokazują, że osoby, które w CV podały przynajmniej kilka szkoleń i konferencji, które odbyli w swojej karierze okazywały się lepszymi pracownikami, a szefowie dużo częściej przedłużali im umowy po okresie próbnym.

Warto zadbać o umieszczenie sekcji szkolenia i kursy w naszym CV

Okazało się, że istnieje silna korelacja pomiędzy udziałem w szkoleniach i konferencjach, a poziomem wiedzy kandydatów, ich orientacją w aktualnych trendach oraz posiadaną siecią kontaktów zawodowych. Wszystkie te cechy pomagają w biznesie.

Dodatkowo na korzyść tych osób świadczy fakt, że szefowie dużo częściej inwestują w obiecujących pracowników i to ich właśnie wysyłają na szkolenia i konferencje. Wiedzą bowiem, że ta inwestycja zwróci im się w postaci wiedzy i kontaktów. Często jest to też jednak dla nich konieczność – najlepsi pracownicy wymagają dostępu do budżetów szkoleniowych i aby ich zatrzymać w firmie szefowie muszą się coraz częściej przychylać do takich próśb.

Gdzie w CV umieścić informacje o odbytych szkoleniach i kursach?

Jest wiele sposobów pozwalających na umieszczenie informacji w CV jakie szkolenie lub kurs przeszliśmy w trakcie naszej kariery zawodowej.

Sekcja „Wykształcenie”: w tej sekcji umieść informacje o formalnym wykształceniu, takie jak tytuł, nazwa uczelni, data ukończenia. Jeśli szkolenia czy kursy są bezpośrednio związane z Twoją ścieżką edukacyjną, możesz wspomnieć o nich również w tej sekcji, zwłaszcza jeśli pracujesz w zawodzie, do którego wykonywania przygotowują raczej szkolenia i kursy niż studnia.

Sekcja „Doświadczenie zawodowe”: W tej sekcji koncentruj się na doświadczeniu zawodowym, ale jeśli odbyłeś szkolenia związane z pracą, której poszukujesz, możesz uwzględnić je jako dodatkową informację. Szczególnie, jeśli były to szkolenia firmowe lub kursy podnoszące kwalifikacje związane z konkretną branżą.

Sekcja „Umiejętności” lub „Dodatkowe umiejętności”: Jeśli szkolenia zdobyte są silnie związane z umiejętnościami wymaganymi w pracy, umieść je w sekcji poświęconej umiejętnościom. Na przykład, jeśli starasz się o zatrudnienie jako Office Manager a ukończyłeś kurs pierwszej pomocy, który może stanowić dodatkowy argument za zatrudnieniem właśnie Ciebie, możesz to uwzględnić w sekcji dotyczącej dodatkowych umiejętności.

Sekcja „Kursy i Szkolenia”: Jeśli masz wiele szkoleń i kursów, które chcesz wyróżnić, możesz stworzyć oddzielną sekcję dedykowaną tylko tym informacjom. Upewnij się, że zawierasz nazwy kursów, daty ukończenia oraz ewentualne certyfikaty.

Dodatkowe uwagi:

 • Jeśli uzyskałeś jakieś certyfikaty, wymieniaj je jasno i precyzyjnie.
 • Jeśli szkolenie było bardzo istotne i zauważalne w branży, możesz wymienić je również w sekcji „Podsumowanie” na początku CV.
 • Jeśli jesteś w trakcie zdobywania nowych umiejętności poprzez formalne szkolenie lub kurs możesz wspomnieć o tym w sekcji „Rozwój zawodowy”.

Pamiętaj, aby dobierać informacje zgodnie z tym, co jest najbardziej istotne dla pozycji, na którą aplikujesz. Unikaj przeciążenia CV zbyt wieloma detalami, koncentrując się na kluczowych elementach związanych z Twoimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Dlaczego szkolenia i kursy w CV są ważne?

Uczestnictwo w szkoleniach i kursach może świadczyć o wielu pozytywnych cechach kandydata dla potencjalnego pracodawcy. Jak najczęściej informacje o szkoleniach oraz kursach w CV są interpretowane przez pracodawcę?

 1. Udział w szkoleniach i kursach wskazuje na gotowość do ciągłego doskonalenia i rozwijania umiejętności. To potwierdzenie, że kandydat zależy na efektywnym rozwijaniu się w danej dziedzinie.
 2. Szkolenia i kursy pomagają utrzymać wiedzę na bieżącym poziomie, zwłaszcza w dziedzinach, gdzie technologia i procedury mogą się szybko zmieniać. To może być ważne w branżach dynamicznych, takich jak IT, marketing czy nauki ścisłe.
 3. Udział w szkoleniach może świadczyć o inicjatywie i samodzielności kandydata. Własna inicjatywa w poszerzaniu umiejętności pokazuje, że kandydat nie tylko reaguje na wymagania, ale także sam aktywnie poszukuje możliwości rozwoju.
 4. Różnorodność ukończonych szkoleń może świadczyć o zdolności kandydata do przyswajania różnorodnych umiejętności. To szczególnie ważne w środowiskach pracy, gdzie wymagane są różnorodne kompetencje.
 5. Uczestnictwo w specjalistycznych kursach może potwierdzić posiadanie przez kandydata specyficznych kwalifikacji, które są istotne dla danej branży. To może zwrócić uwagę pracodawcy poszukującego kandydata z konkretnej wiedzą lub doświadczeniem.
 6. Kursy z różnych dziedzin mogą świadczyć o elastyczności i gotowości do adaptacji do różnych wymagań zawodowych.
 7. Posiadanie certyfikatów potwierdzających ukończenie szkolenia może stanowić konkretne dowody na zdobyte umiejętności. To może być istotne, szczególnie gdy certyfikaty są uznanymi standardami w danej branży.

Podsumowanie

Podsumowując, uczestnictwo w szkoleniach i kursach świadczy o zaangażowaniu, samodyscyplinie i gotowości do nauki. Dla pracodawcy jest to pozytywny sygnał, który może przyczynić się do lepszego zrozumienia, jak kandydat doskonali swoje umiejętności i jakie wartości wniesie do zespołu.

Jeśli więc jesteśmy w fazie szukania nowej pracy warto zadbać, aby nasze CV prezentowało nie tylko nasze doświadczenie zawodowe, ale też pokazywało, że wciąż dbamy o rozwój osobisty poprzez szkolenia, kursy i konferencje.

Jedna odpowiedź do „Czy umieszczać szkolenia i konferencje w CV?”
 1. Awatar Aśka
  Aśka

  Hej dzięki za wpis dla nas !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *