W trakcie szukania pracy

Czy umieszczać szkolenia i konferencje w CV?

Dopracowane CV to jeden z kluczowych warunków osiągnięcia sukcesu, gdy staramy się o nową pracę. Wszyscy poświęcamy mnóstwo czasu na dopracowanie jego wyglądu, umieszczenie informacji o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym, z pietyzmem dobieramy również zdjęcie, ale bardzo często zapominamy dodać informacje o odbytych szkoleniach, kursach i konferencjach. To błąd!

Odróżnienie przeciętnego kandydata do pracy od wyróżniającego się i takiego, w którym można pokładać nadzieje na jego szybki rozwój i aklimatyzację w nowym miejscu pracy to nie lada wyzwanie. Wie o tym każda osoba zawodowo zajmująca się rekrutowaniem pracowników, ale też każdy szef, któremu przyszło zatrudniać nowego pracownika, a później być również odpowiedzialnym za jego wdrożenie w nowym środowisku pracy. Często osoby te zadają pytanie, w jaki sposób, na podstawie CV odróżnić kandydata przeciętnego od wyróżniającego się? Okazuje się, że są na to sposoby.

Jak pokazują badania przeprowadzone w rozwiniętych gospodarkach w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Hong Kongu i Singapurze ponadprzeciętni kandydaci dużo częściej od swoich kolegów uczestniczą w szkoleniach i konferencjach. Wyniki tych badań pokazują, że osoby, które w CV podały przynajmniej kilka szkoleń i konferencji, które odbyli w swojej karierze okazywały się lepszymi pracownikami, a szefowie dużo częściej przedłużali im umowy po okresie próbnym.

Okazało się, że istnieje silna korelacja pomiędzy udziałem w szkoleniach i konferencjach, a poziomem wiedzy kandydatów, ich orientacją w aktualnych trendach oraz posiadaną siecią kontaktów zawodowych. Wszystkie te cechy pomagają w biznesie.

Dodatkowo na korzyść tych osób świadczy fakt, że szefowie dużo częściej inwestują w obiecujących pracowników i to ich właśnie wysyłają na szkolenia i konferencje. Wiedzą bowiem, że ta inwestycja zwróci im się w postaci wiedzy i kontaktów. Często jest to też jednak dla nich konieczność – najlepsi pracownicy wymagają dostępu do budżetów szkoleniowych i aby ich zatrzymać w firmie szefowie muszą się coraz częściej przychylać do takich próśb.

Jeśli więc jesteśmy w fazie szukania nowej pracy warto zadbać, aby nasze CV prezentowało nie tylko nasze doświadczenie zawodowe, ale też pokazywało, że wciąż dbamy o rozwój osobisty poprzez szkolenia, kursy i konferencje.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *