Niemalże każde przedsiębiorstwo w Polsce ponosi wydatki na szkolenia i poprawę umiejętności pracowników. Często w takich sytuacjach pojawia się pytanie jaką stawką VAT objęte powinno być dane szkolenie, zwłaszcza że ustawodawca nieco skomplikował kwestie związane z naliczeniem VAT od usług szkoleniowych i kursów zawodowych. Sprawdzamy jakie szkolenia i kursy mogą być zwolnione z podatku VAT.
Zasadniczo w Polsce od 1 stycznia 2011 roku w zakresie podatku od towarów i usług (VAT) obowiązują stawki:
- podstawowa: 23%
- obniżone: 8%, 5% i 0%
- tzw. stawka zwolniona, która jest umownym terminem obejmującym grupę towarów i usług ustawowo zwolnionych od podatku VAT.
Usługi szkoleniowe zwolnione z VAT
Lektura ustawy o podatku VAT zwłaszcza art. 43 ust. 1 pozwala ustalić kiedy mamy do czynienia z prawem do zwolnienia z VAT usług szkoleniowych. I tak z podatku VAT zwolnione są m.in.:
- usługi szkoleniowe świadczone przez jednostki objęte publicznym systemem oświaty, czyli kształcenie i wychowanie (art. 43 ust. 1 pkt 26),
- uczelnie oraz jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, czyli kształcenie wyższe (art. 43 ust. 1 pkt 26),
- dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane (art. 43 ust. 1 pkt 26),
- usługi prywatnego nauczania (szkoleniowe) świadczone przez nauczycieli na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym (art. 43 ust. 1 pkt 27),
- przedsiębiorcy świadczący usługi szkoleniowe będące usługami nauczania języków (art. 43 ust. 1 pkt 28),
- usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego (art. 43 ust. 1 pkt 29).
Aby szkolenia realizowane na podstawie pkt 29 były zwolnione z podatku VAT powinny spełniać warunek pierwszy spośród wymienionych poniżej oraz jeden z warunków wymienionych w punktach od 2 do 4:
- Usługa szkoleniowa musi być związana z kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem – ważne jest zatem, aby szkolenie obejmowało nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z daną branżą lub zawodem oraz pozwalało na rozpoczęcie pracy zarobkowej (czyli, aby w trakcie szkolenia uczestnik nabywał umiejętności i kwalifikacje niezbędne do podjęcia pracy w danym zawodzie).
- Szkolenie powinno być prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach – dobrym przykładem będą tutaj szkolenia BHP, które są wymagane przez prawo pracy. Bez przejścia tego szkolenia nie jest możliwe podjęcie pracy zarobkowej.
- Szkolenie jest świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – co prawda przepisy nie precyzują dokładnie jaka to powinna być akredytacja, ale praktyka obrotu gospodarczego pokazuje, że akredytacje dla usług szkoleniowych wydaje zasadniczo Ministerstwo Oświaty.
- Szkolenia finansowane w 100% ze środków publicznych oraz usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, które są sfinansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych np. ze środków unijnych. W takiej sytuacji niezbędne jest często złożenie przez osobę uczestniczącą w szkoleniu bądź pracodawcę płacącego za szkolenie oświadczenia o pokrywaniu kosztów szkolenia ze środków publicznych.
Może Cię zainteresować także: szkolenia VAT – baza szkoleń z podatku VAT.
Cieszy zwolnienie z podatku VAT niektórych usług szkoleniowych przez ustawodawcę, chociaż pewien niedosyt pozostawia fakt, że duża część kursów i szkoleń dla wysokiej klasy specjalistów w biznesie niestety nie może zostać zwolnieniem objęta. Wydarzenia te są najczęściej głównym sposobem dzielenia się przez firmy wiedzą i podnoszenia kompetencji swoich pracowników.
Artykuł powstał na podstawie: Jaka stawka VAT na szkolenia, kursy i usługi szkoleniowe?
Dodaj komentarz