Sygnaliści a szkolenia pracowników – czy to obowiązek?

W trakcie szkolenia z ochrony sygnalistów

Nadchodzi termin wejścia w życie Ustawy o ochronie sygnalistów, dlatego temat obowiązków pracodawcy w związku z koniecznością dostosowania się do nowych przepisów wywołuje coraz więcej emocji. Przedsiębiorcy muszą wdrożyć w swoich zakładach pracy wewnętrzną procedurę zgłoszeniową, za pomocą której sygnaliści będą mogli zgłaszać naruszenie prawa. Czy to jedyny obowiązek pracodawców? Czy przepisy nakazują przeszkolić swoich pracowników w zakresie procedury dla sygnalistów?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie obowiązki dla pracodawcy narzuca Ustawa o ochronie sygnalistów?
  2. Czy warto skorzystać ze szkolenia z wdrażania procedury?
  3. Sygnaliści a szkolenia dla wszystkich pracowników – czy to konieczne?
  4. Dlaczego warto przeszkolić cały zespół?

Jakie obowiązki dla pracodawcy narzuca Ustawa o ochronie sygnalistów?

Ustawa o ochronie sygnalistów zapewnia, że sygnaliści mogą zgłaszać nieprawidłowości bez obawy o działania odwetowe. Pracodawcy muszą wdrożyć odpowiednie procedury umożliwiające zgłoszenia. Obejmuje to m.in. konieczność:

  • ustanowienia osoby lub zespołu osób zarządzających wnioskami,
  • opracowania kanałów komunikacyjnych do zgłaszania naruszeń,
  • dopilnowania sposobu rozpatrywania wniosków tak, aby zachować poufność danych sygnalistów,
  • prowadzenia rzetelnych postępowań wyjaśniających zgłoszenia.

Brak procedury może skutkować poważnymi sankcjami prawnymi (np. karami finansowymi).

Czy warto skorzystać ze szkolenia z wdrażania procedury?

Aby sygnaliści mogli zgłaszać nieprawidłowości, potrzebują dokumentu z procedurą. Mało który pracodawca wie, w jaki sposób należy wdrożyć taką procedurę i gdzie ją opublikować. A trzeba pamiętać też o omówieniu treści z wszystkimi pracownikami zakładu pracy. Przygotowanie zgodnej z prawem procedury może zatem wymagać konsultacji ze specjalistami, którzy przedstawią wytyczne przewidziane w ustawie.

Sygnaliści a szkolenia dla wszystkich pracowników – czy to konieczne?

Przepisy prawa nie nakładają bezpośredniego obowiązku przeprowadzania szkoleń dla wszystkich pracowników w zakresie procedury sygnalistów, ale jest to praktyka zalecana. Zwłaszcza, że temat ten budzi duże zainteresowanie, a w przestrzeni publicznej krąży wiele niezgodnych z prawdą informacji lub opinii na temat praw wynikających z wprowadzonej 14 czerwca 2024 r. Ustawy o ochronie sygnalistów.

Dlaczego warto przeszkolić cały zespół?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, do jakich celów służy procedura zgłoszeń wewnętrznych. Panuje przekonanie, że dzięki zasygnalizowaniu nieprawidłowości pracownik podlega pełnej ochronie i wcale nie może zostać zwolniony. A to nieprawda. Działania odwetowe nie mogą być prowadzone z powodu zgłoszenia, ale jeżeli pracownik nie wykonuje dobrze swoich obowiązków, to do zwolnienia może dojść.

Ponadto, warto uświadomić całej kadrze, że fałszywe zgłoszenia są karane, a niesłusznie oskarżona osoba, ma prawo pozwać takiego sygnalistę i domagać się odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych. Temu wszystkiemu warto zapobiec poprzez przeszkolenie personelu.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *